2013 NPC Northwest Championships

NPC
Years: 2016 2013

MEN'S BODYBUILDING

Super Heavyweight
1. Ben Seath
2. Edward Rinck
3. Eugene Jones

Heavyweight
1. Rob Chicano
2. Cody Watkins
3. Paul Stephenson
4. Nick Gallegos
5. Eli Walsh
6. Chris Finch
7. Sven Burbach
8. Skyler Hoyt
9. Murray Jalors
10. Darren Muerth

Light Heavyweight
1. Danny Beck
2. Garrett Ussery
3. Felton Campbell

Middleweight
1. James Gipson
2. Nate Balderston
3. Dominic Current
4. Sammy Cruz
5. Nick Mueller

Lightweight
1. Henry Jung
2. Gavin Ward

Bantamweight
1. Kris Tovar
2. Jaime Makuiano
3. Manny Mendiola
4. Tuan Dang

Masters Over 40
1. Nate Balderston
2. Edward Rinck

Masters Over 50
1. Patrick Morris
2. James Waldo

Masters Over 60
1. Henry Jung

FIGURE

Class A
1. Julie Lee
2. Cerise Richardson
3. Marie Krasnow
4. Renee Bracken
5. Peggy Foushee
6. Nancy Diaz

Class B
1. Amy Joshu
2. Denay Rogers
3. Amani Moss
4. Jenny Stevens
5. Elsie Huxtable
6. Yvette Esparza
7. Andrea Caeser
8. Andrea Bowless
9. Kyong Correia
10. Jennifer Berg
11. Julie O'Malley
12. Michele Bell
13. Keri Verhei
14. Valerie Ward

Class C
1. Kristie Ott
2. Jessica Martin
3. Tracee Hansen
4. Heide Adams

Class D
1. Rachel Bartle
2. Sherri Goodwin

Masters Over 35
1. Tracee Hansen
2. Jessica Martin
3. Yvette Esparza
4. Sherry Goodwin
5. Jennifer Berg
6. Michele Bell
7. Barb May
8. Heide Adams
9. Nancy Diaz
10. Robin Baird

Masters Over 50
1. Linda Kopetzky
2. Kim Garner
3. Sommana Lavering
4. Diane Whetstone

BIKINI

Class A
1. Martha Julia Van
2. Jennifer Ott
3. Ruth Duran
4. Eloisa Miller
5. Jessica Smith
6. Adrienne Celis

Class B
1. Shelby O'Ray
2. Vanessa Robbins
3. Andrea carter
4. Lyndsi Karp
5. Marissa Stroud
6. Lyndsey Chavarria
7. Chrysteen Borja
8. Yvette Esparza
9. Erika Huska
10. Brooke Franczyk
11. Ramona Park
12. Karie Ryan
13. Brittany Clarkston
14. Kim Kelpadio

Class C
1. Kelsi Hargrove
2. Ceara Drury
3. Susanna Gudino
4. Noel Carroll
5. Camille LaTray
6. Hailey Landon
7. Amanda Warner
8. Michelle Lummus
9. Rachel DeRoche
10. Ninny SIngh

Class D
1. Teresa Begalka
2. Jennifer Bergerson
3. Jessica Fritz
4. Terri Hartness
5. Jaclyn Owens
6. Michelle Housden

Masters Over 35
1. Yvette Esparza
2. Camille LaTray
3. Ruth Duran
4. Eloisa Miller
5. Anna Yamada
6. Carmen Robinson
7. Ramona Park
8. Terri Hartness
9. Chisato Duboise
10. Christina Ray Montoya
11. Molly Smith
12. Marlina Velasco
13. Kimberly Hopper
14. Elena Robinson
15. Tina Nilsson
16. Michelle Housden
16. Susie Sanderson
16. Tammie Bachman

Masters Over 50
1. Linda Kopetzky

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Jason Gardner
2. Ericson Hernandez
3. Nate Almiral

Class B
1. Kyle King
2. William Kitchen
3. Ed Lopez
4. Bowen Bottorff
5. Terrence Ellison
6. Christian Debpi
7. Steve Stallings

Class C
1. Donnie Anderson
2. George Bond
3. Julio Gamez
4. Tai Nguyen
5. Camden Heis

Class D
1. Jordan Wishard
2. Ryan Cole
3. Khapani Lee
4. Michel Hellard
5. Craig McDonald

Junior
1. Julio Gamez

Masters
1. Donnie Anderson
2. Jason Gardner
3. Demondre Shields
4. Dave Houseman
5. Steve Stallings

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Lisa Lum
2. Zenaida Blanchard

Masters Over 35
1. Zenaida Blanchard
2. Rosie Gibson
3. Dorothy Murray

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Jasmine Basso
2. Janelle Pierce
3. Gayla McCredie
4. Cori Lou

Class B
1. Madeline Lovingfoss
2. Judy Manwell
3. Tracy Andersen
4. Shawnda Kerr

Masters Over 35
1. Judy Manwill
2. Gayla McCredie
3. Teresa Mason
4. Anna Yamada
5. Tracy Andersen
6. Felicia Shaviri
7. Rosie Gibson