2014 IFBB Amateur Olympia Europe

IFBB
Years: 2014

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Roman Fritz
Heavyweight
1. Roman Fritz
2. Petar Klancir
3. David Hoffmann
4. Martin Drab
5. Michael Muzo
6. Arthur Kovalev
7. Raylison Maria
8. Libor Vobornik
9. Martin Nemec
10. Stephan Canetti
11. Wolfgang Schober
12. Andre Dufrasnes
13. Pavlo Chernous
14. Aleksandr Aleksejev

Light Heavyweight
1. Milan Sadek
2. Mihal Zupan
3. Avraam Kyriacou
4. Tomasz Bobrowski
5. Manuel Narath
6. Tomasz Lech
7. Frantisek Feja
8. Michal Sitter
9. Jiri Vacek
10. Patrik Jablonski
11. Charlie Ghirah
12. Barotsz Guran
13. Patrick Warner

Middleweight
1. Ozernoy Igor
2. Martin Krakovsky
3. Jakub Subrt
4. Josef Furin
5. Filip Grznar
6. Antonio Gutierrez
7. Martin Dajc
8. Tomasz Pabiniak
9. Dudushkin Roman
10. Ott Kivikas
11. Bouchal Chakib
12. Ermillio Scoop
13. Klochkov Erdeny
14. Edwin Narnor
15. Samir Troudi
16. Armad Marku
16. Furios Daniele
16. Kulik Andrei
16. Ladislav Kurcik
16. Makowiecki Jaroskav
16. Narijus Tamosaitis
16. Patryucjusz Wroblewski

Lightweight
1. Vojtech Koritensky
2. Karim Boumazza
3. Andrey Yashchenko
4. Zuccao Alex
5. Denisov Alexei
6. Ismail Borucu
7. Raymond Simon
8. Gordon Singh
9. Michael Motanov
10. Daniel Priewisch
11. Jaroslav Cink
12. Roberto Nuvoloni
13. Lubos Chmelensky
14. Marcel Jasen

BIKINI

Overall Winner
Alia Semenova
Class A
1. Sabina Plevakova
2. Stephanie Davis
3. Kateryna Tkachenko
4. Marija Naceva
5. Sandra Jokic
6. Daria Amelchencko
7. Inmaculada Gual
8. Veronica Kapica
9. Demkiv Alena
10. Apostolia Lyviaki
11. Gizelle Higinson
12. Beata Budavari
13. Adenike Endtova
14. Dora Adanic
15. Sara Reisetbauer
16. Annet Meulembroek
16. Arasay Sosa Dixon
16. Bianka Marton
16. Dorota Galinska
16. Elsa deOliveira Pena
16. Fedorova Olga
16. Jennifer Rocio Moreno
16. Lucie Junckova
16. Nikki Jenkins
16. Sandici Andrea
16. Swetlana Kreifel
16. Veronika Javorska
16. Viktoriia Baula
16. Vinogradova Svetlana
16. Zdravka Maksurova

Class B
1. Olga Viazmetinova
2. Karina Skowronska
3. Sokolova Elena
4. Denisa Lipovska
5. Ruth Dales
6. Egle Eller-Nabi
7. Frida Sjostrom
8. Maya Puliyska
9. Kristbjorg Jonasdottir
10. Carolina Cayuela
11. Maria Pomerantseva
12. Nina Ross
13. Barbara Gyori-Bredak
14. Patricia Farkas
15. Prokofyeva Tatiana
16. Barbara Beit
16. Elisabeth Perez
16. Eva Nutilova
16. Karin Majorosova
16. Meruyert Shulkeva

Class C
1. Alia Semenova
2. Paula Banot
3. Olivia Pohankova
4. Putrova Olga
5. Karen Lind Thompson
6. Moshkina Nelli
7. Biliana Yotovska
8. Kiseleva Anna
9. Rebeca Burger
10. Veronika Gulasova
11. Georgia Simmons
12. Dana Faktorova
13. Kathrin Weishaupt
14. Jana Jerabkova
15. Kathryn Farnden
16. Olivia Konvicova
16. Putrova Olga
16. Rebeca Burger
16. Veronika Szalayova

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mario Hervas
Class A
1. Mario Hervas
2. Pontus Koskelainen
3. Jorge Martinez Beas
4. Regimantas Sinkevicius
5. Ben Noy
6. Stepan Ginzel
7. Henrique de Carvallo
8. Grzegorz Placzkowski
9. Tozzi Valentino
10. Johannes Flakes
11. Peter Gal
12. Alejnadro Miguelez
13. Luis Ivan Perez
14. Dennis Johansen
15. Vagin Georgil
16. Alessandro Balsamo
16. Balint Gal
16. Bernhard Franz
16. Django Sjak Shie
16. Dome Foldi
16. Marcin Debkowski
16. Martin Hanzel
16. Mohammed Ali
16. Phillip Zwoll
16. Richard Bilik
16. Rui Miguel Ferreira
16. Slavi Goranchovski
16. Steven Todd
16. Tobiasz Rusek
16. Valentin Petkov

Class B
1. Tomas Uroska
2. Ladislav Novy
3. Jonas Fidler
4. Martin Mester
5. Nikola Cigolinov
6. Juan Jose Perez
7. Christoph Friedl
8. Jaani Inkinen
9. Chris Harnell
10. Jiri Velimek
11. Jacek Kramek
12. Miroslav Kadlec
13. Thomas Muhlberger
14. Jan Tousek
15. Nassim Sahili
16. Adam Nowacki
16. Ales Dusek
16. Alexander Friedl
16. Andrej Rantasa
16. Anis Ammar
16. Ephraim Great
16. Gergely Horvath
16. Ivan Scibravy
16. Jakub Kiovsky
16. Javier Francisco Roldan
16. Leon WIlliams
16. Markus Schmidt
16. Mikhail Generalov
16. Miroslav Yonchev
16. Petr Polak
16. Sergii Kravchenko

FITNESS

Overall Winner
Nikitina Luidmila
Class A
1. Nikolett Szabo
2. Dorottya Agoston
3. Egorova Vera
4. Dominika Krafcikova
5. Marianna Holbova

Class B
1. Nikitina Luidmila
2. Dvortsova Tatiana
3. Barbora Seckarova
4. Oksana Orobets
5. Olga Demchuk

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Alina Cepurnieni
Class A
1. Alina Cepurnieni
2. Olga Chernous
3. Anastasia Papoutsaki
4. Andrijana Dabic
5. Muriel Boumazza
6. Mara Fino
7. Petra Welker
8. Petre Urbankova
9. Edina Besze
10. Olena Kistruga
11. Zsuzsanna Tirpak

Class B
1. Parisi Ester
2. Joanna Romano
3. Tetyana Mikheychik
4. Bogrunova Olga
5. Daniela Pfeiffer
6. Minette Onler
7. Mukhotova Nina
8. Sabine Knieriemen
9. Jenny Olsson
10. Eniko Horvath
11. Anita Hegedus
12. Lenka Ferencukova
13. Ria Hrusovska