2014 NPC Alabama State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Super Heavyweight
1. Troy Davison

Etowah County
1. Brent Collins
2. Joseph Nichols
3. George Alexander Cook
4. Leon Trammell
5. Kevin Hicks
6. Don Payton

Heavyweight
1. Trey Cosper
2. Will Wise
3. Ernest Mitchell
4. Michael Barefield
5. John Van Bruggen

Light Heavyweight
1. Walter Nash
2. Chase Cash
3. Brent Collins
4. Alex Flores
5. Terry Biddy
6. Henry Previlor
7. Gator Gates
8. Roland Huff Jr.
9. Leon Trammell

Middleweight
1. Garon Slaton
2. Kreston Collins
3. Anthony Blunt
4. Joseph Nichols
5. Carl Cammack
6. Steven Fowler
7. Scott Zimmerman
8. Ronnie Aldrich
9. Gregory Darden
10. Lucious McDade
11. Jason Lamay
12. Jeff Latham

Junior Heavyweight
1. Rodney WIllard
2. Cheslyn Story Wilson
3. Eric Starks
4. Jeffrey Sanders
5. Adam Burgess

Junior Lightweight
1. Michael Cochran
2. Maltiece O'Neal El
3. Wadrekus Woodall
4. Ethan Bonds
5. Don Payton
6. Jared Shake

Junior Middleweight
1. George Alexander Cook
2. Jacob Berry
3. David Diramio
4. Kevin Hicks

Welterweight
1. John Scott
2. Glenn Bonnett

Lightweight
1. Marlin Hogue

Novice Heavyweight
1. Jeff McCall
2. Willis Carrington

Teen
1. Maltiece O'Neal El
2. Jared Shake
3. Luke Miller
4. Austin Blankenship

Uniform
Sakara Ross

Bantamweight
1. Chase Gates

Masters Over 35
1. Joseph Nichols
2. George Alexander Cook
3. Eric Starks
4. Kevin Hicks

Masters Over 40 Heavyweight
1. Troy Davison
2. Michael Barefield
3. Leon Trammell

Masters Over 40 Lightweight
1. Scott Zimmerman
2. Lucious McDade
3. Gregory Darden
4. Michael Cochran
5. Jason Lamay
6. Jeff Latham
7. Wadrekus Woodall
8. Don Payton

Masters Over 50
1. Ronnie Aldrich
2. Gator Gates
3. Glenn Bonnett
4. David Diramio

Masters Over 60
1. David Purcell
2. Edward Bester

FIGURE

Class A
1. Leigh Russell
2. Benita Moncrief
3. Kayla McAnally
4. Sherry Dorner

Class B
1. Julia Miller
2. Jennifer Derby
3. Jade Bagwell
4. Hannah Simmons
5. Leila Jo Mclain
6. Chelsea Allegro
7. Miriam Looney

Class C
1. Loren Wilkins
2. Cassandra Todd
3. Dana Ussery Hearn
4. Phylecya Cheatham

Class D
1. Carson Harvey Smith
2. Wendy Kinard
3. Audra Jackson

Teen
1. Leila Jo Mclain

Masters Over 40
1. Jennifer Derby
2. Sherry Dorner
3. Alida Hodge

Masters Over 45
1. Dana Ussery Hearn
2. Wendy Kinard
3. Phylecya Cheatham
4. Audra Jackson
5. Beth Gramling

BIKINI

Class A
1. Jessica Pauls
2. Amber Day
3. Destiny Farris
4. Candace Stacey
5. Peaches Weaver
7. Jessica Mark
9. Kimberly Predmore

Class B
1. Johnnetta Smith
2. Kristi Claunch
3. Chanley Burttram
4. Jennifer Morgan
5. Telissa Kirk
6. Jessica Robinson
7. Dana Wilkerson
8. Kim Pritchett

Class C
1. Jana Padgett
2. Lauren Bailey
3. Julie Johnson
4. Cat Glass
5. Brittney Betterton
6. Desiree Dillaman
7. Lashajla Lewis

Class D
1. Kelly Burgess
2. Sarah Hyche
3. Jenna Mahan
4. Ila Okke
5. Kathryn Looney
6. Wilder Roberts
7. Tiffany Saint

Etowah County
1. Amber Day
2. Jenna Mahan
3. Tiffany Saint
4. Jessica Mark
5. Kim Pritchett

Novice
1. Colleen Hadley
2. Michelle Jenkins

Teen
1. Desiree Dillaman

Uniform
1. Johnnetta Smith

Masters Over 35
1. Kelley Burgess
2. Sarah Hyche
3. Jennifer Morgan
4. Colleen Hadley
5. Telissa Kirk
6. Andrea Runion
7. Lashajla Lewis

Masters Over 40
1. Kimberly Predmore
2. Wilder Roberts
3. Dana Wilkerson
4. Sundance Knox
5. Kim Pritchett
6. Jana Mathews
7. Michelle Jenkins

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Joseph Kennington
2. Anthony Jordan
3. Edwin Velez

Class B
1. Andre Smith
2. Chris Mayo
3. Mac Robinson
4. Kenny Adams
5. Robert Gerrity
6. Tavares Reid
7. DeVal Keith Williams
8. Ryan Epperson

Class C
1. Rumiko Forrester
2. Chandler Smith
3. Eric Crocker
4. Adam Wells
5. Billy Spearman
6. Ryan Joshua Yates
7. John O'Brien
8. Jason Sides
9. Steve King
10. Jason J. Hayes
11. Elvin Edwards
12. Terence Kessler
13. Robert Jackson II
Noel Frias

Etowah County
1. Chris Mayo
2. Julius Rice
3. Gurinder Singh
4. Ryan Epperson
5. Edwin Velez

Novice
1. Josh Curtman
2. Julius Rice
3. Deishun Garmon-Robinson
4. Gurinder Singh
5. Chad Burgess
6. Chris Childers
7. Alan Wade

Teen
1. Colby Dansby
2. Gurinder Singh

Uniform
1. Andre Smith
2. Adam Wells
3. Josh Shake

Masters
1. Kenny Adams
2. Jean Lavilette
3. Andrew B. Bush
4. Tavares Reid
5. Steve King
6. Alan Wade

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Melissa Fanning

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jennifer Biddy
2. Jacqueline Nash
3. Tawney Boles

Etowah County
1. Tawney Boles

Teen
1. Tawney Boles

Masters
1. Jennifer Biddy