2014 NPC Alaska State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
George Hartley
Super Heavyweight
1. Gabe Huss
2. Stanley Schwartz

Heavyweight
1. Jeff Bentz
2. Paula Ofiu
3. Jacob Conrad

Light Heavyweight
1. George Hartley
2. Matthew Wonchala
3. Tim Hall
4. Marvin Wilson
5. Christopher Monroe
6. Ken Stephenson
7. Michael Lauver
8. Stephen Smith

Middleweight
1. Chad Glauser
2. Josh Kronback
3. Daniel Wal
4. Randale Harvey
5. Ed Saclayan

Lightweight
1. Jaymor Paul
2. Andrew Bonyavong
3. Tony Delrosso
4. Rusty Best
5. Jacob Winslow

Masters
1. Jeff Bentz
2. Tim Hall
3. Stanley Schwartz

FIGURE

Overall Winner
Nicole Reynolds
Class A
1. Ashley Strand
2. Jody Barton
3. Heidi Goozen
4. Myra Arbelorsky
5. Sonia Cortez

Class B
1. Nicole Reynolds
2. Gretchen Quast
3. Angela Morin
4. Cortni Rhoades
5. Rebecca Vickrey
6. K Edwards
7. Deborah Kelly
8. Amanda May
9. Chanell Jenkins
10. Amy Pearce

Class C
1. Allison Kendall
2. Haley Young
3. Monica Lubeck
4. Amanda Burr
5. Kimberly England
6. Kari Bailey

Masters
1. Jody Barton
2. Angela Morin
3. Theresa Moss
4. Autumn Bentz
5. Monica Lubeck
6. Myra Archelorky

BIKINI

Overall Winner
Leigh Ann Hart
Class A
1. Beth Childress
2. Amanda Vogus
3. Raven Riddle
4. Digna Thompson
5. Claudine Williams
6. Nicole Larrison
7. Natasha Gill
8. Louise Bower
9. Kiana Baluyut
10. Leilanie Tacaca

Class B
1. Leigh Ann Hart
2. Kelsey Platt
3. Kimberly Bebon
4. Ashley Baker
5. Jessica Stoudemire
6. Jasmin Lewis
7. Jelveh Spence
8. Joann Ahn
9. Tara Thompson

Class C
1. Haley Young
2. Samantha Stefanski
3. Ginger Graham
4. Tina Ferringer
5. Meghan Lindstrom
6. Katelyn Disney
7. Stefanie House

Masters
1. Teresa Moss
2. Ginger Graham
3. Amanda Vogus

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Monroe
Class A
1. Jaymor Paul
2. Glenn Jackson
3. Max Bullock
4. Rusty Best
5. Randale Harvey
6. Carl Ozborn
7. Shane Pagel
8. Pawel Przetocki

Class B
1. Chris Monroe
2. Jacob Conrad
3. James Redmond
4. Jean Paul
5. Kailani Lagao
6. Andre Scott
7. Alrick Wade
8. Ian Fo
9. Matt Robinson
10. John Moss

FITNESS



1. Heidi Goozen
2. Lanet Spence

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Heidi Lundgren
2. Ashley Straw
3. Rebecca Vickrey

Class B
1. Allison Kendall
2. CJ Jenkens

Masters
1. Lanet Spence
2. Autumn Bentz