2014 NPC Duel of Champions

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Josh Hadan
Super Heavyweight
1. Josh Hadan
2. James Sullivan
3. Nick McGee

Comparisons
Heavyweight
1. Marko Ivusic
2. Jacob Gerard Greminger
3. Jason Whitinger
4. Patrick Rock

Comparisons
Light Heavyweight
1. Nicholas Langer
2. Chris Van Gieson
3. Delynn Gregory
4. Steven Gunderson
5. Tony Matteson
6. Monte Kaufman

Comparisons
Middleweight
1. Jon Inhofe
2. Landon Sindt
3. Oscar Marino
4. Dominick Hudson
5. Ethan Larmon

Comparisons
Lightweight
1. Chad Koch
2. Ronnie Frost

Novice Heavyweight
1. Patrick Rock
2. Jason Whitinger

Novice Light Heavyweight
1. Tony Matteson
2. Ethan Larmon

Novice Masters
1. Jason Whitinger

Novice Super Heavyweight
1. Nick McGee

Teen
1. John Frank Tullt

Masters Over 40
1. Jamie Speiser
2. Jason Whitinger
3. Patrick Thomas

Comparisons
Masters Over 50
1. Monte Kaufman

FIGURE

Overall Winner
Danielle Hugunin
Class A
1. Danielle Hugunin
2. Jessica Johnston
3. Marni Shoemaker
4. Daniela Saracco
5. Sorina Jirka

Comparisons
Class B
1. Jessica Kowalsky
2. Jamie Lynn Livingston
3. Kelli Knox
4. Allison Tinnon

Comparisons
Class C
1. Masha Bashko
2. Tiffany O'Leary
3. Erin Maley

Comparisons
Novice Class A
1. Jessica Johnston
2. Malorie Scherf
3. Marni Shoemaker
4. Allyson Katch

Comparisons
Novice Class B
1. Kelli Knox
2. Allison Tinnon

Comparisons
Novice Class C
1. Tiffany O'Leary
2. Erin Maley

Comparisons
Masters
1. Erin Maley

BIKINI

Overall Winner
Jacqueline Jewett
Class A
1. Debbie White
2. Mandy Palik
3. Rebecca Franklin
4. Lauren Hand
5. Nicky Jones
6. Melanie Sutko
7. Aubrey Johnson
8. Taylor Neill

Comparisons
Class B
1. Jacqueline Jewett
2. Ashley Nelson
3. Jennifer Speiser
4. Melissa Hunton
5. Daniella Chapa
6. Brittany Baum

Comparisons
Class C
1. Allison Smalley
2. Stacey Hair
3. Jessica Kjar
4. Anna Messerole
5. Morgaine Hatcher

Comparisons
Novice Class A
1. Mandy Palik
2. Rebecca Franklin
3. Nicole McGraw
4. Aubrey Johnson
5. Megan Porter

Comparisons
Novice Class B
1. Jacqueline Jewett
2. Nicky Jones
3. Daniella Chapa
4. Melanie Sutko
5. Taylor Neill
6. Lauren Hand

Comparisons
Novice Class C
1. Allison Smalley
2. Anna Messerole
3. Brittany Baum
4. Morgaine Hatcher
5. Lynette Mols

Comparisons
Masters
1. Debbie White
2. Aubrey Johnson

Comparisons

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Banner Budden
Class A
1. T.J. Murray
2. Jamie Carroll
3. Ronnie Frost
4. Edgar Marino
5. Cody Marpin
6. Justin Jones
7. Nick Powers
8. Steve Woock

Comparisons
Class B
1. Banner Budden
2. Adam Bachler
3. Delynn Gregory
4. Antoine McGraw
5. Clint Hospodarsky
6. Adam Baldwin
7. Walter Shales
8. Cody Davis
9. James King

Comparisons
Class C
1. Seth Denato
2. Jordan Daake
3. Derik Opperman
4. Michael Sacracco
5. Mark Willie
6. Baylor Korth

Comparisons
Novice Class A
1. Angel Arevalo
2. Samuel Scherf
3. Steve Woock
4. Hector Marino

Comparisons
Novice Class B
1. Jonathan Ziegler
2. Antoine McGraw
3. Justin Jones

Comparisons
Teen
1. James King

Masters Over 35
1. Clint Hospodarsky
2. Mike Dieckhaus

Masters Over 50
1. Michael McGuane

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Kristina Gerhandt
2. Daniela Saracco
3. Kayli Crittenden
4. Melanie Cave

Novice
1. Kayli Crittenden
2. Melanie Cave

Comparisons
Masters
1. Kristina Gerhandt