2014 NPC Garden State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Masters Overall Winner
Anthony Kortekaas
Novice Overall Winner
Robert Wilmont
Overall Winner
Yousef Carnegie
Guest Poser
Hidetada Yamagishi

Super Heavyweight
1. Attila Varga
2. Dan Embry

Heavyweight
1. Yousef Carnegie
2. Kyudo Minsu Kim
3. Isaac Toka
4. Robert Wilmont
5. Rod Jarrar
6. Antonio Rodriguez
7. Mychal Jensen Lida
8. Tony Viglietta
9. Joseph Hudak

Light Heavyweight
1. Colton Reitzes
2. Ivan Cabrera
3. Anthony Kortekaas
4. Alexander Smircich
5. Glenn Pantore jr
6. James Pascale
7. Chris Morris
8. Roberto Schlarello
9. John Miller
10. James Bilotti

Middleweight
1. Paul De Robertis
2. Kyle Herbert
3. Jose Pereira
4. Anthony Petrella
5. Danny Muscelli

Lightweight
1. Frank Abel
2. Franco Ruggiero

Novice Heavyweight
1. Robert Wilmont
2. Mychal Jensen Lida
3. Tony Viglietta
4. Joseph Hudak
Joseph Hudak
Mychal Jensen Lida
Robert Wilmont
Tony Viglietta

Novice Light Heavyweight
1. Glenn Pantore jr
2. Roberto Schlarello
3. John Miller
4. Napoleon Barnes
5. Greg Latza
6. Frank Eorio

Novice Lightweight
1. Franco Ruggiero

Novice Middleweight
1. Kyle Herbert
2. Eduardo Villalona

Teen Class A
1. Aaron Abel

Teen Class B
1. Nicholas Sibilia

Masters Over 35
1. Anthony Kortekaas
2. Chris Morris
3. Roberto Schlarello

Masters Over 40
1. Antonio Rodriguez
2. Rae Pagan
3. Sal Bonaventura
4. James Bilotti
5. Napoleon Barnes
6. Tony Viglietta
7. Greg Latza
8. Joseph Hudak
9. Glenn Allen

Masters Over 50
1. Stephen Jankori
2. Anthony Petrella
3. Danny Muscelli
4. Raymond Creary

FIGURE

Masters Overall Winner
Debbie O'Brien
Novice Overall Winner
Nicole Miller
Overall Winner
Nicole Miller
Class A
1. Amanda Carness
2. Nicole Boucher
3. Lauren Saunders
4. Martha Alvarez
5. Alyssa Perinotti
6. Marissa Reardon
7. Lisa DeLaRosa
8. Eileen Laird
9. Dena Bippart
10. Dona Romano

Class B
1. Debbie O'Brien
2. Tammie Ellis
3. Bernai Brown-Holman
4. Janet McGovern
5. Casey Fillian
6. Cindy Cooper
7. Katie Kull
8. Jaime Caravella
9. Carmen Santana
10. Falon Korkidas
11. Michelle Auletti
12. Gina McGowan

Comparisons
Class C
1. Nicole Miller
2. Danielle Barbato
3. Baylee Williams
4. Nicole Pilla
5. Danielle Dolce

Comparisons
Class D
1. Crystal Dobson
2. Valesca Macedo
3. Isabelle Hache
4. Kate Avhimovich
5. Annette Morin

Comparisons
Novice Class A
1. Amanda Carness
2. Nicole Boucher
3. Casey Fillian
4. Lauren Saunders
5. Martha Alvarez
6. Alyssa Perinotti
7. Pearl Nelson
8. Marissa Reardon
9. Lisa DeLaRosa
10. Eileen Laird
11. Dona Romano
12. Michelle Auletti

Comparisons
Novice Class B
1. Nicole Miller
2. Crystal Dobson
3. Valesca Macedo
4. Lacole Broadus
5. Nicole Pilla
6. Alison Stann
7. Allison Jackson

Comparisons
Masters Class A
1. Tammie Ellis
2. Janet McGovern
3. Casey Fillian
4. Lacole Broadus
5. Pearl Nelson
6. Eileen Laird
7. Jaime Caravella
8. Marie Hall
9. Dena Bippart
10. Carmen Santana
11. Gloria Silva
12. Dona Romano
13. Gina McGowan

Comparisons
Masters Class B
1. Debbie O'Brien
2. Valesca Macedo
3. Cindy Cooper
4. Annette Morin
5. Alison Stann
6. Danielle Dolce
7. Allison Jackson

Comparisons

BIKINI

Masters Overall Winner
Katie Tway
Novice Overall Winner
Cathleen Cornish
Overall Winner
Cathleen Cornish
Class A
1. Kelli McKenna
2. Oxana Kozlova
3. Mel Tozzi
4. Brittany Mattessich
5. Mikaela Daly
6. Gabriella Grates

Comparisons
Class B
1. Jaclyn Lazerowitz
2. Katie Tway
3. Danielle Malise
4. Cathleen Cornish

Comparisons
Class C
1. Jacqueline Solomon
2. Julie Liporace
3. Larissa Reyes
4. Jenna Garaofalo
5. Tetiana Tiutiunnyk
6. Ileana Mejia
7. Jocelyn Price
8. Angela DeRose
9. Christiana Ricciuti
10. Erika Diaz
11. Chelsea Palermo
12. Jasmine Roman
13. Haley Cohen
14. Stephanie Pontrella
15. Katie Kull

Comparisons
Class D
1. Trisha Creta
2. Malgorzata Jedrzejczyk
3. Felicia Hernandez
4. Jacqueline Colucci
5. Caitlyn Pasternak
6. Bianca Root

Comparisons
Class E
1. Taylor Anderson
2. Amanda Moraes
3. Cierra Thomas
4. Katie Anderson
5. Stefania Mendillo
6. Ashley Trawick
7. Lauren Keating
8. Billeny Rivera
9. Denise Locarni
10. Valeria Cottone
11. Gabriela Panduru

Comparisons
Class F
1. Amanda Muiter
2. Lauren Longfield
3. Brooklyn Suddell
4. Erica D'Aloia

Comparisons
Novice Class A
1. Danielle Malise
2. Erika Diaz
3. Sabine Klinger
4. Mikaela Daly
5. Katherine Sanchez

Comparisons
Novice Class B
1. Cathleen Cornish
2. Jenna Garaofalo
3. Trisha Creta
4. Christiana Ricciuti
5. Felicia Hernandez
6. Chelsea Palermo
7. Haley Cohen
8. Jacqueline Colucci
9. Caitlyn Pasternak
10. Stephanie Pontrella
11. Rebecca Rivera
12. Camila Araneda

Comparisons
Novice Class C
1. Amanda Moraes
2. Cierra Thomas
3. Amanda Muiter
4. Tetiana Tiutiunnyk
5. Alexandria Bonstein
6. Katie Anderson
7. Stefania Mendillo
8. Ashley Trawick
9. Lauren Keating
10. Lauren Longfield
11. Billeny Rivera
12. Erica D'Aloia

Comparisons
Masters Class A
1. Katie Tway
2. Christine Bilotti
3. Lisa Mauriello

Comparisons
Masters Class B
1. Denise Locarni
2. Valeria Cottone
3. Roselynn Malsonet
4. Gabriela Panduru
5. Paula Fiendei

Comparisons

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
John Jasman
Linda Olivarez

Class A
1. Kobbie Darkwah
2. Anthony Ochoa
3. Phil Masi
4. Luis Bolivar
5. Zca Choudy
6. Brian Buontempo
7. Bobby Chvasta
8. Isaias ???
9. Carlos Leon
10. Adrian Betancourt
11. John Ott
12. Ryan Glubo

Comparisons
Class B
1. Suresh Rabess
2. Luis Giareio
3. John Ronyas
4. Ehreck Wes
5. zach migala
6. Sean Sims
7. Nathan Deposki
8. Mohammad Usman
9. Kenneth Perez
10. Celso Zapata
11. William Beyer

Class C
1. Dubanes Bello
2. Marcelino Bradford
3. Howard Thevenin
4. James Van Nostaud
5. Tamas Soos
6. Dan Flora
7. Jason Whalen
8. Dan Perrone
9. Jonathan Fenton
10. Jorge Gonzalez
11. Chul Min Kim

Comparisons
Class D
1. John Jasman
2. Eric Padilla
3. Terry Nicaisse
4. Robert Chiarello
5. Brian Romeo
6. Jeff Rosskopf
7. Gabriel Reyes
8. Mike Elayan
9. Nicholas Sedar
10. Faradzh (Mike) Manashirov
11. Aman Kumar
12. Nathan Zulpo
13. Dylan Cahill

Comparisons
Class E
1. Hong Kim
2. Daniel Lynch
3. Martin Barrios
4. Steven Leon
5. Justin Hassan
6. Elvis Mokhan
7. Adam Gordon
8. Brendan Hiller
9. Darren Stephens
10. Kevin Mayo
11. Jeremie Lewis
12. Aaron Thomas

Comparisons
Class F
1. Ngoli Okafor
2. Chris Simons
3. Kristi Martiko
4. Nuno Fernandes
5. Thomas Lang

Comparisons
Novice Class B

Comparisons
Teen
1. Brendan Hiller
2. Matthew Kalensky
3. Jurgen Bushi
4. Jonathan Speilman

Comparisons
Masters
1. Brian Romeo
2. Ngoli Okafor
3. Dan Perrone
4. William Beyer
5. Jorge Gonzalez

Comparisons

WOMEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Courtney Lawrence
2. Kelsey Aareskjold

Masters Over 35
1. Elvira Coca
2. Kelsey Aareskjold

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Nicole Mack
1. Nicole Mack
2. Elvira Coca
2. Elvira Coca
3. Ruth Bush
3. Ruth Bush