2014 NPC Midwest Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Matt Short
Super Heavyweight
1. Sirod Williams
2. Christian Radosevich

Heavywight
1. Matt Short
2. Jacob Gerard Greminger
3. Brett Becker
4. Jason Jungerblut
5. Zebulon Glenn

Light Heavyweight
1. Greg Goldkuhl
2. Anthony Hufford
3. Zach Kulpers
4. Nathan Koehnemann
5. Ward Mathew
6. David Schlossman
6. Mandela Johnson
8. Cameron Shemwell
9. Andrew Brown
10. Alexander Hines

Middleweight
1. Adam Rhodes
2. Matthew Decarber
3. E. Scott Coyle
4. Joseph Corbett Jr.
4. Ronnie Shumpert
5. Winston Johnson
6. Kenneth Everett
7. Brad Bramlet
8. Mike Guzman
9. Aaron Chase

Lightweight
1. Ronald Nurse
2. Aaron Twenter

Novice Heavyweight
1. Nic Wittu
2. Kyle Oberkramer

Novice Light Heavyweight
1. Anthony Hufford
2. Nathan Koehnemann
3. Ward Mathew
4. Wayne Habermehl
5. Mandela Johnson
6. Andrew Brown
7. Sergio Pestana Ramos
8. Justin Sayler

Novice Lightweight
1. George Parsons

Novice Middleweight
1. Brad Bramlet
2. Keith Massey
3. Isaac Ballow
5. Tal Negrin

Novice Super Heavyweight
1. Christian Radosevich

Teen
1. Joseph Corbett Jr.

Bantamweight
1. Detoreious Prayner

Masters Novice
1. David Donohoo

Masters Over 35
1. Brett Becker
2. Chad DeRocher

Masters Over 40
1. Ronnie Shumpert
2. E. Scott Coyle
3. David Schlossman
4. G. Zach Edelen
5. Wayne Habermehl
6. Winston Johnson
7. Alexander Hines

Masters Over 50
1. David Donohoo
2. Winston Johnson
3. Steve Bales

FIGURE

Overall Winner
Tanya Rachan
Class A
1. Tanya Rachan
2. Kambi Pope
3. Patricia McDaniel
4. Ashley Weiner
5. Sally Sparks
6. Dawn Clifford
7. Darci Howard

Class B
1. Vanessa Jacobs
2. Haley Gauley
3. Jamie Lynn Livingston
4. Melissa Short
5. Erin Vandernoff

Class C
1. Lindsay Nagl
2. Chandler Schaltenbrand
3. Ann Marie Gibbs
4. Krista Vlasak
5. Sarah Guenther
6. Jennifer St. John

Class D
1. Kimberly M Koss
2. Jessica Kowalsky
3. Micah Archibald
4. Danielle Stephens
5. Jessi Veach
6. Angela Fidler
7. Wendi Lee
8. Lisa Takes

Novice Class A
1. Tanya Rachan
2. Miriam Wegmann
3. Sally Sparks
4. Kalena Marie Beckley
5. Regina Grossenbacher
6. Ann Ebner

Novice Class B
1. Jennifer Roark
2. Haley Gauley
3. Melissa Short
4. Ashley Weiner
5. Krista Shurtz
6. Darci Howard
7. Vallie Eden
8. Krista Vlasak

Novice Class C
1. Chandler Schaltenbrand
2. Sarah Guenther
3. Catherine Dunn
4. Sarah Johnson

Novice Class D
1. Kimberly M Koss
2. Angela Fidler
3. Danielle Stephens

Masters
1. Vanessa Jacobs
2. Kim Gall
3. Jennifer Roark
4. Ann Marie Gibbs
5. Erin Vandernoff
6. Krista Shurtz
7. Catherine Dunn
8. Angela Fidler
9. Ann Ebner
10. Jennifer St. John
11. Vallie Eden
12. Wendi Lee
13. Dawn Clifford

BIKINI

Overall Winner
Tanya Rachan
Class A
1. Tanya Rachan
2. Shyne Mirella Fabros
3. Marissa Brown
4. Danielle Claypool
5. Amanda Hodges
6. Madeline Collins
7. Sierra Juengst
8. Regina Grossenbacher
9. Tiffany Nicole Edwards
10. Ashley Boehge
11. Rebecca Feil
12. Danielle Hoff
13. Rauchez Koehnamann
14. Kyndal Chamberlain
15. Courtnay Daniels
16. Amanda Huyhn
16. Barbara VanWyk
16. Kaleana Moore
16. Tayler Stacks

Class B
1. Allie Gossage
2. Katie Krolikowski
3. Naomi (Mina) Sonnek
4. Samantha Strickland
5. Ally Patak
6. Chrissie Reiss
7. Brooke Walker
8. Brooke Golden
9. Ashley Black
10. Ashley Ursino
11. Hanna Weygand
12. Candice Albergo
12. Debbie White
13. Jennifer Sansone
13. Rebecca Stephens
14. Torri Van Zee
15. Ana Heinz
15. Lisa Marie Peterson
16. Jaclyn Rutland
16. Kerina Jean Domgard
16. Marlo Johnson
16. Sarah Moon

Class C
1. Sarah Schwartz
2. Jordyn Combs
3. Jennifer Cullen
4. Shannon Coney
5. Tara Davidson
6. Ashley Mosier
7. Breanna Steffey
8. Cassie Belford
9. Maureen Keilman
10. Jacqueline Jewett
11. Lexi Smith
12. Holly Andronicescu
13. Sarah Patterson
14. Jeri Rease
15. Heather Bellaver
15. Mindy West
16. Danielle Thoman
16. Diana Drca
16. Melissa Lorenzo
16. Whitney Banta

Class D
1. Jennifer Spaser
2. Kellie Champion
3. Callie Wheeler
4. Danielle Chapa
5. Allison Smalley
6. Leah Kinnison
7. Megan Dirks
8. Jacquelyn Denson
9. Stephanie Gemmer
10. Lauren Beeves
11. Tracie Cole

Class E
1. Rachel Fisher
2. Jayna Pryor
3. Emily Migneron
4. Sybil Nasser
5. Sarah Jane Able
6. Micah Archibald
7. Sara Picken Brown
8. Lisa Mergenthaler
9. Michele Gregor
10. Karah Beeves
11. Erika Laux
12. Mandy Wilson
13. Bri Berner
14. Allison Milton
15. Lenae Cammisano

Novice Class A
1. Tanya Rachan
2. Marissa Brown
3. Shyne Mirella Fabros
4. Danielle Claypool
5. Amanda Hodges
6. Madeline Collins
7. Ashley Boehge
8. Sierra Juengst
9. Rauchez Koehnamann
10. Carissa Fox
11. Kyndal Chamberlain
12. Tiffany Nicole Edwards
13. Courtnay Daniels
14. Barbara VanWyk
15. Janet Hampton
16. Kaleana Moore
16. Rachael Fernandez
16. Regina Grossenbacher
16. Tayler Stacks

Novice Class B
1. Katie Krolikowski
2. Samantha Strickland
3. Naomi (Mina) Sonnek
4. Allie Gossage
5. Ally Patak
6. Debbie White
7. Ashley Ursino
8. Brooke Golden
9. Torri Van Zee
10. Jennifer Sansone
11. Brigette Bollwerk
12. Brooke Monehan
13. Rebecca Stephens
14. Carly Rathmann
15. Kristin Vandeven
16. Kerina Jean Domgard
16. Lisa Marie Peterson
16. Marlo Johnson
16. Sarah Moon

Novice Class C
1. Jordyn Combs
2. Sarah Schwartz
3. Chantel Lyle
4. Amanda Lowry
5. Lexi Smith
6. Mindy West
7. Jacqueline Jewett
8. Heather Bellaver
9. Kara Best
10. Amy Garibaldi
11. Jessica Hampton
12. Whitney Banta
13. Cindi Carter
14. Jessica Early
15. Brandy Brazeale-Tobia
16. Eryn Salley
16. Melissa Dixon

Novice Class D
1. Callie Wheeler
2. Allison Smalley
3. Danielle Chapa
4. Emily Migneron
5. Leah Kinnison
6. Andrea Harker
7. Sarah Jane Able
8. Tarah Murray
9. Sara Picken Brown
10. Lisa Mergenthaler
11. Lenae Cammisano
12. Christina Lewis
13. Megan Dirks
14. Stephanie DeShae
16. Allison Milton
16. Bri Berner
16. Cayla Perry
16. Erika Laux
16. Jacquelyn Denson
16. Karah Beeves
16. Lauren Beeves
16. Lauryn Chenoweth
16. Tracie Cole
16. Tracy West

Masters
1. Debbie White
2. Chrissie Reiss
3. Chantel Lyle
4. Jeri Rease
5. Melissa Lorenzo
6. Michele Gregor
7. Heather Bellaver
8. Kristin Vandeven
9. Amy Garibaldi
10. Cindi Carter
11. Janet Hampton
12. Jessica Early
13. Carly Rathmann
14. Lisa Marie Peterson
15. Patricia Higgins
16. Angie Leibfried
16. Kerina Jean Domgard
16. Lenae Cammisano
16. Melissa Dixon
16. Tracie Cole

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Hughes
Class A
1. Kyle Wampler
2. George Parsons
3. David Mats
4. Matt Thamason
5. Marty Grubbs
6. Todd Anderson
7. Dane Robertson
8. Tyler Patterson
9. Danny Zammit
10. Dante Robertson
11. Scott Gaczorek
12. Dylan Clark
Class B
1. Christopher Hughes
2. Jason Lane
3. Adrien Muniz
4. Cristian Anderonicescu
5. Zach Scheerer
6. Bradford Hughes
7. Terry LairJr.
8. Scott Lee Dorris
9. Matthew Johnston
10. Drew Heberer
11. Austin Peckham
12. Christopher Nelsen
13. Adam Green
14. Matthew McClure
15. Steven Bond
16. Brice Foose
16. Tyler Hargele

Class C
1. Tyler Sandell
2. Kevin Stock
3. Nolan Ritter
4. Jared Eisenmenser
5. Alex Sargent
6. Zach Kuipers
7. Daniel Collins
8. Adrian Christian
9. Yanik Joseph
10. Zach Belmar
11. Kevin Peterson
12. David Thacker
13. Torre Bremerkamp
14. Tanner Caughey
15. Garrett Thomas Crimmins
16. David Dear
16. Drew Hutton
16. G. Zach Edelen
16. Robert Baker

Class D
1. Matthew Corson
2. Justin Palienis
3. Chris Leytem
4. Adam Barrack
5. Sedrick Ward
6. Adam Piggott
7. David Miller
8. Jonathon Auen Becker
9. Michael Broyles
10. Jamar Landrom
11. Craig Harris
12. Lorenzo Araujo

Class E
1. Blake Hixson
2. Eric Jones
3. Michael Saracco
4. Dalton Goetz
5. Rodney Bond
6. Jonathon Aggen
7. Bobby Simpson
8. Jonathon Quintal
9. Rico Willis
10. Ben Menke
11. Michael Carpenter
12. Darik Opperman

Novice Class A
1. Kyle Wampler
2. David Mats
3. Matt Thamason
4. Ryan Henderson
5. Bryan McElderry
6. Tyler Patterson
7. Todd Anderson
8. Weston Tyler Heinz
9. Drew Hddleston
10. Dylan Clark

Novice Class B
1. Sly Hardy
2. Terry LairJr.
3. Zach Scheerer
4. Bradford Hughes
5. Matthew Johnston
6. Isaac Ballow
7. Jared Muenks
8. Scott Lee Dorris
9. Austin Peckham
10. Christopher Nelsen
11. LD Haverstick
12. Adam Green
13. Kirk Apazeller
14. Matthew McClure
15. Tyler Hargele
16. Brice Foose
16. Ken Farley
16. Steven Bond

Novice Class C
1. Nolan Ritter
2. Alex Sargent
3. Marwan Abu Mahaimed
4. Adrian Christian
5. Aaron Denson
5. Tommy Lewllen
7. Robert Baker
8. Jason Carter

Novice Class D
1. Adam Piggott
2. Blake Hixson
3. Torre Bremerkamp
4. Craig Harris
4. Matthew Corson
5. Adam Barrack
7. Michael Broyles
8. Kevin Peterson
9. Jonathon Auen Becker
10. Sedrick Ward
11. Bobby Simpson
12. Drew Hutton
13. Rodney Bond
14. Jonathon Quintal
15. Eric Jones
16. Michael Carpenter
16. Rico Willis

Masters Over 35
1. Daniel Collins
2. Marty Grubbs
3. Bradford Hughes
4. Jason Carter
5. Nathan Jones

Masters Over 40
1. Ryan Henderson
2. David Thacker
3. Jonathon Aggen
4. Rico Willis
5. Mark Jones
6. G. Zach Edelen
7. David Dear
8. Ken Farley

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Mindy Sepac

FITNESS



1. Lindsay Nagl
2. Heather Carroll

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jan Witzig
Novice
1. Jan Witzig
2. Suzy Russo
3. Deirdre Liddell

Short
1. Angela Herpich
2. Mindy Sepac
3. Suzy Russo
4. Deirdre Liddell

Tall
1. Jan Witzig
2. Lisa Takes

Masters
1. Angela Herpich
2. Heather Carroll