2014 NPC Northern Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Masters Overall Winner
Mike Handy
Overall Winner
Dustin Buyes
Heavyweight
1. Eli Walsh
2. sidney copeland-miller
3. Travis Dougherty
4. Daniel Brevik
5. Jared Braggs

Light Heavyweight
1. Heber Hall
2. Ryan Wortman
3. Derick Wright
4. Mike Handy
5. Rashad Russ
6. Jesse Strand

Middleweight
1. Dustin Buyes
2. Shadrick Moody
3. Steven Graham
4. Anthony Nolen

Junior
1. Jesse Strand

Lightweight
1. Blake Cullip
2. Christopher Weichman

Bantamweight
1. Tuan Dang

Masters Over 40
1. Joe Kawabata
2. Steven Graham
3. Anthony Nolen

Masters Over 50
1. Mike Handy
2. Larry Miller

Masters Over 60
1. David Patterson
2. Rick Frahm
3. Harald Sund
4. Bennie Simon

FIGURE

Masters Overall Winner
Valerie Sutherland
Overall Winner
Rachel Fernandez
Class A
1. Rachel Fernandez
2. Carmen Lonborg
3. Tessa Mick
4. Madeline Martinez-Pagan
5. Rachel Heaton

Class B
1. Amantha Wortman
2. Karrie Dawson
3. carrie gallic
4. Kris Pitcher
5. Morgen Kelly
6. Michele Bell
7. zakiya shaw
8. Cadie Fery
9. Phally Kananin
10. Tiffany Wolbert
11. Danielle Gilbert
12. Amanda Underwood
13. Jodi Warthen

Class C
1. Ciara Perez
2. Shauna Stelzer
3. Allycen Keatley
4. Jocelyn McElderry
5. Samantha Mountain
6. Laura Guffey
7. Lindsay Messmore

Class D
1. Valerie Sutherland
2. Rachel Bartle
3. Ocean Trail
4. katrenia parker
5. Felicia Shaviri

Masters Over 35
1. Valerie Sutherland
2. Carmen Lonborg
3. Jodi Warthen

Masters Over 40
1. Kris Pitcher
2. Debbie Salzman
3. katrenia parker
4. Michele Bell
5. Felicia Shaviri

Masters Over 50
1. Laura Guffey

BIKINI

Masters Overall Winner
Yayoi Fox
Overall Winner
Magela Figueras
Class A
1. Lauren Mayer
2. Nikki Neslund
3. Esther Turner
4. jaqueline garcia

Class B
1. Magela Figueras
2. Agathe Retornaz
3. carrie gallic
4. Aubreeana Ryle
5. Shelsea Voigt
6. Steffany Grace Tilton
7. Sara Hymas
8. Nyca Nacario
9. Alexandra Bronk
10. Kathleen Deal
11. Abigail Weichman
12. Nicole Stark

Class C
1. Hannah Holtzclaw
2. Bobbi-Jo Butz
3. Greta Olson
4. Pamela Cruse
5. Hannah Wilkins
6. sokha chan
7. Sarah Ratchford
8. Danielle Holland
9. Kayla Carson
10. Kylie Jones
11. Cindy Hanewinckel
12. Tiara Gero

Class D
1. Victoria Heft
2. Sarah Dennis
3. Lauren Sorensen
4. Julie McLean
5. Kara Cooper
6. Brittanie Crook
7. Tawsha Stanford
8. Kamela James
9. Abbigail Arneson
10. Sarah Novak

Masters Over 35
1. Agathe Retornaz
2. Greta Olson
3. Sarah Dennis
4. Abigail Weichman

Masters Over 40
1. Yayoi Fox
2. Pamela Cruse
3. Julie McLean
4. Sharon Perriella
5. Kamela James
6. Vivian Muehlen
7. Tina Nilsson

Masters Over 50
1. Chisato Duboise
2. Julie Brown

MEN'S PHYSIQUE

Masters Overall Winner
Steve Taylor
Overall Winner
Derick Wright
Class A
1. Thomas Swan

Class B
1. Derek Aparis
2. Deshae Williams
3. Ryan Harmon
4. Tyler Senter
5. Jay Ellingson
6. Ryan Kelly
7. Jake Savage
8. Charlies Yi
9. Jamyang Tsering
10. john gracia

Class C
1. Derick Wright
2. Justin Miller
3. Paul Nordgren
4. Tyler Day
5. Jonathan Gallardo
6. Glenn Reeder

Class D
1. Steve Taylor
2. Craig Fillmore
3. Derek Harmon
4. Davey Fisher
5. Dan Kyle
6. Tyson Phipps
7. Christian Sakamoto

Masters Over 35
1. Deshae Williams
2. Derek Aparis
3. Jay Ellingson
4. Seth Morris
5. Kenny Clayborn

Masters Over 40
1. Dan Kyle
2. Kenny Clayborn
3. Jonathan Gallardo
4. George Burks

Masters Over 50
1. Steve Taylor

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Julie Schultz
2. Lyn O'Neal

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Shauna Stelzer
2. Amy Luu
3. Melissa Fillmore
4. Danielle Burke
5. Jennika Hill
6. Julie Schultz