2014 NPC Vancouver USA Natural Championship

NPC
Years: 2014

MEN'S BODYBUILDING

Masters Overall Winner
Mike Handy
Novice Overall Winner
Nick Mueller
Overall Winner
Joshua Thompson
Light Heavyweight
1. Aaron Orton
2. Kyle Ugaitafa
3. Tyson Filippini
4. Brandon Kibler

Middleweight
1. Nicholas Hammond
2. Darryl Marble

Lightweight
1. Henry Jung

Novice Heavyweight
1. Ryan Hoffstot

Novice Middleweight
1. Nick Mueller
2. Forest Krant
3. Kenny Gonzales
4. Charles Husky
5. James Schauble
6. Kyle Prettyman
7. Grant Cabitac

Teen
1. Efrain Johnson
2. Justin Shore
3. Kris Lewellen
4. Griffin Capadona

Bantamweight
1. Joshua Thompson
2. Mike Loria
3. Peter Iron Wing

Novice Bantamweight
1. Walter Johnson

Masters Over 40
1. Selves Smith
2. Lenston Whitfield

Masters Over 50
1. Mike Handy
2. Jan Bengseon
3. Brett Harsha

FIGURE

Masters Overall Winner
Jessica Martin
Overall Winner
Stacey McBride
Class A
1. Stacey McBride
2. Heidi Riegsecker
3. Gypsy Haylett
4. Lisa Holt

Class B
1. Alex Nelson
2. Carmen Lonborg
3. Caitlin Marra

Class C
1. Ally Chargualaf
2. Ashley Straw
3. Lizanne Roberts
4. Amani Moss
5. Melanie Coleman
6. Desiree Johnson
7. Amalie Alver

Class D
1. Fawn Peterson
2. Jeanette Frieden
3. Kerry Potter
4. Marykate Shurman
5. Amy Scofield

Class E
1. Danielle Schemm
2. Andi Emmons
3. Christina Hoffstot
4. Elizabeth Cavazza
5. Chelsey Ocean

Class F
1. Svetlana Schavinskaya
2. Nicole Laube
3. Quinita Whitfield
4. Alycia Fry

Masters Over 35
1. Jessica Martin
2. Bobby Land
3. Shawnta Cargile

Masters Over 40
1. Candi Wilson
2. Arastede Hairston
3. Rachel Miller
4. Alycia Morgan

Masters Over 45
1. Debbie Salzman
2. Michele Bell
3. Gayla McCredie
4. Linda Kopetzky
5. Marie Krasnow
6. Linda Vorrath

BIKINI

Masters Overall Winner
Laurie Fryar
Overall Winner
Jennifer Williams
Class A
1. Nicole Wong
2. Susan Colby
3. Megan Anderson
4. Nikki Neslund
5. Tracey Birdeno
6. Kaitlyn Mantia
7. Esther Turner
8. Ausha Partido
9. Nina Saechao
10. Jalanda Ambridge
11. Jessica Watson
12. Lindsay Jazwinski
13. Alora Dominguez
14. Kimberly Gotelli
15. Randa Anabtawi
16. Lizette Cruz
16. Stephanie Birchard

Class B
1. Ana Doliveira
2. Julia Schaefer
3. Marissa Stroud
4. Mariah Heflin
5. Ashley Harper
6. Phally Kananin
7. Brittany Brown
8. Shelsey Voight
9. Diana Magtanong
10. Evita Marie Rivera

Class C
1. Tiffany Sawyer
2. Kristin DiJosie
3. Chrysteen Borja
4. Rebecka Price
5. Katrina Horst
6. Nga Hoang
7. Leigh Ann Hart
8. Jahoska Prinzing
9. Sarah Noble
10. Heidi Timms
11. Nicole Larrison
13. Jessica Hoffman
14. Michon Lowe
15. Marnee Khunprachansri
16. Lindsay Walton
16. Megan Rodrigues
16. Priscilla Nunez
16. Venus Ramos

Class D
1. Hallie Stevens
2. Nina Allorn
3. Noel Caroll
4. Tamarah Pearson
5. Kylie Guy
6. Jessica Stoudemire
7. Collette Jochim
8. Talla Amini
9. Kelsi Antonsen
10. Michelle Lummus
11. Casey Fitzgerald
12. Christina Baily
13. Lauren Komavzec
14. Kasey Gates
15. Tiffany McBumay
16. Macee Hurinenko

Class E
1. Heather Powell
2. Kristen Opp
3. Sammy Cool
4. Nicole Mintiens
5. Chelsi Blass
6. Whitney Warning
7. Krista Butler
8. Kristin Tobey
9. Christi Meyer
10. Tarah Vaughn
11. Tara Thompson
12. Brittney Garcia
13. Sarah Hann
14. Bridget Molina

Class F
1. Jennifer Williams
2. Stephanie Critchfield
3. Justine Siemens
4. Gracie McPhaden
5. Jennifer Fabian
6. Andrea Rose
7. Ocean Trail
8. Megan Sether
9. Lauren Potter
10. Jett Maertz
11. Whitney Vanwaveren
12. Danielle Hite

Masters Over 35
1. Melissa Rossi
2. Jermae McCoy
3. Angela Miller

Masters Over 40
1. Laurie Fryar
2. Alyson Richards
3. Jennifer Sparks
4. Alexis Lind
5. Yvette Esparza
6. Lisa Tran
7. Sherry Perriella

Masters Over 45
1. Kathy Whitney
2. Kim Olson
3. Dawn Thomas
4. Cynthia De Jong
5. Bobbi McAlonen
6. Mary Rose
7. Jennie Jeans
8. Tracy Andersen
9. Penny St Peter

MEN'S PHYSIQUE

Masters Overall Winner
Derek Aparis
Overall Winner
Keith Watson
Class A
1. Keith Watson
2. Rudy Watson
3. Julio Chavez
4. Dustin Girvan
5. Dustyn Kittilstvedt
6. Jason Gardner
7. Nate Almiro
8. Ryan Lilla
9. Reagan Kaalekahi
10. Larry Carroll

Class B
1. William Kitchen
2. Jayson Mitchell
3. Junior Guillen
4. Ramsey Van
5. Terance Ellison
6. Frank Solorzano
7. Justin Caldwell
8. Miles Snead
9. Jake McNabb

Class C
1. Bruce Hubbard
2. Desean Harrell
3. Donnie Anderson
4. Khino Bratkeen
5. Nate Hampell
6. Lawrance Hayes
7. Michael Lant
8. Zach Konnie
9. Christopher Hoffarph
10. Gus Bammell
11. Chris Ohillips
12. Tkaika Hoskins
13. Charles Dana
14. Brenden Morgan
15. Camden Heis

Class D
1. Jordan Wishard
2. Hunter Axton
3. Jacob Piho
4. Andy Swanson
5. Noah Bartholomew
6. Hiaty Kambatuku
7. Ryan Witt
8. Tyson Para
9. Wayne Adams
10. Calvin Bates
11. Kellen Walker
12. Clarence Watkins
13. Todd Matsuda

Masters Over 35
1. Derek Aparis
2. Jay Ellingson
3. Japheth Middelton

Masters Over 40
1. Dylan Slatton
2. Kenny Clayborn

FITNESS

Overall Winner
Danielle Schemm
Class A
1. Erin Nomura
2. Heidi Goozen
3. Jackie Turpening

Class B
1. Danielle Schemm
2. Fawn Peterson
3. Lexi Harris
4. Debbie Salzman
5. Kerry Potter
6. Noel Carroll
7. Nneka Kpaduwa

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jasmine Basso
Class A
1. Jasmine Basso
3. Renee Bracken
4. Susan Pavel
5. Maggie Rivera
6. Debra Cruse
7. Katie Larsen

Class B
1. Stephanie Gibbons
2. Felicia Shaviri
2. Natalie D'Amico
3. Dorothy Murray