2015 NPC Alaska State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Jones
Heavyweight
1. Joshua Nelson
2. Henry Mumford
3. Mike Mortensen
4. Gabriel Huss
5. Aaron Renschler

High School
1. Treyton Winborg

Light Heavyweight
1. Tim Hall
2. Kalani Lagao

Middleweight
1. James Jones
2. Rick Traini
3. Andrew Bounyavong
4. Brandon Fleming
5. Steve Lyall
6. Vini Hetemi
7. Bashkim Hetemi

Junior
1. Bashkim Hetemi

Lightweight
1. Tony Del Rosario

Novice
1. Brandon Fleming
2. Steve Fisher
3. James Mason

Masters
1. Tim Hall
2. Steve Fisher

FIGURE

Overall Winner
Sharlin Maldonado
Class A
1. Sharlin Maldonado
2. Jody Barton
3. Tina Veldkamp
4. Kamarae Kaina
5. Jillian Landau
6. Jacqueline Shirley

Class B
1. Jenny Spence
2. Angela Morin
3. Rebecca Vickeery
4. Tammy Cook
5. Donna Craig
6. Monica Lubeck
7. Vanessa Head
8. Sharay Samuel
9. Tiffany McBurney

Class C
1. Jamie Troxel
2. Michelle Inman
3. Rohyn Huss
4. Stephanie Mergens
5. Jenny Dickinson
6. Cindy Harder
7. Rebecca Mahar

Masters
1. Tina Veldkamp
2. Angela Morin
3. Tammy Cook
4. Donna Craig
5. Debbie Salzman
6. Jamie Troxel
7. Stephanie Mergens
8. Monica Lubeck
9. Myra Arbelovsky
10. Cindy Harder
11. Jacqueline Shirley
12. Vanessa Head
13. Terri Jenn

BIKINI

Overall Winner
Kelsey Platt
Class A
1. Taylor Hansen
2. Baylee Bartgis
3. Kimberly Bebon
4. Brea Taylor
5. Jessica Rathburn
6. Jade Derossett
7. Amanda Vogus
7. Myra Arbelovsky
8. Danielle Grubb
9. Jillion Clark
10. Gina Good
11. Alice Chun
12. Molly Kaute
13. Rachel Covey
14. Annette Pacheco

Class B
1. Kelsey Platt
2. Britt McWilliams
3. Brittany Blake
4. Alex Sargent
5. Sarah Johnson
6. Mavis Kurtz

Class C
1. Renee Curzie
2. Emma Toth
3. Amber Stepp
4. Reilly Stevens
5. Chelsie Williams
6. Melissa Lantz
7. Shawna Larson
8. Rebecca Mahar
9. Taci Gee

Masters
1. Renee Curzie
2. Amanda Vogus
3. Sarah Johnson
4. Debbie Salzman
5. Lisa Bartgis
6. Rachel Covey
7. Jennifer Dawkins
8. Neolanda Frazier
9. Melinda Matthews

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kendall Allen
Class A
1. Andrew Bounyavong
2. Baron Johnson
3. Zachary Cabrera
4. Skyler Hayson
5. Keegan Hayson
6. Logan Bartels

Class B
1. Kendall Allen
2. Kalani Lagao
3. Nicholas Abernathy
4. Bashkim Hetemi
5. Justin Rasmussen
6. Corey Hetrick
7. Ted Strackbein
8. Eric Matson

FITNESS



1. Baylee Bartgis
2. Becca Sizemore
3. Debbie Salzman
4. Tiffany McBurney

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ashley Straw
Class A
1. Sharlin Maldonado
2. Lanet Spence
3. Tina Veldkamp
4. Kamarae Kaina
5. Jillian Landau

Class B
1. Ashley Straw
2. Ida Litteral
3. Donna Craig

Masters
1. Sharlin Maldonado
2. Lanet Spence
3. Tina Veldkamp