2016 NPC Alaska State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Henry Mumford
2. Chris Haigh

Light Heavyweight
1. Andrew Gonzales

Middleweight
1. Austin Taylor
2. Tom Hanks
3. Ben Wiggins
4. Nicholas Long

Junior
1. Tom Hanks
2. Ben Wiggins
3. Andrew Gonzales

Lightweight
1. Tony Del Rosario
2. Andrew Dearborn

Novice
1. Andrew Dearborn
2. Cody Meyer

Masters
1. David Parliament

FIGURE

Class A
1. Tina Veldkamp
2. Simone Robb
3. Sequoia Joseph
4. Michelle Hanlon-Dehner
5. Kamarae Kaina
6. Carmen Lonborg
7. Brittney Howard
8. Stacy Collier
9. Kasie Ritchie
10. Christie Vandendries
11. Lindsay Johnston

Class B
1. Nita Wade
2. Tammy Ki
3. Janice Kevan

Class C
1. Lisa Karey
2. Alana Friese
3. Sunya Maxwell
4. Tjay Lundfelt

Masters
1. Tammy Ki
2. Molly Lawson
3. Michelle Hanlon-Dehner
4. Diana Roberts
5. Carmen Lonborg
6. Trish Reitan
7. Kasie Ritchie
8. Lindsay Johnston
9. Janice Kevan
10. Irene Meadows
11. Tjay Lundfelt
12. Jean Lindberg

BIKINI

Class A
1. KayleeAnna Firouzi
2. Agathe Retornaz
3. Rylee Towell
4. Katie Steiner
5. Natasha Gill
6. Michelle Fernandez
7. Kally Greene
8. Ashleigh Cogan
9. Shawna Buchanan
10. Maribel Gomez
11. Ebonique Moore

Class B
1. Sarah Joy
2. Corrina Claugus
3. Suzie Doll
4. Bri Cohen
5. Kiara Whittaker
6. Kaylee Osterman
7. Cynthia Sanmarcelino
8. Anastasia Olson
9. Kim Ashmore

Class C
1. Ginger Graham
2. Krissa Takatsuka
3. Stefanie Trimpey
4. Marie Smith
5. Amber Teigen
6. Jordan Weber
7. Irene Meadows

Masters
1. Sarah Joy
2. Agathe Retornaz
3. Ginger Graham
4. Molly Lawson
5. Cynthia Sanmarcelino
6. Krissa Takatsuka
7. Amanda Vogus
8. Shawna Buchanan
9. Eurayna Gregory
10. Irene Meadows

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Charles brennan
2. Caleb Craig
3. Carlos Rodriguez
4. Denn Ellorza

Class B
1. Andrew Bounyavong
2. Kevin Patiag
3. Olushino Bolden
4. Joe Toole
5. Kuan Wu
6. Ronald Perry
7. Sydney Steele

Class C
1. Marvin Wilson
2. Daniel Jackson
3. Andrew Lukondi
4. Lance Allen
5. Ethan Cook

Masters
1. David Parliament
2. Caleb Craig

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Tony Del Rosario
2. Ben Wiggins
3. Charles brennan
4. Carlos Rodriguez

Class B
1. David Parliament
2. Andrew Bonyavong
3. Fletcher Steele
4. Kevin Patiag
5. Cody Meyer
6. Cameron Allen

Class C
1. Marvin Wilson
2. Perry Navarro‐Davis
3. Ethan Cook
4. Lance Allen

FITNESS



1. Sharlin Maldonado
2. Simone Robb
3. Jennifer Rogers

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Sharlin Maldonado
2. Tina Veldkamp
3. Kamarae Kaina
4. Sequoia Joseph
5. Brittney Howard
6. Racheal Haigh

Class B
1. Nita Wade
2. Donna Craig

Masters
1. Donna Craig
2. Tina Veldkamp