2016 NPC Battle on the Gulf Coast

NPC
Years: 2016 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tommie Landrum
Heavyweight
1. Tommie Landrum

Middleweight
1. Jeremy Abbott
2. Abdullah Alherz
3. Cesar Diaz
4. PEDRO ARCE

Junior Lightweight
1. Jeremy Abbott
2. Ahmad Aljaafar
3. Jared Victory

Junior Middleweight
1. Patrick Porterfield
2. Lavon Lane
3. Tyrone Nelson

Lightweight
1. Ahmad Aljaafar

True Novice Heavyweight
1. Anthony Strausbaugh
2. Tyrone Nelson
3. Jamie Littlefield

True Novice Lightweight
1. Luis Quesada
2. Mason Martel
3. Mageal Cruz

Uniform
1. Jamie Littlefield

Masters Over 40
1. Tommie Landrum
2. Jarvis Spencer
3. Tyrone Nelson

Masters Over 50
1. LINCOLN CAMPBELL
2. Cesar Diaz

FIGURE

Overall Winner
Lisa Finlay
Class B
1. Lisa Finlay
2. Xylona Perryman

Junior
1. English Bennett
2. Xylona Perryman

True Novice Class A
1. Lisa Finlay
2. Xylona Perryman

Masters Over 35
1. Lisa Finlay
2. Christy Lovelace

BIKINI

Overall Winner
Taylor Delk
Class A
1. Ashton Moravel
2. Hannah Boltz
3. Michelle Richardson

Class B
1. Taylor Delk
2. Miracle Hebert
3. Oceane Ziegler
4. Ashley Roberts
5. INDIA KNIPPERS
6. Christa Kleem
7. Kelly Shirk
8. Tara Adas
9. Bridgette Culver

Class C
1. NICOLE ZULLI
2. Mandy Reeves
3. Amy Hitchcock
4. LACEY HARRIS

Class D
1. Diana Seaton
2. Megan Cook

Junior
1. Oceane Ziegler
2. Ashley Roberts
3. Diana Seaton
4. INDIA KNIPPERS
5. Ashton Moravel
6. Christa Kleem
7. Kelly Shirk
8. Perry Glover

True Novice
1. Ashley Roberts
2. Mandy Reeves
3. Amy Hitchcock
4. Lindsay Lewis
5. Megan Cook
6. Perry Glover
7. Bridgette Culver
8. Divelissa Arce

Masters Over 35
1. Diana Seaton
2. Tara Adas
3. Divelissa Arce

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Abdullah Alherz
Class A
1. Aziz Bughaith
2. Johnny Burse

Class B
1. Abdullah Alherz
2. Colin Sanford
3. Larry Jones
4. Brandon Quinnelly

Class C
1. Karl Edwards
2. Christopher Joyner
3. PATRICK BOBINGER
4. Amr Abualsaud
5. Christopher Prevost
6. Mark Boltz
7. Blaze Gieger
8. Jalen Gage

Junior
1. Derrick Roach
2. Christopher Prevost
3. David Skrmetta
4. Taylor Land
5. Brandon Quinnelly

True Novice
1. Colin Sanford
2. Derrick Roach
3. Jalen Gage
4. Jimmy Rosit
5. David Skrmetta
6. Brian Smith
7. Taylor Land

Masters Over 35
1. Johnny Burse
2. Jimmy Rosit
3. Brian Smith

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
LINCOLN CAMPBELL
Class A
1. LINCOLN CAMPBELL
2. Johnny Esposito
3. Mark Adams

Class B
1. Abdullah Alherz
2. Jason Meeks
3. Tre Adams
4. Larry Jones
5. Christopher Prevost

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Betty Jo Pitts