2016 NPC Branch Warren Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Robert Clausen
Super Heavyweight
1. Isaac Price
2. Casey Reif

Heavyweight
1. Damien Belgeri
2. Tyler Hanson

Light Heavyweight
1. Todd Hembrough
2. Chad Pohlmeier
3. Tommy Plies
Middleweight
1. Robert Clausen
2. Austin Seever
3. Jason Geiger
4. Kevin Wessel

Lightweight
1. Taylor Koehera

Novice Light Heavyweight
1. Chad Pohlmeier

Novice Lightweight
1. Taylor Koechera

Novice Middleweight
1. Austin Seever
2. Kevin Wessel

Teen
1. Austin Seever

Masters Over 35
1. Tyler Hanson

Masters Over 40
1. Jason Geiger

FIGURE

Overall Winner
Chelsea Ray
Class A
1. Bridgette Crawford
2. Sydney Phillips
3. Kristina Gifford

Class B
1. Jennifer Sansone
2. Kelly Hummel
3. Cristele Pierre
4. Ronna Manta

Class C
1. Chelsea Ray
2. Vaviere Walkewicz
3. Julia Countryman
4. Leah Schaffer
5. Kendra Stauffer
6. Christina House

Class D
1. Andria Vanmierlo
2. Serena Davis
3. Dana Collins

Novice Class A
1. Sydney Phillips
2. Kristina Gifford

Novice Class B
1. Ronna Manta
2. Valerie Palimento
3. Shirley Rodriguez

Novice Class C
1. Chelsea Ray
2. Naviere Walkewicz
3. Julia Countryman
4. Jeanne Boesch
5. Kendra Stauffer
6. Christina House

Novice Class D
1. Lori Roth

Masters Over 35
1. Andria Vanmierlo
2. Naviere Walkewicz

Masters Over 40
1. Kelly Hummel
2. Lori Roth
3. Ronna Manta
4. Jeanne Boesch
5. Kendra Stauffer

Masters Over 50
1. Dana Collins
2. Jeanne Boesch
3. Valerie Palimento

BIKINI

Overall Winner
Ashley Humiston
Class A
1. Jenny Wardlow
2. Sydney O'Neal
3. Rebecca Canoy
4. Alyssa Spracklin

Class B
1. Megan Gren
2. Kierra Taylor
3. Michelle Smith
4. Nicky Schmaderer
5. Arianna Embry
6. Blair Patterson
7. Marinez Burnett
8. Tori Hanson

Class C
1. Ashley Humiston
2. Regina Mcdonald
3. Megan Shirley
4. Kara Rollins
5. Jordan West
6. Lauren Strough
7. Macy Anderson
8. Elicia Wicker
9. Kristine Posson
10. Jennifer Renee Bell

Class D
1. Ashley Phillips
2. Taylor Klump
3. Ashley Walter
4. Lyndee Talbitzer
5. Kyra Wortman

Class E
1. Lara Gering
2. Dana Collins

Novice Class A
1. Tiffany Nguyen
2. Jenny Wardlow
3. Rebecca Canoy
4. Sydney O'Neal
5. Marinez Burnett
6. Alyssa Spracklin

Novice Class B
1. Megan Gren
2. Michelle Smith
3. Nicky Schmaderer
4. Blair Patterson
5. Alicia Beltran
6. Tori Hanson

Novice Class C
1. Ashley Humiston
2. Megan Shirley
3. Kara Rollins
4. Shelly Roeser
5. Jordan West
6. Lauren Strough
7. Elicia Wicker
8. Marissa Johnson
9. Kristine Posson
10. Jennifer Renee Bell

Novice Class D
1. Ashley Phillips
2. Lyndee Talbitzer
3. Karis Burritt
4. Kyra Wortman

Novice Class E
1. Elizabeth Ellicott
2. Dyanna Granados
3. Lara Gering

Masters Over 35
1. Blair Patterson
2. Shelly Roeser
3. Elicia Wicker

Masters Over 40
1. Marinez Burnett
2. Karis Burritt
3. Kristine Posson
4. Dyanna Granados
5. Lara Gering

Masters Over 50
1. Dana Collins

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Arias Mohammed
Class A
1. Saleh Alyousef

Class B
1. Arias Mohammed
2. Dustin Ward
3. Ali Assiri
4. Mario Santamaria

Class C
1. Nicholas Shuey
2. Austin Goddard
3. Jeremy Huffman
4. Dustin Short
5. Mike Epperson
6. Chris Nelson
7. Verbovskiy Igor V

Class D
1. Justin Tylski
2. Connor Mountford
3. Kevin Nguyen

Class E
1. Caleb Kelso
2. Jon Alstrom
3. Kyle Borrenpohl
4. Jack Christensen
5. Robert Jordan

Novice Class A
1. Seleh Alyousef

Novice Class B
1. Taylor Koechera
2. Ali Assiri
3. Austin Mccool
4. Mario Santamaria

Novice Class C
1. Nicholas Shuey
2. Dustin Short
3. Jeremy Huffman
4. Nick Schommer
5. Verbovskiy Igor V

Novice Class D
1. Justin Tylski
2. Connor Mountford
3. Evan Lindburg
4. Kevin Nguyen
5. Robert Czapla

Novice Class E
1. Matthew Kodad
2. Kyle Borrenpohl
3. Jon Alstrom
4. Caleb Kelso
5. Robert Jordan

Masters Over 40
1. Robert Jordan

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Isaac Price
Class B
1. Caleb Brandt
2. James Guy

Class C
1. Isaac Price
2. Stanfred Philpot
3. Tyler Holmes
4. Rashard King
5. Jack Christensen
6. Derek Lee

Novice Class B
1. Wayne York
2. Caleb Brandt
3. Austin Mccool
4. Edward Mantanona
5. James Guy

Novice Class C
1. Derek Lee
2. Marcus Webber

Masters Over 35
1. James Guy

Masters Over 40
1. Edward Mantanona

FITNESS



1. Bridgette Crawford

WOMEN'S PHYSIQUE

Novice Class A
1. Rachel Allbaugh