2016 NPC Central USA Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
William Roberts
Heavyweight
1. Mitchell Strong

Light Heavyweight
1. Briar Peterson

Middleweight
1. William Roberts

Novice Light Heavyweight
1. Briar Peterson

FIGURE

Overall Winner
Landra Tieman
Class B
1. Kylie Bartels

Class C
1. Landra Tieman
2. Rachel Person
3. Jennifer Harrison Lewey
Jackie Gregory

Class D
1. Dana Collins
2. Sara Lassig

Novice
1. Jennifer Harrison Lewey

Novice Masters
1. Rachel Person

Masters Over 35
1. Sara Lassig
Jackie Gregory

Masters Over 50
1. Kathy VanHill
2. Dana Collins

BIKINI

Overall Winner
Katelyn Osborn
Class A
1. Rebecca Canoy
2. Melanie Pierson
3. Nicole Allen
4. Selda Baumberger

Class B
1. Katelyn Osborn
2. Michelle Smith
3. Mercedes Galt
4. Desiree Murray

Class C
1. Katelyn Rademacher
2. Jodi Waldner
3. Kate Kemmer
4. Jennifer Ridenhour
5. Kim Rademacher

Class D
1. Victoria Rider
2. Morgan Teslaa

Class E
1. Kayla Resick
2. Dana Collins

Novice Class A
1. Rebecca Canoy
2. Selda Baumberger

Novice Class B
1. Katelyn Osborn
3. Michelle Smith
4. Mercedes Galt
5. Desiree Murray

Novice Class C
1. Jennifer Ridenour
2. Stacey Huiras

Novice Class D
1. Morgan Teslaa
2. Brittany Bye

Novice Class E
1. Kayla Resick

Masters Over 35
1. Melanie Pierson
2. Nichole Allen
3. Selda Baumberger

Masters Over 40
1. Kim Rademacher

Masters Over 50
1. Dana Collins

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Levi Robson
Class A
1. Brandon Debower
2. Jeremiah Peterson

Class B
1. Victor Bustos
2. Cody Larson

Class C
1. Levi Robson
2. Andrew Lund
3. Rick Lund
4. Trevor Campbell
5. Truc Nguyen

Class D
1. Elias Valles
2. Cameron Munce

Class E
1. Darik Opperman

Novice Class A
1. Patrick Wagner
2. Jeremiah Peterson

Novice Class B
1. Victor Bustos
2. Cody Larson
3. Jake Phillips

Novice Class C
1. Rick Lund
2. Trevor Campbell
3. Truc Nguyen
4. Broderick Wright
Levi Robson

Novice Class D
1. Cameron Munce

Teen
1. Brandon Debower
2. Max Burley

Masters Over 35
1. Elias Valles

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
William Roberts
Class B
1. William Roberts
2. Andrew Lund

Class C
1. Zachary Aehman
2. Dalton Jones

Novice
1. Stanfield Philpot
2. Dalton Jones

Masters
1. Lester Bartels

FITNESS



1. Landra Tieman
2. Sara Lassig

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lynette Mols
Class A
1. Kathy VanHill
2. Rachel Person
Amy Kozak

Class B
1. Lynette Mols

Masters
1. Rachel Person
2. Kathy VanHill