2016 NPC Central USA Natural Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Joseph Pearson
Super Heavyweight
1. David Small

Heavyweight
1. Joseph Pearson

Light Heavyweight
1. Michael Wyche
2. Kevin Jones

Middleweight
1. Chris Arbach

Novice Masters Over 50
1. David Small

Novice Middleweight
1. Raymond Geong

Novice Super Heavyweight
1. David Small

Masters Over 50
1. David Small

FIGURE

Overall Winner
Tiffany Stuart
Class B
1. Kelly Hummel
2. Caroline Weihl
3. Laci Moore
4. Jessica Frink

Class C
1. Tiffany Stuart
2. Denise Mcenaney
3. Renee Black
4. Naviere Walkewicz
5. Denna Kirk
6. Stacey Mahoney

Class D
1. Serena Davis
2. Mackenzie Hanson

Novice Class B
1. Laci Moore

Novice Class C
1. Denise Mcenaney
2. Naviere Walkewicz
3. Denna Kirk

Novice Class D
1. Serena Davis
2. Mackenzie Hanson

Masters Over 35
1. Laci Moore
2. Naviere Walkewicz

Masters Over 40
1. Tiffany Stuart
2. Kelly Hummel
3. Renee Black
4. Stacey Mahoney

BIKINI

Overall Winner
Megan Marie Werth
Class A
1. Kaye Bardeloza

Class B
1. Anna Kate Tillison
2. Blair Patterson
Bianca Hayer

Class C
1. Megan Marie Werth
2. Caiti Jackson
3. Elicia Wicker
4. Caitlin Pruitt
5. Jackie Gregory
Audrey Frey
Cori Liebnitz

Class D
1. Andrea Jones
2. Justine Kluesner

Class F
1. Courtney Lazzo

Novice Class B
1. Anna Kate Tillison
2. Blair Patterson
Bianca Hayer

Novice Class C
1. Megan Marie Werth
2. Elicia Wicker
3. Caiti Jackson
Audrey Frey
Cori Liebnitz

Novice Class D
1. Andrea Jones
2. Caitlin Pruitt
3. Justine Kluesner

Novice Class F
1. Courtney Lazzo

Masters Over 35
1. Jackie Gregory

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ronnie Frost
Class A
1. Tyrone Ferguson

Class B
1. Ronnie Frost
2. Michael Wyche

Class C
1. Chris Vann
2. Taylor Kochera
3. Michael Graham
4. Derek Miller
5. Peter Benetatos

Class D
1. Nick Rhodig
2. Michael Bailey
3. Thomas Payne

Class E
1. Thomas Schweitzer
2. Chris Langer
3. Nick Schommer
4. David Dieselberg

Novice Class B
1. A.J. Henderson-Qvern
2. Tyrone Ferguson

Novice Class C
1. Chris Vann
2. Taylor Kochera
3. Derek Miller
4. Nick Schommer
5. Peter Benetatos

Novice Class D
1. Jake Jackson
2. Nick Rhodig
3. Thomas Payne

Novice Class E
1. Thomas Schweitzer
2. David Dieselberg
3. Mike Hunter

Teen
1. Dillon Wichman

Masters Over 40
1. David Brown

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Graham
Class C
1. Michael Graham

Novice Class B
1. Raymond Geong

Novice Class C
1. Thomas Scheitzer

FITNESS



1. Naviere Walkewicz
2. Lindsay Brand

WOMEN'S PHYSIQUE

Masters
1. Lee Merritt