2016 NPC East Texas Physique Championships

NPC
Years: 2016

MEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Matthew Applegate
2. Richard Seymour
3. Dennis Sutton
4. Donny Coker

Middleweight
1. Tray Martin
2. Grady Reily
3. Tony Stavely
4. Jake Atkinson
5. Clay Heichelheim

Novice Heavyweight
1. Josh Goodrich
2. Joseph Jones
3. Carl Fletcher

Novice Middleweight
1. Tray Martin
2. Grady Reily
3. Jake Atkinson
4. Diego Diaz
5. Ryan Mouton
6. Clay Heichelheim

Teen
1. Ryan Mouton

Masters Over 35
1. Matthew Applegate
2. Richard Seymour
3. Tray Martin
4. Tony Stavely
5. Josh Goodrich
6. Jake Atkinson
7. Donny Coker
8. Clay Heichelheim
9. Carl Fletcher

Masters Over 50
1. Harold Haymon
2. Mark Childers
3. Jimmy Faussett

Masters Over 60
1. Jimmy Faussett

FIGURE

Class A
1. Jasmine Simpson
2. Ninoska Romero

Class B
1. Megan Daigle
2. Rachel Coker
3. Karen Foulch

Novice Class A
1. Jasmine Simpson
2. Michelle Deliphose
3. Kelli Duncan

Novice Class B
1. Caitlin Scott
2. Karen Foulch
3. Rachel Coker

Masters Over 35
1. Karen Foulch

Masters Over 45
1. Ninoska Romero
2. Kelli Duncan

BIKINI

Class A
1. Desiree Cortez
2. Bryanna Delgado
3. Angelica Ponce

Class B
1. Melanie Dinh
2. Kinsey Hums
3. Keri Hurst
4. Kendra Scott

Class C
1. Chelsea Moore
2. Genith Guttierrez
3. Jamie Delarosa
4. Mallory Powell
5. Chris Wolfe
6. Jamie Lowry
7. Tiffany Woodall
8. Adriana Valdivia

Class D
1. Shonte Turner

Novice Class A
1. Desiree Cortez
2. Bryanna Delgado
3. Raquel Giangiacomo
4. Heather Allee
5. Stacey Stroble
6. Rheannon Greene

Novice Class B
1. Melanie Dinh
2. Kinsey Hums
3. Chris Wolfe
4. Mallory Powell
5. Kendra Scott
6. Keri Hurst
7. Jamie Lowry
8. Adriana Valdivia
9. Jennifer Granados

Novice Class C
1. Mariam Crespo
2. Heather Dignan
3. Tiffany Woodwall
4. Laura Hambric

Teen
1. Kaitlyn Pedersen

Masters Over 35
1. Shonte Turner
2. Genith Gutierrez
3. Jamie Delarosa
4. Stacey Stroble
5. Mariam Crespo
6. Heather Allee
7. Laura Hambric

Masters Over 45
1. Raquel Giangiacomo
2. Brenda Fulcher

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Daniel Adler
2. Michael Griffin

Class B
1. John Graves
2. Kevin Mackey
3. Danny Sanborn
4. Jason Ryan

Class C
1. Damian Lee
2. Channing Edwards

Novice Class A
1. Griffen Jones
2. John Graves
3. Danny Sanborn

Novice Class B
1. Damian Lee
2. Channing Edwards
3. Robert Oberlender

Teen
1. Caleb Furrh

Masters Over 35
1. Brandon Terry
2. John Graves
3. Jack Little
4. Paul Smith

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class B
1. Richard Seymour
2. Luke Sutton
3. Tyson Smith

Class C
1. Justin Laurent
2. David Foulch

Novice Class B
1. Sam Coker
2. Richard Seymour
3. Dennis Sutton
4. Luke Sutton
5. Tyson Smith

Novice Class C
1. David Foulch

Masters Over 35
1. Sam Coker
2. Richard Seymour
3. Tyson Smith
4. David Foulch
5. Brandum Pierson

WOMEN'S PHYSIQUE

Class B
1. Jolaine Fulps

Novice
1. Jolaine Fulps
2. Misty Wilburn

Masters Over 35
1. Misty Wilburn

Masters Over 45
1. Jolaine Fulps