2016 NPC Northeast Summer Classic

NPC
Years: 2016 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Lafountain
Heavyweight
1. James Lafountain
2. Nicholas Longobardi
3. Jacob Skellie
4. Anthony Viglietta
5. Kristopher Arco

Light Heavyweight
1. Michael Mancini
2. Mark Payomo
3. Mark Carey

Middleweight
1. Justin Jacoby
2. Justin Barnes
3. Orlando Collado
4. Kyle Muhammad
5. Henry Mejia
6. Bill Caputo

Junior
1. Colby Flis

Lightweight
1. Jose Gerrado Gomez
2. Anthony Conte

Novice Heavyweight
1. Dylan Drosky
2. Mike Romano
3. Colby Flis
4. Anthony Viglietta

Novice Lightweight
1. Justin Barnes
2. Orlando Collado
3. Kyle Muhammad
4. John Chubbuck
5. Anthony Conte

Teen
1. Kevin Vanoudenhove

Masters Over 35
1. Jan Tousek
2. Henry Mejia
3. Anthony Viglietta

Masters Over 40
1. Jose Gerrado Gomez
2. Mike Romano
3. Anthony Viglietta

Masters Over 50
1. Bill Caputo
2. Robert Kelly
3. Anthony Viglietta
4. Bobby Nichols

Masters Over 60
1. Alan Feldman

FIGURE

Overall Winner
Lucia Bergamin
Class A
1. Kristine Loock
2. Maryann Sciascia
3. Alexandria Pagano
4. Ray Rysaac

Class B
1. Lucia Bergamin
2. Marcela Melo
3. Katherine Boger
4. Corey Beckwith
5. Marissa Marchetti
6. Dawn Reiser
7. Rebecca Jenkins

Junior
1. Codi Belcher

Novice
1. Lucia Bergamin
2. Maryann Sciascia
3. Alexandria Pagano
4. Heidi Angus
5. Lisa Wells
6. Corey Beckwith
7. Helena Green
8. Marissa Marchetti
9. Lorrie Sulva
10. Rebecca Jenkins

Masters Over 35
1. Katherine Boger
2. Dawn Reiser
3. Lorrie Sulva

Masters Over 40
1. Kristine Loock
2. Heidi Angus
3. Dawn Reiser
4. Sabrina King
5. Lorrie Sulva

Masters Over 50
1. Lisa Wells
2. Helena Green
3. Sabrina King
4. Rebecca Jenkins

BIKINI

Overall Winner
Heather Matthews
Class A
1. Cynthia Petfield
2. Shanna Assenzio
3. Angela Weigel
4. Stephanie Chan
5. Stacy Fields
6. Justine Collado

Class B
1. Heather Matthews
2. Angelina Noriega
3. Olena Stout Korovaynyk
4. Francesca Stella
5. Heather Greco
6. Samantha Schroff
7. Jeimy Canosa
8. Amanda Stankus
9. Lauren Balterman
10. Lindsey Greeley
11. Leslie LaRussa

Class C
1. Erica Groves
2. Jamie Pastorini
3. Katie Romanovsky
4. Lauren Kelly
5. Jill Cooper
6. Elena Khromova
7. Sara Kuntz
8. Sarah Hnath
9. Jenna Sandler

Class D
1. Sammy Trayer
2. Amanda Prescia
3. Olga Kukhareva
4. Catherine Cook
5. Sigourney Norman

Junior
1. Angelina Noriega
2. Manuela Ramirez Gomez
3. Jamie Pastorini
4. Amanda Prescia
5. Alanna Grondine
6. Alyssa Piparo
7. Jamie Scalzo
8. Danielle Cosgrove

Novice Class A
1. Cynthia Petfield
2. Shanna Assenzio
3. Angelina Noriega
4. Jamie Scalzo
5. Aliaksandra Supron
6. Olena Stout Korovaynyk
7. Angela Weigel
8. Francesca Stella
9. Heather Greco
10. Samantha Schroff
11. Jeimy Canosa
12. Amanda Stankus
13. Lauren Balterman
14. Stephanie Chan
15. Nicole Chase
16. Justine Collado
16. Leslie LaRussa

Novice Class B
1. Heather Matthews
2. Erica Groves
3. Jamie Pastorini
4. Katie Romanovsky
5. Lauren Kelly
6. Elena Khromova
7. Corey Beckwith
8. Sara Kuntz
9. Alyssa Piparo
10. Sarah Hnath
11. Danielle Cosgrove
12. Jenna Sandler

Novice Class C
1. Sorina Grannis
2. Amanda Prescia
3. Manuela Ramirez Gomez
4. Olga Kukhareva
5. Catherine Cook
6. Sigourney Norman
7. Kelsey Coffey
8. Laura Prior

Masters Over 35
1. Saira Rizvi

Masters Over 40
1. Saira Rizvi
2. Stacy Fields

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
George Velonakis
Class A
1. George Velonakis
2. Ricky Maldanado
3. Anthony Granitto
4. Albert Wijaya
5. Leonardo Rosario
6. Marquise Stockman
7. Luis Acosta
8. Juan Hernandez

Class B
1. Brian Johnson
2. Brandon Hammonds
3. Perry Rayner
4. Lamar Wright
5. Elias Ruiz
6. Michael Taylor
7. Dana King
8. Kevin Zieniuk
9. Leandro Dallemule
10. Gregory Finger

Class C
1. Wilberforce Duodu
2. Alex Vieira
3. Fabian Lima
4. Julian Valerio
5. Judge Pezzello
6. Tom Rizzo

Class D
1. Andrew Aurellano
2. Christopher Agostinacchio
3. Raynier Reynoso Ventura
4. Jonathan Holz
5. Eric Laporta
6. Pete Menegan

Junior
1. Darius Bunch
2. Anthony Martins
3. Noah Friedman
4. Pedro Ferras
5. Matthew Canapetti
6. Gabriel Vazquez-Torres

Novice Class A
1. Albert Wijaya
2. Leonardo Rosario
3. Elias Ruiz
4. Dana King
5. Gabriel Vazquez-Torres
6. Kevin Zieniuk
7. Leandro Dallemule
8. Ajay Borzoni
9. Marc Elciario
10. Luis Acosta
11. Samuel Benzing
12. Gregory Finger

Novice Class B
1. Raynier Reynoso Ventura
2. Alex Vieira
3. Julian Valerio
4. Leandro Deabreu
5. Jonathan Holz
6. Eric Laporta
7. Sonel Normil
8. Tom Rizzo
9. Pete Menegan
10. Vincent Nee

Teen
1. Anthony Martins
2. Noah Friedman
3. Cody Sadler
4. Sederick Acosta
5. Matthew Canapetti
6. Sebastian Burka
7. Carlos Diaz
8. Austin Hall
9. Juan Hernandez

Masters Over 35
1. Fabian Lima
2. Judge Pezzello
3. Justin Viggiano
4. Cedric Grier
5. Tom Rizzo
6. Marquise Stockman
7. Vincent Nee

Masters Over 40
1. Cedric Grier
2. Leandro Dallemule
3. Carlos Santiago

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jan Tousek
Class A
1. Anthony Granitto
2. Brian Woodford
3. Leandro hermida
4. Chris Constantinopoli
5. David Masry
6. Tarik Samad
7. Andrew Morgan

Class B
1. Jan Tousek
2. Nolan Lott
3. James Perry
4. Dennis Camp
5. Joe Zito
6. Ellis Mccreadie

Teen
1. Joshua Dejesus
2. Justin Linches

Masters Over 35
1. Jan Tousek
2. Michael Icolari
3. Robert Kelly

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Christina Rivera
2. Adara Simonelli
3. Jaena Mebane
4. Sabrina King