2016 NPC Philadelphia Classic

NPC
Years: 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Anthony Petrella
Heavyweight
1. Zack Cucinotte

Light Heavyweight
1. Anthony Petrella
2. Paul Kanu
3. Jason Paul Chambers
4. Joseph Friedman
5. Shawn Settle
6. Tobechukwu Okoye
7. Al Siravo

Junior
1. Josh Kerichner

Novice Heavyweight
1. Shawn Settle
2. Al Siravo

Novice Lightweight
1. Chandler Strickland

Masters Over 50
1. Fred Viereck

FIGURE

Overall Winner
Koko Korang
Class A
1. Victoria Arsenault
2. Anjelica Mitropoijlos
3. Kelly Mccullers
4. Sabrina Jimenez
5. Carmen Boggs
6. Brenda Edwards

Class B
1. Koko Korang
2. Yukina Betz
3. Irene Chernyale
4. Christy Etters
5. Dawn Stanley

Novice
1. Koko Korang
2. Anjelica Mitropoijlos
3. Kelly Mccullers
4. Irene Chernyale
5. Christy Etters

True Novice
1. Christy Etters
2. Dawn Stanley

Masters Over 35
1. Kelly Mccullers
2. Yukina Betz

Masters Over 40
1. Carmen Boggs
2. Christy Etters

Masters Over 45
1. Brenda Edwards

BIKINI

Overall Winner
Juana Graves
Class A
1. Juana Graves
2. Samantha Thomas
3. Amanda Williams
5. Arylenna Laboy
6. Brittany Martin
7. Evelyn Aharonian
8. Amy Strickler
9. Victoria Freels
10. Maria Rossi

Class B
1. Amanda Flynn
2. Jillian Farrell
3. Amanda Purdom
4. Kristen DiBenedetto
5. Charissa Duben
6. Leigh Paynter
Class C
1. Theresa Shrepe
2. Ashley Tipton
3. Brooklyn Suddell
4. Jennifer Klock

Novice
1. Samantha Thomas
2. Amanda Flynn
3. Amanda Williams
4. Theresa Shrepe
5. Ashley Tipton
6. Arylenna Laboy
8. Amanda Purdom
9. Taylor Klein
10. Victoria Freels
11. Charissa Duben
12. Leigh Paynter
13. Jennifer Klock
14. Jessica Mann
15. Adriana Hart
16. Amy Strickler
16. Linda Miller

True Novice
1. Amanda Williams
2. Kristen DiBenedetto
3. Arylenna Laboy
5. Amanda Purdom
6. Maria Rossi
7. Victoria Freels
8. Tulip Cassidy
9. Brittany Martin
10. Evelyn Aharonian
11. Jennifer Klock
12. Taylor Klein
13. Brea Staten
14. Amy Strickler
15. Jessica Mann
16. Linda Miller

Masters Over 35
1. Brittany Martin
2. Maria Rossi
3. Adriana Hart
4. Brea Staten

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Donald McCall
Class A
1. Donald McCall
2. Misael Ramirez
3. James Maio
4. Joe Calico

Class B
1. Alexander Gardner-Murphy
2. Lance Underwood
3. Brendan Brown
4. Matthew Shirk
5. Ambar Muhammad
6. Arun Vinayagam
7. Josh Germello

Class C
1. Bryan Katzenbacic
2. Jose Santos
3. Demetrius Holt
4. Jose Daniel Tavarez
5. Isaac Fit-Spragg
6. Robert Jones III
7. Darius Rowan
8. Jaime Jimenez
9. James Kennedy
10. Robby Clark
11. Randall Simons
12. David Menzel
13. Majed Alrqaas

Novice
1. Lance Underwood
2. Jose Santos
3. Alexander Gardner-Murphy
4. Demetrius Holt
5. Devin Robinson
6. Misael Ramirez
7. Brendan Brown
8. Matthew Shirk
9. Ambar Muhammad
10. Sean Callaghan
11. Michael Ross
12. Yaakov Baram
13. Randall Simons
14. Jaime Jimenez
15. Arun Vinayagam
16. Bryan Katzenbacic
16. David Menzel
16. James Kennedy
16. Jose Daniel Tavarez
16. Josh Germello
16. Majed Alrqaas

Masters Over 35
1. Lance Underwood
2. Brendan Brown
3. James Maio
4. Jaime Jimenez
5. James Kennedy
6. Jamie Vai
7. Robby Clark

Masters Over 40
1. Isaac Fit-Spragg
2. James Maio
3. Yaakov Baram
4. Jamie Vai
5. Leon Dodson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Paul Kanu
Class A
1. Ray Maclin
2. Dallas Daniels

Class B
1. Paul Kanu
2. Joseph Friedman
3. Anthony Barbera
4. Dustin Mahaffey

Class C
1. Shawn Sulligan
2. Jason Paul Chambers
3. Michael Ives

Masters Over 35
1. Leon Dodson

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Amy Barone

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Brenda Edwards

Class B
1. Amy Barone