2016 NPC South Florida Championships

NPC
Years: 2016

MEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Aramis Taboada
2. Valerio Santos
3. Nolan King

Light Heavyweight
1. Marco Dalabona
2. Samir Chao
3. Ricky McEachern
4. Jordan Vizcaino
5. Oscar Juarez

Middleweight
1. Seady Cruz
2. George Suarez

Novice Lightweight
1. Alex Mendoza
2. George Suarez
3. Welly Corgelas

Masters Over 35 Heavyweight
1. Marco Dalabona
2. Valerio Santos
3. Oscar Juarez

Masters Over 35 Lightweight
1. Alex Mendoza

Masters Over 40 Heavyweight
1. Jordan Vizcaino
2. Oscar Juarez

Masters Over 40 Lightweight
1. Tony Guttierez
2. Welly Corgelas

Masters Over 60 Heavyweight
1. Eddie King
2. Jim Green

Masters Over 60 Lightweight
1. Richard Rabin

Masters Over 70
1. Richard Rabin

FIGURE

Class A
1. Jordin Ferguson
2. India Diaz

Class B
1. Rachel Reife
2. Yaris Cruz

Class C
1. Holly Rennie

Novice
1. Holly Rennie
2. Yaris Cruz
3. India Diaz
4. Isabel Collins

True Novice
1. Holly Rennie
2. Yaris Cruz
3. Taja Robinson

Masters Over 30
1. Rachel Reife

Masters Over 40
1. Valerie Torres
2. Isabel Collins

BIKINI

Class A
1. Veronika Lazutina
2. Wany Reyes
3. Yelus Ballestas
4. Haniset Valdes
5. Sally Golan
6. Lisa Villarreal
7. Iyamile Martinez
8. Zina Figgiani
9. Patricia Montenegro
10. Mariorly Leon

Class B
1. Stephanie Martinez
2. Yeramel Gadea
3. Katherine DaCosta
4. Erica Barnum
5. Debora Almeida
6. Arrielle Buitenhuys
7. Christine Truglia
8. Casey Duke
9. Liuva Herrera
10. Hoda Jarrah
11. Joselin DaCosta

Novice Class A
1. Yelus Ballestas
2. Sally Golan
3. Mariorly Leon
4. Linda Lopez

Novice Class B
1. Stephanie Martinez
2. Joselin DaCosta
3. Yeramel Gadea
4. Katherine DaCosta
5. Debora Almeida
6. Casey Duke
7. Yohana Ramos

Masters Over 30 Class A
1. Wany Reyes
2. Sally Golan
3. Patricia Montenegro
4. Rosemary Mendez
5. Linda Lopez

Masters Over 30 Class B
1. Liuva Herrera
2. Yeramel Gadea
3. Hoda Jarrah
4. Arrielle Buitenhuys
5. Yohana Ramos

Masters Over 40 Class A
1. Zina Figgiani
2. Rosemary Mendez
3. Iyamile Martinez

Masters Over 40 Class B
1. Christine Truglia

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Arturo Mata
2. Adrian Fernandez
3. Osvaldo Diaz Bergara
4. David Triche
5. Ryan Carr

Class B
1. Frank Guzman
2. Robert Alanso
3. Antoine Brookes
4. Manuel Serru
5. Jorge Borroso
6. Wally Rasmussen
7. Randy Hill
8. Gamal Said
9. Leoner Pineda
10. Luke Langley
11. Conrado Loaldi
12. Raymond Negron
13. Daniel Coan

Novice Class A
1. Osvaldo Diaz Bergara
2. Melvin Risher
3. Conrado Loaldi
4. Brett Abramson
5. Fernando Suco

Novice Class B
1. Manuel Serru
2. Robert Alanso
3. Karol Kruszyniewicz
4. Antoine Brookes
5. Pawel Prus
6. Leoner Pineda
7. Jorge Borroso
8. Raymond Negron
9. Daniel Coan

Teen
1. Conrado Loaldi
2. Jay Nocom

Masters Over 30
1. Antoine Brookes

Masters Over 40
1. Frank Guzman
2. Tony Guttierez
3. David Triche
4. Brett Abramson

Masters Over 50
1. Keith Ferguson
2. Brett Abramson
3. Luis Ruiz
4. Fernando Suco

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Keith Ferguson

Class B
1. Tony Guttierez
2. Derek Cain
3. Osvaldo Diaz Bergara
4. Manuel Serru

FITNESS



1. Jaime Marcus

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Maya Khawly
2. Cecila Vallaro
3. Kristina Mendoza
4. Stephanie Freeman

Class B
1. Anita Nicolou