2016 NPC South Jersey Championships

NPC
Years: 2018 2016 2015 2013

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicholas Walker
Guest Poser
Juan Morel
Maxx Charles

Super Heavyweight
1. Brad Ulmer
2. Brian Wingate
3. Nick Gonzalez

Heavyweight
1. Nicholas Walker
2. Jb Baptiste
3. Andrew Guenther
4. Charles Franklin
5. Mark Siracusa
6. Alan Wilson
7. Kelvin Fernandez
8. Adam Brzezinski
9. Shawn Morris

Light Heavyweight
1. Brandon Edwards
2. Kevin Brown
3. Doron Vaday
4. Troy Benn
5. Phil Mucaria
6. Ryan Bullock
7. Jim Guida
8. James Gagne
9. Vincent Somma

Middleweight
1. Juan Ramirez
2. John Marciante

Lightweight
1. Duquann Hinton
2. Joseph Spinella
3. Jordan Lawrence

Novice Heavyweight
1. Brad Ulmer
2. Brian Wingate
3. Doron Vaday
4. Troy Benn
5. Mark Siracusa
6. Phil Mucaria
7. Kelvin Fernandez
8. Ryan Bullock
9. Luis Fernandez
10. Adam Brzezinski
11. Nick Gonzalez
12. James Gagne
13. Vincent Somma
14. Nick D'Alessandro

Novice Lightweight
1. Duquann Hinton
2. Shawn Heitzman
3. Joseph Spinella
4. John Marciante
5. Jordan Lawrence

Teen Class A
1. Rhett Zeid

Teen Class B
1. Jordan Lawrence
2. Joshua Karichner

Masters Over 35
1. Brad Ulmer
2. Troy Benn
3. Nick Gonzalez
4. James Gagne

Masters Over 40
1. Steven Pecora
2. Shawn Morris
3. Mario Vuotto
4. James Gagne
5. Vincent Somma

Masters Over 50
1. Steven Pecora
2. Mario Vuotto
3. Gerardo Martinez
4. Nick D'Alessandro

FIGURE

Overall Winner
Yukina Betz
Class A
1. Lauren Findley
2. Judi Bataille
3. Krista Weeks
4. Nicolette Vaccaro
5. Andrea Sedicino
6. Anca Ioana Bergen

Class B
1. Stevie Mercado
2. Lena Paternoster
3. Lyndia Hayes
4. Gina McGowan

Class C
1. Yukina Betz
2. Tanaisha Ennett
3. Amanda Meschi
4. Rogli Nonato
5. Laura Allen
6. Valerie Densmore

Class D
1. Valesca Macedo
2. Marian Bobian
3. Kira Piccone
4. Daniela Moore
5. Jennifer Gallaro
6. LatToya Taylor

Junior
1. Siena Gesmondi

Novice Class A
1. Lauren Findley
2. Nicolette Vaccaro
3. Andrea Sedicino
4. Lena Paternoster
5. Laura Hahn
6. Lyndia Hayes

Novice Class B
1. Kira Piccone
2. Siena Gesmondi
3. Daniela Moore
4. Jennifer Gallaro
5. Rogli Nonato
6. Laura Allen
7. Heather Conway
8. Belinda Cook-Smith
9. Valerie Densmore
10. Suzanne Dougherty

Teen
1. Gloria Egger

Masters Over 35
1. Yukina Betz
2. Valesca Macedo
3. Marian Bobian
4. Jennifer Gallaro
5. Tanaisha Ennett
6. Amanda Meschi
7. Rogli Nonato
8. Laura Hahn
9. Gina McGowan

Masters Over 40
1. Valesca Macedo
2. Jennifer Gallaro
3. Tanaisha Ennett
4. Rogli Nonato
5. Heather Conway
6. Lyndia Hayes
7. LatToya Taylor
8. Gina McGowan
9. Belinda Cook-Smith

BIKINI

Overall Winner
Amber Weeks
Class A
1. Amber Weeks
2. Larissa Wiviurka
3. Kenya Rodriguez
4. Meghan Tafuri
6. Danielle Laube
7. Sarah Berlingo
8. Jessica Arruda
9. Karen Oliveira
10. Nicole Paglio
11. Jessica Weiner

Class B
1. Erika Relova
2. Ronica Sorice
3. Nicole Griggs
4. Christina Wright
5. Madeline Sapiandante
6. Victoria Freels
7. Maria Sykora
8. Deserie Druce
9. Laura Chapman
10. Kim De Sant
11. Dutchess Jennifer Williams
12. Lisa Buff

Class C
2. Joanna McOrmond
3. Emily Colston
4. Stefanie Gigante

Class D
1. Kelsi Rodgers
2. Ariella Grinberg
3. Valeria Cottone
4. Kelly Philbin
5. Angelique Wysock
6. Katie James
7. Cantria Williams
8. Erika Gadhok
9. Sonya Bright
10. Dawn Gregory
11. Gina Ansaldo
12. Emily Jarosiewicz

Junior
1. Andrea Samulewski
2. Angelique Wysock
3. Gabrielle Conte
4. Gina Ansaldo
5. Emily Jarosiewicz

Novice Class A
1. Christina Wright
2. Larissa Wiviurka
3. Kenya Rodriguez
4. Meghan Tafuri
5. Sarah Berlingo
6. Jessica Arruda
7. Gabrielle Conte
8. Karen Oliveira
9. Victoria Freels
10. Laura Chapman
11. Maria Sykora
12. Nicole Paglio
13. Kristin Gionta
14. Jessica Weiner
15. Dutchess Jennifer Williams
16. Lisa Buff

Novice Class B
1. Kelsi Rodgers
2. Ariella Grinberg
3. Angelique Wysock
4. Emily Colston
5. Cantria Williams
6. Andrea Samulewski
7. Sonya Bright
8. Dawn Gregory
9. Stefanie Gigante
10. Awilda Hernandez
11. Emily Jarosiewicz

Masters Over 35
1. Valeria Cottone
2. Sonya Bright
3. Nicole Griggs
4. Joanna McOrmond
5. Laura Chapman
6. Cantria Williams
7. Kim De Sant

Masters Over 40
1. Deserie Druce
2. Joanna McOrmond
3. Erika Gadhok
4. Kristin Gionta
5. Gloria Winfough
6. Karma Link

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Karim Sawyer
Class A
1. Karim Sawyer
2. Carlos Bernal
3. Don Bankston
4. Joshua Murray
5. Michael Contreras
6. Zhao Chen
7. Frank Daniluk

Class B
1. Christopher Campli
2. Matthew Mansfield
3. Nelson Malave
4. Daniel Cahill
5. Auttika Taing
6. Sean Milligan
7. Bruce Nolte
8. Evan Asroff
9. Robert O'Connor
10. Fernando Figueras
11. Darren Westley

Class C
1. Ryan McCulley
2. Brian Romeo
3. Maurice Harrison
4. Samuel Salib
5. Anthony Bergen
6. Neil Bennette

Class D
1. Jay Peters
2. Brandon DaCruz
3. Adam Downs
4. Patrick Moley
5. Reggie Castellanos
6. Witor Ferreira
7. Bryan Turner

Junior
1. Matthew Mansfield
2. Julian Lo Casto
3. William Nunez
4. Miguel Peralta

Novice Class A
1. Matthew Mansfield
2. Daniel Cahill
3. Auttika Taing
4. Sean Milligan
5. Michael Contreras
6. Julian Lo Casto
7. Evan Asroff
8. Miguel Peralta

Novice Class B
1. Maurice Harrison
2. Anthony Bergen
3. William Nunez
4. Patrick Moley
5. Bryan Faller
6. Reggie Castellanos
7. Neil Bennette
8. Witor Ferreira
9. Bryan Turner

Teen
1. Frank Daniluk
2. Emerich Lozano

Masters Over 35
1. Brian Romeo
2. Adam Downs
3. Bruce Nolte

Masters Over 40
1. Don Bankston
2. Bruce Nolte
3. Fernando Figueras
4. Darren Westley

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Derek Hrinya
Class A
1. Shawn Heitzman
2. Jonathan O'Neal
3. Joseph Ponessi
4. Edward Chervenyak
5. Brian Weiss
6. Joseph Spinella
7. Brandon Barnes

Class B
1. Derek Hrinya
2. Chad Nash
3. Thomas Dilella
4. Gerardo Martinez
5. Adam Brzezinski
6. Shane O'Connor

Teen
1. Rhett Zeid

Masters
1. Brian Weiss

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Ann Gruber
2. Stevie Mercado
3. Lula Slaughter
4. Ellen Bello
5. Amy Barone