2016 NPC Southeast Texas Championships

NPC
Years: 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Patrick Howard
Heavyweight
1. Patrick Howard
2. Joshua Birinyi
3. Bronsonn Taylor
4. Scott Reeves

Middleweight
1. Noah Palomino
2. Rolando Perez
3. Johnny Walker

Lightweight
1. Elijah Munoz

Novice Heavyweight
1. Jonathon McDonald
2. Scott Reeves

Novice Lightweight
1. Elijah Munoz

Novice Middleweight
1. Dustin Tompkins

Teen
1. Noah Palomino

Masters Over 35
1. Patrick Howard
2. Bronsonn Taylor

Masters Over 50
1. Johnny Walker

FIGURE

Overall Winner
Angela Bayer
Class A
1. Angela Bayer
2. Allison Walker
3. Jessica Causey

Class B
1. Amber Trevathan
2. Heather Feldman
3. Katy Shaffer
4. Jennifer Singleton
5. Cassandra Burlington

Novice Class A
1. Jessica Causey
2. Debbie Hollyfield
3. Angie Brown
4. Angela Havard

Novice Class B
1. Katy Shaffer
2. Amber Trevathan
3. Karen Foulch
4. Tamra Josephson
5. Angela Webb

Novice Class C
1. Jennifer Singleton
2. Amber Trevathan

Masters Over 35
1. Angela Bayer
2. Heather Feldman
3. Amber Trevathan
4. Jennifer Singleton
5. Debbie Hollyfield
6. Karen Foulch
7. Angie Brown
8. Angela Havard

Masters Over 45
1. Tammy Powell

BIKINI

Overall Winner
Karie Butler
Class A
1. Diana Nguyen
2. Holly Mireles
3. Heather McBroom
4. Stephanie Phuong Tran
5. Holly Herrington

Class B
1. Marla Tice
2. Heather Grones
3. Sunshine Rowe
4. Ann Smith
5. Johanna Pratt
6. Jessica Copeland

Class C
1. Karie Butler
2. Charlotte Oldbury
3. Jaime Ringo
4. Vannessa Clanton

Novice Class A
1. Diana Nguyen
2. Holly Mireles
3. Heather McBroom
4. Stephanie Phuong Tran
5. Holly Herrington

Novice Class B
1. Marla Tice
2. Heather Grones
3. Ann Smith
4. Karen Foulch
5. Johanna Pratt
6. Jessica Copeland

Novice Class C
1. Anna McNeill
2. Jaime Ringo
3. Jeana Hill
4. Vannessa Clanton
5. Kerry Vega
6. Alyssa Hope

Teen
1. Madison Moya

Masters Over 35
1. Karie Butler
2. Diana Nguyen
3. Marla Tice
4. Charlotte Oldbury
5. Anna McNeill
6. Heather Grones
7. Stephanie Phuong Tran
8. Sunshine Rowe
9. Dawn Sprinkle
10. Shannon Meaux
11. Karen Foulch
12. Jeana Hill
13. Lorinda Fortenberry
14. Amy Tucker

Masters Over 45
1. Yvonne Beltran

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dannie Davis
Class A
1. Joshua Cooper
2. Jeremy Brandon
3. Henry Nguyen
4. Justin Slaughter
5. John Sanchez
6. Justin McGowen
7. Kirkland Hall

Class B
1. Lathan Semien
2. Jameson DeLord
3. Justin Langston
4. Troy Taylor
5. Steven Ray
6. Jorge Martinez

Class C
1. Dannie Davis
2. Christopher Kelley
3. Robert Gerard
4. Julian Craioveanu
5. Saeed Serrant

Novice Class A
1. Joshua Cooper
2. Jeremy Brandon
3. Henry Nguyen
4. John Sanchez
5. Kirkland Hall
6. Justin McGowen

Novice Class B
1. Jameson DeLord
2. Troy Taylor
3. Jared Jackson
4. Daniel Rowe
5. Steven Ray
6. Derek McWilliams

Novice Class C
1. Kenneth Smith
2. Julian Craioveanu
3. Robert Gerard
4. Trey Bayer
5. Saeed Serrant

Masters Over 35
1. Michael Thompson
2. Henry Nguyen
3. Lathan Semien
4. Kenneth Smith
5. Daniel Rowe
6. Trey Bayer

Masters Over 45
1. Michael Thompson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Dannie Davis
Class A
1. Blake Mulherin

Class B
1. Justin Adams
2. Dwayne Carlisle
3. Dustin Leiferman

Class C
1. Dannie Davis
2. Christopher Kelley
3. Elijah Guillory
4. Jameson DeLord

Novice Class A
1. Blake Mulherin
2. Jonathan Plunket

Novice Class B
1. Justin Adams

Novice Class C
1. Jared Jackson
2. Jameson DeLord

Teen
1. Mark Canizales

Masters Over 35
1. Jonathan Plunkett

Masters Over 45
1. Evins Tobler

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Jamie Jennusa
2. Vicky Tackett
3. Shelby Dueitt

Novice
1. Jamie Jennusa
2. Shelby Dueitt