2016 NPC Swolefest Classic

NPC
Years: 2016

MEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Patrick McBride
2. Chuck Biggio
3. Peter Birchfield

Light Heavyweight
1. Ian Cross
2. Jason Mobley
3. John Puskarich
4. Anthony Gipson
5. Joshua Arender
6. Eric Rydecki
7. Brian Duncan
8. Gregory Darden

Middleweight
1. PEDRO ARCE

Novice
1. Brian Duncan
2. Gregory Darden

Masters Over 40
1. Jason Mobley
2. Gregory Darden
3. Tyrone Nelson

FIGURE

Class A
1. Robyn Kimsey
2. Angela Perkins
3. Emily Holland
4. Holly Gipson
5. Leida Wurst
6. Kristi Elliott

Class B
1. Patricia Novakoski
2. Lisa Finlay

Class C
1. Wendy Kinard

Novice
1. Robyn Kimsey
2. Amanda Welch
3. Angela Perkins
4. Leida Wurst
5. April Matthews
6. Seberena Coger

Masters Over 30
1. Robyn Kimsey
2. Wendy Kinard
3. Amanda Welch
4. Leida Wurst
5. April Matthews

Masters Over 40
1. Lisa Finlay
2. Wendy Kinard
3. Seberena Coger
4. Kristi Elliott

Masters Over 50
1. Wendy Kinard

BIKINI

Class A
1. Connie Moulton
2. Theresa Davidson
3. Amanda Welch
4. Nattida Butkhan
5. Mona Patel
6. Lauren Roussell
7. Sandra Acosta
8. Rebecca Conti
9. Divelissa Arce

Class B
1. Danielle Hampton
2. Andrea Hackenberg
3. Sarah Yohn
4. Meranda Mobley
5. Adriane DaSilva
6. Kristina Castro
7. Cady Mooney
8. Nitisha Ames

Class C
1. Kristal Hammac
2. Melony Hoyt
3. Stacy Lipscomb
4. Alexandria Suzuki
5. Stacy Snyder
6. Margaret Maxell
7. Taffy Sherrill

Novice
1. Theresa Davidson
2. Nattida Butkhan
3. Melony Hoyt
4. Margaret Maxell
5. Adriane DaSilva
6. Alexandria Suzuki
7. Stacy Snyder
8. Rebecca Conti
9. Nitisha Ames

Masters Over 30
1. Kristal Hammac
2. Meranda Mobley
3. Connie Moulton
4. Melony Hoyt
5. Lauren Roussell
6. Mona Patel
7. Stacy Lipscomb
8. Cady Mooney
9. Sandra Acosta
10. Margaret Maxell
11. Stacy Snyder
12. Taffy Sherrill

Masters Over 40
1. Connie Moulton
2. Adriane DaSilva
3. Divelissa Arce

MEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Ivan Irizarry

Class B
1. Jarrod Hess
2. Sam Anderson
3. Hunter Applegate
4. Deishun Garmon-Robinson

Class C
1. Derrick Patton
2. Christopher Gross
3. Christopher Waiters

Novice
1. Jarrod Hess
2. Ivan Irizarry
3. Hunter Applegate
4. Brian Potje

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Jason Mobley
2. Ivan Irizarry

Class B
1. Chuck Biggio
2. Christopher Gross

Novice
1. Christopher Gross
2. Ivan Irizarry
3. Greg Smith

Masters Over 40
1. Jason Mobley
2. Greg Smith

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Teresa Giles

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Renee Barnhill-Mengei
2. Rebecca Cruz
3. Teresa Giles
4. Ariana Blanco