2016 NPC Ultimate Physique Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nathan Measler
Super Heavyweight
1. Daniel Embry
2. Bradley Kelley

Heavyweight
1. Michael Driggs
2. Paul Bocco
3. Marvin Jefferson
4. Frank Sorrentino

Light Heavyweight
1. Nathan Measler
2. Anthony Mowod
3. Ryan Brodsky

Middleweight
1. David Mamana
2. Joseph Spiegel

Junior
1. Chase Sheldon

Welterweight
1. Travis Rogers

Novice Heavyweight
1. Nevin Baltzersen
2. Bradley Kelley
3. Ryan Brodsky

Novice Lightweight
1. Michael Chapman

Pennsylvania State Heavyweight
1. Marvin Jefferson
2. Anthony Miller

Pennsylvania State Junior
1. Chase Sheldon

Pennsylvania State Light Heavyweight
1. Nathan Measler
2. Nevin Baltzersen
3. Luis Velez
4. Patrick Newcomb
5. Ryan Brodsky

Pennsylvania State Masters Over 35
1. Sandy Sanchez
2. Patrick Newcomb
3. Bob Caron
4. David Sheldon
5. Michael Chapman

Pennsylvania State Middleweight
1. Michael Chapman
2. Joseph Spiegel

Pennsylvania State Super Heavyweight
1. Daniel Embry
2. Bradley Kelley

Pennsylvania State Welterweight
1. Travis Rogers

Masters Over 35
1. David Mamana
2. Paul Bocco
3. Frank Sorrentino

Masters Over 40
1. David Mamana
2. Bob Caron
3. Frank Sorrentino

Masters Over 50
1. Anthony Mowod
2. Sandy Sanchez
3. Patrick Newcomb
4. Marvin Jefferson
5. David Sheldon

FIGURE

Overall Winner
Jerilyn Kucharski
Class A
1. Cat Albrecht
2. Rena Flacco
3. Chelsea Ng

Class B
1. Jerilyn Kucharski
2. Renee Mosser
3. Sarah Sablieh
4. JoAnn Larsen
5. Amilia Evans
6. Jennifer Smith
7. Chris Plaza
8. Jessica Campbell

Class C
1. Deborah Shaw
2. Vernecia Adams
3. Darcy Murray
4. Christina Cure

Novice Class A
1. Jerilyn Kucharski
2. Cat Albrecht
3. Jennifer Smith
4. Jessica Campbell
5. Chelsea Ng

Novice Class B
1. Vernecia Adams
2. Stacey Goldfarb
3. Christina Cure

Pennsylvania State Class A
1. Rena Flacco

Pennsylvania State Class B
1. Jerilyn Kucharski
2. Renee Mosser
3. Sarah Sablieh
4. Jennifer Smith
5. Jessica Campbell

Pennsylvania State Class C
1. Christina Cure

Pennsylvania State Masters Over 35
1. Renee Mosser

True Novice
1. Sarah Sablieh
2. Amilia Evans
3. Rena Flacco
4. Jessica Campbell
5. Christina Cure

Masters Over 35
1. Renee Mosser

Masters Over 40
1. Deborah Shaw
2. Renee Mosser
3. Cat Albrecht
4. JoAnn Larsen
5. Chris Plaza
6. Stacey Goldfarb
7. Darcy Murray

BIKINI

Overall Winner
Ashley Nicastro
Class A
1. Jessica Bartorelli
2. Meghan Cassidy
3. Hilda Castro
4. Jennilee Melgar
5. Laura George
6. Kerbi Bond
7. Irene Stibitz
8. Amber Noelle
9. Laurie Boisvert

Class B
1. Katelyn McCabe

Class C
1. Stacey Miller
2. Nicole Gougoumis
3. Molly Wilkie
4. Nicole Stratchko
5. Kelly Lambert
6. Christy Solowej
7. Jaclyn Koger

Class D
1. Ashley Nicastro
2. Sarah Hunsberger
3. Nikki Politi
4. Amy Spatzer
5. Sarah Pfister
6. Reenie Griesser
7. Carley Schumann
8. Kate McCambley
9. Theresa Shupe
10. Lindsay Reiter

Novice Class A
1. Jessica Bartorelli
2. Meghan Cassidy
3. Hilda Castro
4. Irene Stibitz
5. Laura George
6. Amber Noelle
7. Laurie Boisvert

Novice Class B
1. Sarah Hunsberger
2. Kelly Lambert
3. Selma Brkic
4. Molly Wilkie
5. Nikki Politi
7. Reenie Griesser
8. Christy Solowej
9. Sarah Pfister
10. Amy Spatzer
11. Carley Schumann
12. Theresa Shupe
13. Kate McCambley
14. Julie Casal
15. Lindsay Reiter

Pennsylvania State Class A
1. Meghan Cassidy
2. Winie Carter
3. Jennilee Melgar
4. Amber Noelle

Pennsylvania State Class C
1. Nicole Stratchko
2. Kelly Lambert
3. Christy Solowej

Pennsylvania State Class D
1. Ashley Nicastro
2. Sarah Hunsberger
3. Selma Brkic
4. Reenie Griesser
5. Sarah Pfister
6. Amy Spatzer
7. Theresa Shupe
8. Lindsay Reiter

Pennsylvania State Masters Over 35
1. Christy Solowej
2. Sarah Pfister
3. Winie Carter
4. Dorene Castelline
5. Amber Noelle

True Novice
1. Meghan Cassidy
2. Molly Wilkie
3. Katelyn McCabe
4. Jennilee Melgar
5. Kerbi Bond
6. Dorene Castelline
7. Irene Stibitz
8. Laura George
9. Amber Noelle
10. Lindsay Reiter

Masters Over 35
1. Nicole Gougoumis
2. Sarah Pfister
3. Hilda Castro
4. Christy Solowej
5. Winie Carter
6. Dorene Castelline
7. Amber Noelle
8. Kate McCambley
9. Julie Casal

Masters Over 40
1. Deborah Shaw
2. Stacey Miller
3. Dorene Castelline
4. Winie Carter
5. Kerbi Bond
6. Julie Casal

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Victor Gonzalez
Class B
1. Victor Gonzalez
2. Tony Fedzen

Class C
1. Dana Jackson
2. Phillip Texidor

Class D
1. Matthew Ebner
2. Christopher Corsale
3. Jose Santes

Novice Class A
1. Tony Fedzen

Novice Class B
1. Phillip Texidor
2. Jose Santes

Pennsylvania State Class A
1. Thomas Donahue
2. Nathan Phan

Pennsylvania State Class B
1. Victor Gonzalez
2. Dana Jackson
3. Tony Fedzen
4. Tyler Pecharo

Pennsylvania State Masters Over 35
1. Dana Jackson
2. Richard Seymor
3. Thomas Donahue

Masters Over 35
1. Dana Jackson
2. Richard Seymor
3. Christopher Corsale

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Justin Shirk
Class A
1. Travis Rogers
2. Nick Umberger
3. Chase Sheldon

Class B
1. Nevin Baltzersen
2. Keith Dezii
3. David Sheldon

Class C
1. Justin Shirk

Pennsylvania State Class A
1. Travis Rogers
2. Chase Sheldon

Pennsylvania State Class B
1. Nevin Baltzersen
2. Keith Dezii
3. David Sheldon
4. Dustin Mahaffey
5. Jose Cobo

Pennsylvania State Class C
1. Justin Shirk

Pennsylvania State Masters Over 35
1. Shawn Fejes

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Rachel Reid
2. Lorraine DePass

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Heidi Molt
Class A
1. Heidi Molt
2. Sue Benson
3. Joanne Gallo
4. Rachel Reid
5. Sarena Berish
6. Vernecia Adams

Pennsylvania State Class A
1. Heidi Molt
2. Joanne Gallo
3. Sarena Berish

Masters Over 35
1. Sue Benson
2. Joanne Gallo
3. Lorraine DePass