2016 NPC Vermont Championships

NPC
Years: 2016 2015

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nate Spear
23 & Under
1. Cal Rawlings

Super Heavyweight
1. Brad Ulmer
2. Dan Colegove
3. Patrick Murray

Heavyweight
1. Nate Spear
2. Glen Rodriguez
3. Michael Lamastro
4. Josh Manganaro
5. Jason Crosby

Light Heavyweight
1. Chris Cameron
2. Joel McNeff
3. Christopher Mizell

Middleweight
1. Michael Capano
2. Henry Torres
3. Steven Scozzari

Lightweight
1. Eric Patno

Novice Heavyweight
1. Brad Ulmer
2. Henry Torres
3. Joel McNeff
4. Christopher Mizell
5. Josh Manganaro
6. Michael Bar-Johnson
7. Jason Crosby

Novice Lightweight
1. Eric Patno
2. Steven Scozzari
3. Kevin LaBelle

Teen
1. Cal Rawlings

Bantamweight
1. Andrew Lafond

Masters Over 35
1. Glen Rodriguez
2. Brad Ulmer
3. Jason Crosby

Masters Over 40
1. Glen Rodriguez
2. Kevin LaBelle
3. Michael Bar-Johnson

Masters Over 50
1. Bobby LePage

FIGURE

Overall Winner
Megan Reith
Class A
1. Megan Reith
2. Sarah Petell

Class B
1. Jennie King
2. Tammy Thomas
3. Megan Beck
4. Jessica Voyer
5. Joelle Scott
6. Rosanna Sciaraffa

Class C
1. Melissa Mcmanus
2. Collen Tracy

Novice Class A
1. Sarah Petell
2. Megan Beck
3. Jessica Voyer
4. Tina Lizotte
5. Rosanna Sciaraffa
6. Laura Handy

Novice Class B
1. Melissa Mcmanus
2. Collen Tracy
3. Joelle Scott
4. Christine McCarthy

Masters Over 35
1. Melissa Mcmanus
2. Tammy Thomas
3. Jessica Voyer
4. Tina Lizotte
5. Laura Handy
6. Christine McCarthy

BIKINI

Overall Winner
Victoria Isnor
Class A
1. Victoria Isnor
2. Michela Marquardo
2. Michela Marquardo
3. Carolyn Casey
4. Crystal Perry
5. Rachel Hayden
6. Julie Anderson
7. Sarah Booska

Class B
1. Samantha Axon
2. Stephanie Lamarca
3. Kaitlin Quaranta
4. Erica Groves
5. Erin Altemus
6. Lindsey Evans
7. Ash-Ley Lopez
8. Jessica Stahl
9. Alexia Papadopoulos

Class C
1. Elena Borosky
2. Morgan Rivers
3. Lindsey Warren
4. Holly Reed
5. Kristen Ball
6. Cori Littlejohns

Junior
1. Carolyn Casey
2. Sarah Booska

Novice Class A
1. Crystal Perry
2. Carolyn Casey
3. Kaitlin Quaranta
4. Rachel Hayden
5. Lindsey Evans
6. Julie Anderson
7. Sarah Booska
8. Ash-Ley Lopez

Novice Class B
1. Elena Borosky
2. Samantha Axon
3. Stephanie Lamarca
4. Morgan Rivers
5. Lindsey Warren
6. Erin Altemus
7. Holly Reed
8. Cory LittleJohns
9. Erica Groves
10. Kristen Ball
11. Sabrina Mitchell
12. Jessica Stahl
13. Alexia Papadopoulos

Masters Over 35
1. Erin Altemus

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Shaquielle Urie
Class A
1. Peter Masciantonio
2. Chris Stell

Class B
1. Joseph Monastiero

Class C
1. Shaquielle Urie
2. Shane Mullen
3. Chase Belanger

Junior
1. Frederick LeClair
2. Alex Linde
3. Chase Belanger
4. Chris Stell

Novice Class A
1. Joseph Monastiero
2. Daniel Pickering
3. Randy Machia
4. Chris Stell

Novice Class B
1. Shane Mullen
2. Alex Unde
3. Chase Belanger
4. Todd Lavigne

Teen
1. Simon Li

Masters Over 35
1. Todd Lavigne
2. Scott Silver

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Cal Rawlings
Class A
1. Cal Rawlings
2. Joel NcNeff
3. Chris Stell
4. Jose Garcia

Class B
1. Luke Pirog
2. Jason Crosby

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jill Diorio
2. Christy Resendes
3. Amy Donle
4. Jessica Rosa
5. Tammy Thomas

Masters Over 35
1. Jill Diorio
2. Christy Resendes
3. Amy Donle
4. Tammy Thomas