2017 NPC All South Championship

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Kyle Crain
Heavyweight
1. Kyle Crain
2. Eugene Standridge

Middleweight
1. Waldemar Perez

Novice Heavyweight
1. Eugene Standridge

Novice Light Heavyweight
1. Phillip Trotter
2. Conrad Davis

Novice Masters OVer 50
1. Conrad Davis

Novice MIddleweight
1. Waldemar Perez

Teen
1. Greyson Long

Masters Over 35
1. Kyle Crain

Masters Over 50
1. Paul Swanson

FIGURE

Overall Winner
Christine Caswell
Class A
1. Ginny Martin

Class B
1. Christine Caswell
2. Tamera Malone
3. Linda Rodriguez

Novice
1. Christine Caswell
2. Tamera Malone
3. Linda Rodriguez

Novice Masters Over 35
1. Linda Rodriguez

Novice Masters Over 40
1. Susan Snively

Masters Over 35
1. Ginny Martin
2. Linda Rodriguez

Masters Over 40
1. Susan Snively

BIKINI

Overall Winner
Sterling Polley
Class A
1. Sterling Polley
2. Laura Jiles
3. Yaa Boakye
4. Keri Blair
5. Alexis Thorn
6. Katie Savoy
7. Markia Crawford
8. Leighton Clower
9. Heather Smith
10. Peggie Woodward

Class B
1. Kim Boggan
2. Whitney Russell
3. Kendra Nixon
4. Kari Gray
5. Colene Beck

Class C
1. Amy Ehinger
2. Leila Grace

Novice Class A
1. Sterling Polley
2. Laura Jiles
3. Alexis Thorn
4. Markia Crawford
5. Leighton Clower
6. Peggie Woodward
7. Sanna Sutton
8. Heather Smith
9. Lindsay Brown

Novice Class B
1. Whitney Russell
2. Kendra Nixon
3. Kari Gray

Novice Class C
1. Leila Grace

Novice Masters Over 35
1. Keri Blair
2. Amy Ehinger

Novice Masters Over 40
1. Peggie Woodward

Masters Over 35
1. Kim Boggan
2. Amy Ehinger
3. Keri Blair
4. Sanna Sutton

Masters Over 40
1. Peggie Woodward

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Brandon Hudson
Class A
1. Richard Webb
2. Aaron Taylor

Class B
1. Alex Witcher

Class C
1. Brandon Hudson
2. Grant Long
3. Brandon Orender
4. Kenneth Parker
5. Matthew Lawrence
6. Jonathan Summers
7. Todd Phillips

Novice Class B
1. Kyler Blount
2. Justin Lilley
3. Austin Hodge
4. Jose Zavala
5. Willie Smith

Novice Class C
1. Brandon Hudson
2. Brandon Orender
3. Kenneth Parker
4. Matthew Lawrence
5. Jonathan Summers
6. Phillip Trotter
7. Todd Phillips

Novice Masters Over 40
1. Jeff Klunke
2. Aaron Snively

Teen
1. Greyson Long
2. Austin Hodge

Masters Over 40
1. Richard Webb
2. Aaron Snively

Masters Over 50
1. Todd Phillips

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Alexander White
Class A
1. Aaron Taylor

Class B
1. James Simpson
2. Don Johnson
3. Matt Marshall

Class C
1. Alexander White
2. David Blake
3. Nicholas Pace
4. Chris Dunigan
5. Kyle Freesemann
6. Terry Potts

Novice Class B
1. James Simpson
2. Matt Marshall

Novice Class C
1. Alexander White
2. Nicholas Pace
3. Chris Dunigan

Teen
1. Greyson Long

Masters Over 35
1. David Blake
2. Matt Marshall

Masters Over 40
1. Don Johnson

WOMEN'S PHYSIQUE

Masters Over 50
1. Karissa Bradley