2017 NPC Atlantic USA Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Lawrence Clahar
Light Heavyweight
1. Kenneth Williams

Junior
1. Harrison Cook

Lightweight
1. Lawrence Clahar

Novice
1. Jason Sexton

Teen
1. Harrison Cook

Masters Over 40
1. Kenneth Williams

Masters Over 50
1. Kenneth Williams

FIGURE

Overall Winner
Keisha Henderson
Class B
1. Latoya Farley

Class C
1. Keisha Henderson
2. Jessica-Kim Danh
3. Candice Coggins
4. Rachel Damann
5. Melissa Moore

Class D
1. Tina Blankinship Dobson

Class F
1. Leslie Hoff

Novice Class A
1. Melissa Moore

Novice Class B
1. Rachel Damann

Novice Class C
1. Jessica-Kim Danh

Masters Over 35
1. Tari White

Masters Over 40
1. Keisha Henderson
2. Leslie Hoff
3. Tari White

Masters Over 45
1. Tina Blankinship Dobson
2. Tari White

BIKINI

Overall Winner
Siri Streeter
Class A
1. Shaila Azad

Class B
1. Siri Streeter
2. Lisa Kibler

Class C
1. Ashley Hughes
2. Lindsey Caviness
3. Maryclaire Fears
4. Lisa Nguyen Johnson

Class D
1. Susanne Kovalcheck
2. Kaitlyn Camp
3. Stephanie Casajuana
4. Deletha Fernandes
5. Caroline Lemon
6. Tracy Haney

Class E
1. Candice Coggins
2. Laura Kelly
3. Crystal Elliott
4. Suzanne Adams
5. Karlene Claimon
6. Emily Weiss
7. Michelle Chapman

Class F
1. Teresa Kuhn
2. Casey Delong
3. Franchesca Bennett
4. Crystal Barrett
5. Kira Cooper

Novice Class A
1. Siri Streeter
2. Lisa Kibler
3. Maryclaire Fears
4. Shaila Azad
5. Nicole Parry

Novice Class B
1. Ashley Hughes

Novice Class C
1. Susanne Kovalcheck
2. Stephanie Casajuana

Novice Class D
1. Candice Coggins
2. Michelle Chapman
3. Caroline Lemon
4. Tracy Haney

Masters Over 35
1. Candice Coggins
2. Yolanda McCarty
3. Casey Delong
4. Kira Cooper
5. Deletha Fernandes
6. Jodi Grieshop

Masters Over 40
1. Yolanda McCarty
2. Suzanne Adams
3. Kimari Saylor
4. Tracy Haney

Masters Over 45
1. Lisa Kibler

Masters Over 50
1. Lisa Nguyen Johnson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Carlon Lovence
Class A
1. Carlon Lovence
2. George Jean-Gilles

Class C
1. Matthew White
2. JaMarko Etheridge
3. Christopher Arias
4. Bobby Farley

Class D
1. Chris Granger
2. Matthew Vieson

Class E
1. Marcus Payne
2. Michael Green
3. Mason Curie

Class F
1. Matthew Calahan
2. Nicholas Blaylock
3. Bryan Scott
4. Christian Jefferson
5. Quortnee Holliday

Novice Class B
1. Mandingo Singleton

Novice Class C
1. DeMarkers Hall
2. Matthew White
3. Chris Granger

Novice Class D
1. Matthew Calahan
2. Mason Curie
3. Daniel Pastor
4. Matthew Vieson

Masters Over 35
1. Michael Green
2. DeMarkers Hall

Masters Over 40
1. Michael Green

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
George Jean-Gilles
Class A
1. George Jean-Gilles
2. Nathan Collins

Class B
1. Wesley Enfinger

Class D
1. Dustin McAlpin

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Katherine Hall
Class A
1. Jessica Huston

Class B
1. Katherine Hall
2. Victoria Minor

Masters Over 50
1. Jessica Huston