2017 NPC Battle at the River

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Steven Cooke
Heavyweight
1. Antoine Anderson
2. Bill Adkins
3. Austin Jones
4. Dan Lawson
5. Rick Mason
6. Christopher Hester
7. Corey Walker

Light Heavyweight
1. Steven Cooke
2. Jehad Mahmoud
3. Jeramy Buchanan
4. Blake Foster
5. Tommy Dixon

Middleweight
1. Roderick Ellison
2. Michael Smith
3. Tim Runyon

Lightweight
1. Ricardo Salinas
2. Dan Flint
3. Paul Redmer

Novice Heavyweight
1. Zachery Greer
2. Jehad Mahmoud
3. Blake Foster
4. Ronald Cartmell
5. Christopher Hester
6. Rick Mason

Novice Lightweight
1. Christhiun Lopez

Novice MIddleweight
1. Steven Cooke
2. Kelly Manarum

Teen
1. Seth Rhoton
2. Clay Varner

True Novice Heavyweight
1. Michael Downs
2. Benny Byrum

True Novice Lightweight
1. Jason Waugh

True Novice Middleweight
1. Tyler Bowen

Bantamweight
1. RD Noren II

Masters Over 35
1. Austin Jones
2. Corey Walker

Masters Over 40
1. Kelly Manarum
2. Michael Smith
3. Corey Walker

Masters Over 50
1. RD Noren II
2. Dan Lawson
3. Tim Runyon
4. Dan Flint
5. Jim Derusha
6. Richard Cannon
7. Paul Redmer
8. John Charland
9. Rick Mason
10. Barry Matthews

Masters Over 60
1. Ronald Cartmell
2. Rick Watkins
3. Michael Brandt
4. Perry Mayo
5. B.J. Johnson
6. Benny Byrum

FIGURE

Overall Winner
Haley Johnson
Class A
1. Kelsey Mims
2. Millah Jackson
3. Allison Evans
4. Allison Williams

Class B
1. Haley Johnson
2. Jessica Large
3. Chantall Khan
4. Nicole MacInnis
5. Sarah Stevens

Class C
1. Silvia Ramsey
2. Alicia Brown
3. Leah Russell

Class D
1. Lisa Moredock
2. Taneka Sandager
3. Freda Kay Rhodes

Novice Class A
1. Haley Johnson
2. Millah Jackson
3. Nicole MacInnis

Novice Class B
1. Lori Davidoson
2. Alicia Brown
3. Somer Stephens
4. Roxanne Johnson

True Novice Class A
1. Julie Deardorff

True Novice Class B
1. Leah Russell
2. Annie BonneCarrere
3. Chelsey Lynn

Masters Over 35
1. Lori Davidoson
2. Lisa Moredock
3. Taneka Sandager
4. Allison Williams
5. Leah Russell

Masters Over 45
1. Freda Kay Rhodes

BIKINI

Overall Winner
Brittany Mims
Class A
1. Kelsey Bare

Class B
1. Brittany Mims
2. Wendy Hyde
3. Emily German
4. Beretty Bravo

Class C
1. Deborah Lee Robinson
2. Kaylin Porter
3. Ashleigh East
4. Shannon Mongrum
5. Maria Kosh
6. Nicole Griffith
7. Holly Malone
8. Sarah Stevens

Class D
1. Sasha Weber
2. Lacie Carteaux
3. Mary Gibson
4. Nesta Howell

Class E
1. Danielle Saylor
2. Danielle Livak

Class F
1. Sibahn Doxey
2. Christy Duarte

Novice Class A
1. Dominique Olsen
2. Maria Kosh
3. Kandyce Holmes
4. Holly Malone
5. Chelsea Lamons

Novice Class B
1. Danielle Livak
2. Sasha Weber

Novice Class C
1. Sibahn Doxey
2. Christy Duarte
3. Britney Hill

Teen
1. Dominique Olsen

True Novice Class A
1. Kandyce Holmes
2. Kelsey Bare
3. Chelsea Lamons

True Novice Class B
1. Sasha Weber
2. Danielle Livak
3. Marilyn McCormick

True Novice Class C
1. Sibahn Doxey
2. Aleidra Shaw

Masters Over 35
1. Lacie Carteaux
2. Wendy Hyde
3. Emily German
4. Beretty Bravo
5. Shannon Mongrum
6. Ashleigh East
7. Nicole Griffith
8. Aleidra Shaw
9. Teagan Tilson
10. Christy Duarte

Masters Over 45
1. Gina Pisut
2. Marilyn McCormick

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Patrick Jones
Class A
1. Renee Payongayong
2. Anthony Wooden
3. Josue Brown
4. Nicholas Graves
5. Joshua Howard

Class B
1. Michael Sharp
2. John Zanoska

Class C
1. Kenyarda Patterson
2. Brian Luebben

Class D
1. Patrick Jones
2. Benny Alexander
3. Frank Harmon
4. Vernon Holland
5. Philip Phan
6. James Childs
7. Dylan Epperson
8. Benjamin Fayard

Class E
1. Luke Hagens

Class F
1. Michael Newbern
2. Emmanuel Gibson
3. Michael Edwards
4. stephen siegel
5. Trevor Patton
6. Brandon Sensney
7. Sean Mercer
8. Seth Houtsma
9. Jared Stroman
10. Lucas Jones

Novice Class A
1. Todd Patterson
2. Robert Siler

Novice Class B
1. Emmanuel Gibson
2. Kenyarda Patterson
3. Vernon Holland
4. Frank Harmon
5. James Childs
6. Seth Houtsma
7. Dylan Epperson
8. Jonathan Lee

Teen
1. Angel Salinas
2. John Zanoska
3. Collin Williams
4. Philip Phan

True Novice Class A
1. Josh Chambers
2. Angel Salinas
3. James So
4. Michael Malone
5. Kevin Centeno
6. Robert Siler

True Novice Class B
1. Brandon Kassinger
2. Vernon Holland
3. Philip Phan
4. Bradley Deyton
5. Ryan Bohannan
6. James Childs
7. Brian Luebben
8. Jonathan Lee
9. Larry Garner

Masters Over 35
1. Emmanuel Gibson
2. Brandon Kassinger
3. Michael Edwards
4. Kenyarda Patterson
5. James Childs

Masters Over 50
1. Todd Patterson
2. Larry Garner

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jake Young
Class A
1. Alan Hinchcliffe

Class B
1. Jake Young
2. Jeffrey Robinson
3. Tim Robinson
4. Michael Smith
5. Jamie Silmon
6. Zachary Jamison
7. Seth Rhoton

Class C
1. Tony Hester

Novice Class A
1. Brannon Lawson
2. Christhiun Lopez

Novice Class B
1. Justin Peck
2. Zachary Jamison

True Novice
1. Jeffrey Robinson
2. Joshua Eceta

Masters Over 35
1. Alan Hinchcliffe
2. Tim Robinson
3. Michael Smith
4. Tony Hester

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wanda Charland
Class A
1. Toni O'neal

Class B
1. Wanda Charland
2. Jeri Bradley

Masters Over 35
1. Wanda Charland
2. Jeri Bradley