2017 NPC Best of the West Classic

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Stiles Sousa
Heavyweight
1. Michael Courtney

Middleweight
1. Stiles Sousa
2. Zac Ukitis
3. Zach Hawthorne

Lightweight
1. Michael King

Novice Lightweight
1. Ivan Ochoa

Novice MIddleweight
1. Mark Andrews
2. Holden Ellis
3. Patrick Lewis

Teen
1. Zac Ukitis
2. Uday Aulakh
3. Holden Ellis
4. Cobe Burke

Masters Over 40
1. Mark Andrews

Masters Over 50
1. Michael King
2. Mark Andrews

FIGURE

Overall Winner
Devon Riley
Class A
1. Devon Riley

Class B
1. Jenae Asire

Class C
1. Christine Leonard
2. Kayme Bell

Class D
1. Jamie Quilici
2. Raphael Cobb

Masters Over 35
1. Devon Riley
2. Jenae Asire
3. Jamie Quilici
4. Christine Leonard
5. Kayme Bell
6. Katrina Donovan

Masters Over 45
1. Devon Riley
2. Kayme Bell
3. Katrina Donovan

BIKINI

Overall Winner
Janelle Bailey
Class A
1. Minhthi Xuong
2. Emely Villamor

Class B
1. Taylor Morrison
2. Cyndi Chavez
3. Angelica Salvador
4. Jovana Caro
5. Emily Arnold
6. Chastity Townsend

Class C
1. Devin Schell
2. Corrin LaCouture
3. Natalia Franchuk
4. Courtney Rappey
5. Lilia Villavicencio
6. Stacy Menas
7. Katelyn Vinson
8. Misha Fotoohi
9. Kelina Wong

Class D
1. Kristina Wilcox
2. Laila Plair
3. Kelsey Beehler
4. Olivia La Rue
5. Tami Womack
6. Cheri Pappas

Class E
1. Janelle Bailey
2. Lynsee Ferretta
3. Lori Windfeldt

Class F
1. Maycie Turner
2. Summer Black
3. Kristin Larsen
4. Kelsey Stroshine
5. Trisha Alt
6. Nicole Norris
7. Cate Heydon

Novice Class A
1. Minhthi Xuong
2. Cyndi Chavez
3. Emely Villamor
4. Emily Arnold

Novice Class B
1. Devin Schell
2. Corrin LaCouture
3. Taylor Morrison
4. Natalia Franchuk
5. Courtney Rappey
6. Kelina Wong
7. Angelica Salvador
8. Misha Fotoohi
9. Jessica Perez

Novice Class C
1. Lynsee Ferretta
2. Kristina Wilcox
3. Cindy Renslow
4. Cheri Pappas
5. Nataly Martinez
6. Caitlin Hoffman
7. Victorius Williams
8. Lissete Govea
9. Tami Womack
10. Olivia La Rue
11. Amanda Smith

Novice Class D
1. Maycie Turner
2. Kristin Larsen
3. Summer Black
4. Dawn Presley
5. Paegan Magner
6. Lori Windfeldt
7. Cate Heydon

Teen
1. Janelle Bailey
2. Kortney Mesloh

Masters Over 35 Class A
1. Lilia Villavicencio
2. Jessica Torres
3. Stacy Menas
4. Anh Salcedo

Masters Over 35 Class B
1. Kristin Larsen
2. Dawn Presley
3. Nataly Martinez
4. Trisha Alt
5. Lori Windfeldt
6. Nicole Norris

Masters Over 45
1. Cindy Renslow
2. Tami Womack
3. Stacy Menas
4. Cheri Pappas
5. Tracy Paliti
6. Tina Chapman
7. Thonet LaBadie
8. Donna Gasparre
9. Leslie McGarry
10. Jenifer Pokorski

Masters Over 50
1. Donna Hartman
2. Tracy Paliti
3. Tina Chapman
4. Thonet LaBadie
5. Donna Gasparre
6. Dorothy Ingraham

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Luke Matthews
Class A
1. JV Tabbada

Class B
1. Syd Buntha
2. Tae Sung Lee

Class C
1. Charles Neefe
2. Chris Middleton

Class D
1. Luke Matthews
2. Jacob Zylstra
3. Jeremy Choi
4. Paul Sekelsky
5. Daniel Moreno

Novice Class A
1. JV Tabbada

Novice Class B
1. Syd Buntha
2. Seth Robbins
3. Chris Middleton

Novice Class C
1. Daniel Moreno
2. Jasson Mendoza
3. Will Schroeder

Teen
1. Cobe Burke
2. David Remer

Masters Over 35
1. Tae Sung Lee
2. Paul Sekelsky

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Robert Taberna
Class A
1. Ivan Ochoa
2. Austin Showalter

Class B
1. John O'Neill
2. Ben Florsheim
3. Syd Buntha

Class C
1. Robert Taberna
2. Vern Tolman
3. Jared Stadtman
4. Cody Herbst
5. Luke Remer
6. Uday Aulakh

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Marissa Beck
Class A
1. Denise Johnson

Class B
1. Marissa Beck
2. Kayme Bell
3. Tammy White