2017 NPC Blue Ridge Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andrew Kastor
Super Heavyweight
1. Andrew Kastor

Middleweight
1. Chris Perez

True Novice Heavyweight
1. Dan Hoffman

FIGURE

Overall Winner
Crystal Cooper
Class A
1. Deborah Webb
2. Vanessa Long
3. Antona Tribble

Class B
1. Crystal Cooper
2. Erica Terrell

Class C
1. Misty Spicer
2. Kimberly Siock-Cubbage

Novice Class A
1. Severine Bertret
2. Antona Tribble

Novice Class B
1. Kimberley Siock-Cubbage

True Novice Class A
1. Traci Campbell
2. Angela Creech

True Novice Class B
1. Misty Spicer

Masters Over 40
1. Traci Campbell
2. Misty Spicer
3. Kimberly Siock-Cubbage

Masters Over 50
1. Deborah Webb
2. Angela Creech

BIKINI

Overall Winner
Katie Pastore
Class A
1. Katie Pastore
2. Nydia Pulley
3. Nicki Fauver
4. Katherine Houghton
5. Mariane Pereira
6. Amanda Romo
7. Severine Bertret

Class B
1. Eliana Torres
2. Emily Longwood

Class C
1. Heather Holland
2. Lauran Stainback
3. Lauren Gander

Collegiate
1. Emily Longwood

Novice Class A
1. Katie Pastore
2. Michelle Coveleski
3. Nicki Fauver

Novice Class B
1. Eliana Torres
2. Lauran Stainback
3. Lauren Gander
4. Emily Longwood

True Novice Class A
1. Nydia Pulley
2. Katherine Houghton
3. Heather Holland
4. Amanda Romo
5. Melanie Terrien
6. Ariel Fiddler

True Novice Class B
1. Lauran Stainback
2. Emily Longwood
3. Sheri Mattis

Masters Over 35 Class A
1. Cassandra Stutsman
2. Severine Bertret
3. Michelle Coveleski
4. Damacia Johnson

Masters Over 35 Class B
1. Lauren Gander

Masters Over 40
1. Cassandra Stutsman
2. Heather Holland
3. Michelle Coveleski
4. Melanie Terrien
5. Sheri Mattis

Masters Over 50
1. Michelle Coveleski

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jonathan Germino
Class A
1. Jonathan Germino
2. Joshua Wilson
3. Tyler Church
4. Sungwoo Cho

Class B
1. Jon Ballard
2. Gavin Harris
3. Dalton High
4. Benjamin Pisarz
5. Lyndon Miller

Class C
1. Will Paget-Brown
2. Kevin Brumett
3. Kevin Bowen
4. Jordan Chalmers

Collegiate
1. Jordan Chalmers

Novice
1. Kevin Brumett
2. Sungwoo Cho
3. Dalton High
4. Benjamin Pisarz
5. Seth Kidd
6. Lyndon Miller
7. Nicholas Taylor

True Novice Class A
1. Jonathan Germino
2. Ray Eiley

True Novice Class B
1. Kevin Brumett
2. Dougals Duffey
3. Nicholas Taylor

Masters Over 50
1. Robert Arnold

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Rodney Tucker
Class A
1. Julian Allen

Class B
1. Rodney Tucker
2. Marcus Langford
3. Daniel Thomas

Class C
1. Will Paget-Brown

Novice
1. Daniel Thomas

Teen
1. Jonathan Cubbage

True Novice
1. Dan Hoffman

Masters Over 40
1. Rodney Tucker
2. Dan Hoffman