2017 NPC Central Florida District Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Baxter Greene
Heavyweight
1. Derrican Franklin
2. Jeff Ward
3. David Lopez
4. Brenton Linton

Light Heavyweight
1. Baxter Greene
2. Brian Strickland

Middleweight
1. Wael Mahmoud
2. Jason Varner
3. Jace Butler
4. Bravo Browning

Lightweight
1. Edwin Medina
2. Chris Porrelli

Teen
1. Branden Ball

Masters Over 40 Heavyweight
1. Baxter Greene
2. Derrican Franklin
3. Jeff Ward
4. Brian Strickland
5. David Lopez

Masters Over 40 Lightweight
1. Jason Varner

Masters Over 50
1. Baxter Greene
2. Scott Whitney
3. Nick Blanco

FIGURE

Overall Winner
Barbie Harris
Class A
1. Barbie Harris
2. Diane Lightsey
3. Suli Klinger
4. Marivic Summerlin
5. Rebecca Carroll
6. Kristen Massey

Class B
1. Deborah Morrison
2. Roxann Whitney

Class C
1. Tracy Whitney

Teen
1. Roxann Whitney

Masters Over 30
1. Diane Lightsey
2. Susan Bono
3. Deborah Morrison
4. Rebecca Carroll

Masters Over 40
1. Barbie Harris
2. Diane Lightsey
3. Suli Klinger
4. Marivic Summerlin
5. Susan Bono
6. Deborah Morrison
7. Rebecca Carroll
8. Kristen Massey

BIKINI

Overall Winner
Kiera Johnson
Class A
1. Mikki Jernigan
2. Angela Pate
3. Kristen Marie
4. Stacey Simonds
5. Marivic Summerlin
6. Channy Sanchez
7. Dimalia Hernandez
8. Astrid Perez
9. Tan Caldwell
10. Francis Summerlin
11. Claudia Herrera
12. Iesha Sharpe
13. Wendy Valone
14. Tracy Skeen

Class B
1. Stephanie Dushane
2. Jennifer Yazbec
3. Nicole Emidy
4. Jane Spalding
5. Deborah Morrison
6. Victoria Albertini

Class C
1. Kiera Johnson
2. Ashlynee Riley
3. Courtney Painter
4. Rebecca Glass
5. Rebecca Kennedy

Novice
1. Jennifer Yazbec
2. Courtney Painter
3. Mikki Jernigan
4. Deborah Morrison
5. Rebecca Glass
6. Ashley O'Bryon
7. Stacey Simonds
8. Astrid Perez
9. Dimalia Hernandez
10. Kristen Marie
11. Tan Caldwell
12. Victoria Albertini
13. Wendy Valone
14. Rebecca Kennedy

Teen
1. Francis Summerlin

Masters Over 30
1. Stephanie Dushane
2. Nicole Emidy
3. Jane Spalding
4. Jody Burnett
5. Kiera Johnson
6. Deborah Morrison
7. Astrid Perez
8. Dimalia Hernandez
9. Angela Pate
10. Rebecca Glass
11. Claudia Herrera

Masters Over 40
1. Jane Spalding
2. Jody Burnett
3. Stacey Simonds
4. Deborah Morrison
5. Marivic Summerlin
6. Astrid Perez
7. Rebecca Glass
8. Tracy Skeen
9. Claudia Herrera
10. Tan Caldwell
11. Wendy Jalone
12. Rebecca Kennedy

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Melvin Risher
Class A
1. Melvin Risher
2. Micah Okoya
3. Dane Fears
4. Jason Clemmons
5. Branden Ball

Class B
1. Pascual Avelar
2. Joseph Koff
3. Joey Melendez

Class C
1. Leo Mackesy

Novice
1. Micah Okoya
2. Jason Varner
3. Pascual Avelar
4. Jason Clemmons
5. Joey Melendez
6. Justin Dilday

Masters
1. Leo Mackesy
2. Jason Varner
3. Jason Clemmons
4. James Etty
5. Joey Melendez

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Wael Mahmoud
Class A
1. Wael Mahmoud
2. Melvin Risher
3. Nick Blanco

Class B
1. Jason Varner
2. Bravo Browning

Class C
1. Jeff Ward
2. Kevin Henry
3. Jace Butler

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Lisa Ward
2. Nancy English