2017 NPC Central States Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Timothy Walker
Super Heavyweight
1. Leonardo Anaie
2. Richard Paylor

Heavyweight
1. Bill Miller
2. Ibrahim Klait
3. Ryan Molargik

Light Heavyweight
1. William Tocco
2. Thomas Stiles
3. Nate Nestor
4. Kellen C Klosowski
5. Collin McMillan

Middleweight
1. Timothy Walker
2. James Boudreau
3. Billy Weisanstein
4. Ali Chouman
5. Zuhair Breekho

Welterweight
1. Ronald Birchmeier
2. Nate Keiser
3. James Young
4. Kal Hassan

Lightweight
1. Nicolas D Gorney

Novice Class A
1. Charles Rabaut
2. Ali Chouman
3. Zuhair Breekho

Novice Class B
1. Thomas Stiles
2. Nate Nestor

Teen
1. Collin McMillan
2. Tyler Okray

True Novice
1. Collin McMillan
2. Richard Paylor
3. Zuhair Breekho

Bantamweight
1. Nick Merillat

Masters Over 35
1. William Tocco
2. Ronald Birchmeier
3. Ibrahim Klait
4. Larry Donovan

Masters Over 40
1. Ibrahim Klait
2. Larry Donovan
3. Chuck Viazanko

FIGURE

Overall Winner
Carmen Grange
Class A
1. Jennifer Storing
2. Alexandria Marshall
3. Jennifer Carter
4. Michelle Carpenter
5. Elizabeth Schenk
6. Lynette Bonney
7. Laiyla Chahine
8. Rachael Birgy
9. Michelle DeVore
10. Andera Rodriguez

Class B
1. Tara Melissa Way
2. Rachael Riley
3. Alicia Haislip
4. Jennifer Stryker

Class C
1. Carmen Grange
2. Suzanne Howell

Novice Class A
1. Jennifer Carter
2. Elizabeth Schenk
3. Lynette Bonney
4. Laiyla Chahine
5. Michelle DeVore
6. Kellie Finnie

Novice Class B
1. Tara Melissa Way
2. Suzanne Howell
3. Rachael Riley
4. Jennifer Stryker

True Novice
1. Tara Melissa Way
2. Alicia Haislip
3. Rachael Riley
4. Jennifer Stryker
5. Lynette Bonney
6. Christina Carter
7. Andera Rodriguez
8. Kellie Finnie

Masters Over 35
1. Jennifer Storing
2. Tara Melissa Way
3. Suzanne Howell
4. Michelle Carpenter
5. Rachael Birgy
6. Lynette Bonney

Masters Over 45
1. Suzanne Howell
2. Michelle Carpenter
3. Rosemary Birchmeier
4. Kellie Finnie

BIKINI

Overall Winner
Sarah Cobean
Class A
1. Dariau Prater
2. Brooke Hampton
3. Trisha Compton
4. Lulu Dahl
5. Michelle Ellison
6. Sarina Routowicz
7. Michele Roberts

Class B
1. Sarah Cobean
2. Delaney Stein
3. Angela Gorniak
4. Kamila Tazeeva
5. Emma Schultz
6. Cherish West
7. Michelle Nestor
8. Liliana Arias

Class C
1. Kathy ondovcsik
2. Rozlyn Kramer
3. Vicki Etter
4. Chelsea Forsythe

Novice Class A
1. Brooke Hampton
2. Trisha Compton
3. Melissa Kinkopf
4. Lulu Dahl
5. Michelle Ellison
6. Michele Roberts

Novice Class B
1. Sarah Cobean
2. Angela Gorniak
3. Kamila Tazeeva
4. Rozlyn Kramer
5. Vicki Etter
6. Jennifer Lucus
7. Michelle Nestor
8. Liliana Arias

True Novice
1. Dariau Prater
2. Melissa Kinkopf
3. Lulu Dahl
4. Angela Gorniak
5. Kamila Tazeeva
6. Ashley Gollaher
7. Jennifer Lucus
8. Chelsea Forsythe
9. Cherish West
10. Megan Cicotte
11. Michele Roberts
12. Jessica Fortener

Masters Over 35
1. Kathy ondovcsik
2. Rozlyn Kramer
3. Vicki Etter
4. Michelle Nestor
5. Deborah Markham
6. Ronda Seley
7. Michele Roberts

Masters Over 45
1. Vicki Etter
2. Ronda Seley
3. Deborah Markham
4. Susan Chapman
5. Tracie D Kolak
6. Rosemary Birchmeier

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ali Almonajed
Class A
1. Michael Matthews
2. Asher Hoodin
3. Ali Allouch

Class B
1. Ali Almonajed
2. Ian Duncanson
3. Matt Steffani
4. Sam Seyfi
5. Rob Ruta
6. Joshua Claudio
7. Skyler Perow
8. Rodney Ruhf

Class C
1. Zachary Williams
2. Leon Smith
3. Justin Turner
4. Jason Boston
5. Alexander Davis
6. Pavlos Anastasiadis

Novice Class A
1. Asher Hoodin
2. Ian Duncanson

Novice Class B
1. Devaghan Halman
2. Matt Steffani
3. Joshua Claudio
4. Jason Boston
5. Alexander Davis
6. Thomas Hill
7. Joshua Bostic

True Novice
1. Devaghan Halman
2. Robert Gunnells
3. Gabriel Rivera
4. Joshua Bostic

Masters Over 35
1. Rodney Ruhf
2. Leon Smith
3. Jason Boston
4. Asher Hoodin
5. Thomas Hill
6. Bryan Sabec

Masters Over 45
1. Robert Gunnells

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Doug Deruyter
Class A
1. Ronald Birchmeier
2. Teejee Loucose

Class B
1. Charles Rabaut
2. Matt Steffani
3. Ali Chouman

Class C
1. Doug Deruyter
2. Brandon Foy
3. John Burchel
4. Brian Nakoneczny
5. Jared Ring

Novice Class A
1. Charles Rabaut
2. Quierro Thomas
3. Brian Nakoneczny
4. Ivan Cruz
5. Justin Reed
6. Matthew Kluck

True Novice
1. Brandon Foy
2. Ivan Cruz
3. Justin Reed

Masters
1. Doug Deruyter
2. Brandon Foy

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Heather Borton

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Shannon Seeley
2. Alexandria Marshall

Novice
1. Alyssa Houts