2017 NPC Eastern Seaboard Classic

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Abdul Gibbs
Super Heavyweight
1. Savonta Luke

Heavyweight
1. Abdul Gibbs

Middleweight
1. Cleveland Graham

Lightweight
1. Jacob Fuchs

Masters Over 40
1. Marcus Adair
2. Roy Michael Byrd

FIGURE

Overall Winner
Keisha Henderson
Class B
1. Wally Gravett
2. Lauren Culp
3. Debbie Catts
4. Pamela Myers

Class C
1. Keisha Henderson
2. Beth Siracuse
3. Miranda Karasch
4. Kristin Hearn
5. Lisa Farrar
6. Mallory Richardson
7. Tambra Stewart-Johnson

Class D
1. Chanda Akles
2. Jennifer Espy-Bowe
3. Marissa Lopez Aquino

Class E
1. Selina Walker
2. Christina Smith

Class F
1. Sapir Zaharia
2. Cashe Harris

Novice Class A
1. Miranda Karasch
2. Debbie Catts
3. Lisa Farrar
4. Lauren Culp

Novice Class C
1. Marrisa Lopez Aquino
2. Alicia Brown

Masters Over 35
1. Beth Siracuse
2. Chanda Akles
3. Tambra Stewart-Johnson
4. Lisa Farrar

Masters Over 40
1. Keisha Henderson
2. Beth Siracuse
3. Jennifer Espy-Bowe

Masters Over 45
1. Wally Gravett
2. Beth Siracuse
3. Selina Walker
4. Debbie Catts

Masters Over 50
1. Beth Siracuse
2. Pamela Myers
3. Becky Hancock

BIKINI

Overall Winner
Chika Takai
Class A
1. Cedar Bartos
2. Jhoi Miller
3. Elora Alvins
4. Natalie Grasso

Class B
1. Chika Takai
2. Mallery Gunderson
3. Carmen Stewart
4. Kellie Mastrey
5. Hollie Kiker
6. Kaja Patterson
7. Eboni Ward
8. Lisa Kibler
9. Natalia Rogue

CLass C
1. Dana Merritt
2. Patricia Tieu
3. Leah Humphrey
4. Kristina Murray
5. Lauren Eaton
6. Crystal Smith
7. Keelia Asberry
8. Keeli Brown
9. Tamara Robertson
10. Paislee Parrish
11. Michelee Bechthold
12. Valerie Bundren

Class D
1. Jessica Andrade
2. Brianna Wells
3. Meechka Marcelin
4. Katie Etheridge
5. Rebecca Dasse
6. Carly West

Class E
1. Candice Coggins
2. Suzanne Adams
3. Hayley Mix
4. Stacy Caldwell
5. Maisie Caraway

Class F
1. Jasmine Green
2. Marisha Mitchell
3. Laurie Malueg
4. Andreea Ivanus-Wooten
5. Marsha Neeb

Novice Class A
1. Chika Takai
2. Mallery Gunderson
3. Kellie Mastrey
4. Keelia Asberry
5. Paislee Parrish
6. Natalia Rogue
7. Deborah Joseph
8. Valerie Bundren
9. Natalie Grasso
10. Brianna Noblin

Novice Class B
1. Crystal Smith

Novice Class C
1. Marissa Lopez Aquino
2. Katie Etheridge
3. Meechka Marcelin
4. Rebecca Dasse
5. Carly West

Novice Class D
1. Marsha Neeb
2. Andreea Ivanus-Wooten
3. Hayley Mix
4. Maisie Caraway

Masters Over 35
1. Carmen Stewart
2. Suzanne Adams
3. Candice Coggins
4. Jhoi Miller
5. Lisa Kibler
6. Michelee Bechthold
7. Marsha Neeb
8. Tamara Robertson

Masters Over 40
1. Carmen Stewart
2. Yolanda McCarty
3. Suzanne Adams
4. Hollie Kiker
5. Shelly Woods
6. Stacy Caldwell
7. Lisa Kibler
8. Rebecca Dasse
9. Debra Brown

Masters Over 45
1. Carmen Stewart
2. Shelly Woods
3. Lisa Kibler
4. Debra Brown
5. Asa Phillips

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Hardy Faison
Class A
1. Gregory Dawson
2. Nandor Tamaska

Class B
1. Barry Hulbert
2. Danny Tran
3. James Myers

Class C
1. Auntonio Hill
2. Brian Taylor
3. Christopher Mcnair
4. Robert Peterman
5. Collins Richards

Class D
1. Reginald Cleaver
2. Lee Pierre
3. Michael Morency
4. Jordan Vorster

Class E
1. Kelvin Akles

Class F
1. Hardy Faison
2. Lameen Schand
3. Bruce Simpson
4. Joshua Hickman

Novice Class A
1. Nandor Tamaska

Novice Class C
1. Lee Pierre
2. Brian Taylor
3. Samuel Skelton
4. Jordan Vorster

Novice Class D
1. Lameen Schand
2. Jeff Nguyen
3. Arkeyia Buckner

Teen
1. Samuel Skelton

Masters Over 40
1. Christopher Mcnair
2. Arkeyia Buckner

Masters Over 45
1. Kelvin Akles

Masters Over 50
1. Bruce Simpson
2. Kelvin Akles

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nat Gosline
Class A
1. Michael Harris

Class B
1. Jason Park
2. Erie Riley

Class C
1. Austin Blackwell

Class D
1. Nat Gosline
2. Hardy Faison
3. Marcus Adair
4. Jake Perry
5. Joshua Hickman
6. David Robinson

WOMEN'S PHYSIQUE

Novice Class A
1. Miranda Karasch

Novice Class B
1. Alexandra Sanabna

Masters Over 45
1. Carline Collier