2017 NPC Excalibur Championships

Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Ryan Sadler
Super Heavyweight
1. Chris Hobbs
2. Brent Cox

Heavyweight
1. Ryan Sadler
2. Chris Fine
3. Luric Edison
4. Aaron Chacon

Light Heavyweight
1. Darius Milton
2. James Donado
3. thomas hoffmann
4. Mike Hill
5. Lamont Beckwith

Middleweight
1. Brandon Morris
2. David Brazon
3. Roy Michael Byrd

Junior
1. Willie Pringle

Lightweight
1. Doug Stamper

True Novice
1. Brandon Morris
2. thomas hoffmann

Masters Over 40
1. Roy Michael Byrd
2. Mike Hill

Masters Over 50
1. Mike Hill
2. Doug Stamper
3. Willie Pringle

Masters Over 60
1. Doug Stamper

FIGURE

Overall Winner
JESSICA SNIDER
Class A
1. Monica King
2. Desiree Sampson
3. Leanne Northcutt

Class B
1. JESSICA SNIDER
2. Kristen Albro
3. J. Hope Lorick

Class C
1. Ashley Watts

Novice
1. J. Hope Lorick
2. Jeannie Fox
3. rosemary hargrett

Masters Over 35
1. Monica King
2. J. Hope Lorick
3. Jeannie Fox

Masters Over 45
1. rosemary hargrett
2. Kim Ingram

BIKINI

Overall Winner
Jessica Youngblood
Class A
1. Shelby Edwards
2. Mallory Gunderson
3. Mabel Dawson
4. TJ Raines
5. Emily Connell
6. Alison VanArsdalen
7. Tananda Mariano
8. Taylor Santucci
9. Tonya Wilson
10. Brittany Ernst
11. Haley McGill
12. Laurie Langdale

Class B
1. Jessica Youngblood
2. Carlleen Allison
3. Rachael Exum
4. MICHELLE SIMMONS
5. Mary Catherine Haarsgaard
6. Francesca Mullinis
7. Hannah Dunbar
8. Casey Ridlon
9. Tiffany Cooper
10. Courtney Cable
11. Rhonda Davis

Class C
1. Emily Pribula
2. brooke arnott
3. Amber Stephens
4. Kimberly Kapral
5. Brianna Mosher
6. Emily Weaver
7. Julia Carlson

Novice Class A
1. Shelby Edwards
2. Mallory Gunderson
3. Rachael Exum
4. MICHELLE SIMMONS
5. Emily Connell
6. TJ Raines
7. Tananda Mariano
8. Casey Ridlon
9. maressa williams
10. Alison VanArsdalen
11. Haley McGill
12. Brittany Ernst
13. Claire Feldman

Novice Class B
1. Carlleen Allison
2. Francesca Mullinis
3. Brianna Mosher
4. Emily Weaver
5. Tiffany Cooper
6. Julia Hoffmann
7. Courtney Cable
8. Rhonda Davis
9. TAMMY HUSSEY
10. Emily Hilton
11. Julia Carlson

Masters Over 35
1. Kimberly Kapral
2. Tonya Wilson
3. Julia Hoffmann
4. Rhonda Davis

Masters Over 45
1. Mabel Dawson
2. Maggie Munn
3. Rhonda Davis
4. Julia Carlson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Iziah Kanhai
Class A
1. Iziah Kanhai
2. Cole Cramer
3. Tyran Young
4. Jeremy Moore

Class B
1. Jason Byrd
2. Luis Estrada
3. Joseph Catalanotto
4. Michael Edwards
5. Jake Chauvin
6. James Sweet

Class C
1. Darius McCoy
2. Darryl Williams
3. A'Breon Gary
4. Michael Abbey
5. Matthew Williams
6. Brandon Gibson
7. Randall McAlhaney
8. Patrick Youells
9. Niko Bain
10. Sam Lawrence
11. Brandon Steele

Novice
1. Matthew Williams
2. Josh Thomason
3. Patrick Youells
4. Brandon Gibson
5. Michael Edwards
6. Jake Chauvin
7. Brandon Steele
8. Anton Ugnivenko
9. Jeremy Moore
10. Blake Sollie
11. Mike Harmon
12. James Sweet
13. Bill Miller

Masters Over 35
1. Lester Arnold
2. Kevin Rhode
3. James Sweet
4. Jerry McGill

Masters Over 45
1. Lester Arnold
2. Mike Harmon
3. Bill Miller
4. Joseph Dickson
5. Jerry McGill

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Iziah Kanhai
Class A
1. Iziah Kanhai
2. Danny Rivera
3. David Brazon

Class B
1. Luis Estrada
2. Justin Williams

Class C
1. Quincy Brunson
2. Sean Sullivan
3. Ronald Herbert
4. Tyler Johns
5. Zachary Etheridge

Masters Over 35
1. Sean Sullivan
2. Terrell Jamison

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Karen Holliday

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Eboni Webber
Class A
1. Eva Serber

Class B
1. Eboni Webber