2017 NPC Flint/Mid Michigan Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Abdullah Alsaif
Grandmaster
1. Paul Hitch

Light Heavyweight
1. Abdullah Alsaif
2. Jacob Apple
3. Kevin Shannon

Middleweight
1. Jim Robertson
2. Brad Trombley

Lightweight
1. Ronald Birchmeier
2. Paul Hitch

Novice
1. Brad Trombley

Teen
1. Tomas Skeeters

Masters
1. Ronald Birchmeier
2. Jim Robertson

FIGURE

Overall Winner
Alexandria Marshall
Class A
1. Alexandria Marshall
2. Stefanny Wright
3. Jillian Barnett
4. Ashley Henson

Class B
1. Michele Kwapis
2. Kathryn Woods
3. Eboni Carter
4. Lyndsey Breznau
5. Kenya Mitchell

Grandmaster
1. Rosemary Nuttall
2. Shawnna Calopisis
3. Catherine Ivan
4. Kenya Mitchell

Novice
1. Eboni Carter
2. Megan Major
3. Amy Potvin
Shanaya solano

True Novice
1. Alexandria Marshall
2. Stefanny Wright
3. Shawnna Calopisis
4. Catherine Ivan
5. Megan Major
6. Ashley Henson
7. Amy Potvin

Masters
1. Michele Kwapis
2. Catherine Ivan
3. Amy Potvin
4. Kenya Mitchell

BIKINI

Overall Winner
Alyssa Roegner
Class A
1. Alyssa Roegner
2. Valyndi Ferris
3. Danyell Anderson
4. Sarah Herrington
5. Jade Gartee
6. Heather Jasper Joyner
7. Ashley Verbeke

Class B
1. Holleyanne Jyawook
2. Christine Evola
3. Christen Greenwood
4. Kristin Vitous
5. Aubrey Emerson
6. Shanaya solano
7. Amberly Lawrence
8. Rachel Hombacher

Grandmaster
1. Rosemary Nuttall
2. Christina Irwin
3. Debbie Markham
4. Susan Momrik

Local
1. Ashley Verbeke

Novice Class A
1. Alyssa Roegner
2. Holleyanne Jyawook
3. Valyndi Ferris
4. Danyell Anderson
5. Jade Gartee
6. Heather Jasper Joyner

Novice Class B
1. Christine Evola
2. Christen Greenwood
3. Kristin Vitous
4. Aubrey Emerson
5. Felicia Guest

True Novice
1. Alyssa Roegner
2. Holleyanne Jyawook
3. Valyndi Ferris
4. Jade Gartee
5. Christen Greenwood
6. Shanaya solano
7. Felicia Guest
8. Amberly Lawrence
9. Christina Booher
10. Krista Wilson
11. Rachel Hombacher
12. Ashley Verbeke

Masters
1. Christine Evola
2. Danyell Anderson
3. Kristin Vitous
4. Aubrey Emerson
5. Christina Irwin
6. Abby Rhoades-Smith
7. Krista Wilson
8. Debbie Markham

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jonathon Schwartz
Class A
1. Ulises Rubio
2. Cristopher Martinez
3. Jamal Mohsen

Class B
1. Jonathon Schwartz
2. Hussein Chehab
3. Noah Munoz
4. Ben Armstead
5. Brian Stein
6. Amir Rabie
7. Frank Penna
8. Devid Yaldo
9. Sean Carpenter
10. Martin Lewis
11. Muhammad Abbas

Grandmaster
1. Frank Penna
2. Carl Parker
3. Scott Sliger

Novice
1. Noah Munoz
2. Amir Rabie
3. Sean Carpenter
4. Martin Lewis
5. Parker White
6. Phill Di Censo

Teen
1. Noah Munoz
2. Devid Yaldo
3. Joshua Schultz

True Novice Class A
1. Jonathon Schwartz
2. Hussein Chehab
3. Mike Coker
4. Amir Rabie
5. Devid Yaldo
6. Sean Carpenter
7. Martin Lewis
8. Joshua Schultz
9. Muhammad Abbas
10. Phill Di Censo
11. Carl Parker

Masters
1. Frank Penna
2. Scott Sliger

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Markieze Mitchell
2. Moussa Almoussa
3. Ronald Birchmeier
4. Fahad Atta
5. Brad Trombley

True Novice
1. Jacob Apple
2. Alec Hakes

Masters
1. Brad Trombley
2. Pablo Villagomez

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Marissa Jinkoji
2. Alexandria Marshall

Novice
1. Alexandria Marshall

Masters
1. Marissa Jinkoji
2. Jill Edson