2017 NPC Gold Coast Muscle Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Casey Castro
Heavyweight
1. Faesal Popal

Light Heavyweight
1. Casey Castro
2. Alexander Moncada
3. Solomon Agyeman

Middleweight
1. Israel Esparza

Masters Over 40
1. Dean Chatman

FIGURE

Overall Winner
Tracy Dang
Class A
1. Cecilia Montano

Class B
1. Tracy Dang
2. Vanessa Debarry
3. Jackie Baker-Arriaga

Class C
1. Jessica Penley
2. Taylor Wilding

Class D
1. Kristine Norris
2. Sarah Hussain
3. Alyssa Pacheco

Masters Over 35
1. Vanessa Debarry

Masters Over 40
1. Vanessa Debarry

BIKINI

Overall Winner
Edel Keenehan
Class A
1. Katreen Alvarado
2. Jessica Ortiz
3. Brenda Bari
4. Lexy Smith
5. Inez Vilchez
6. maria testa
7. Aida Espinoza
8. Marianne Rante
9. Jennifer Puchon
10. Sylvia Alexander

Class B
1. Nicole Saldana
2. Heather Lancaster
3. Katharine Ponder
4. Sarah Woods

Class C
1. Anna Daltro
2. Brittany Shelton
3. Brittany Brown
4. Sofie Halbert
5. Andrea Salagubang
6. Leslie Diaz

Class D
1. Edel Keenehan
2. Malinda Hutchins
3. Raquel Lott
4. Shauna Smith

Class E
1. Olexandra Voronina
2. Grace Cannon

Class F
1. Kaley Addison
2. Melissa Provost
3. Kim Field
4. Jill Sousa
5. Laura Moore-Shay

Novice Class A
1. Nicole Saldana
2. Lexy Smith
3. Inez Vilchez
4. Marianne Rante
5. Sylvia Alexander

Novice Class B
1. Brittany Shelton
2. Heather Lancaster
3. Brittany Brown
4. Sofie Halbert
5. Andrea Salagubang
6. Leslie Diaz

Novice Class C
1. Lala Safir
2. Malinda Hutchins
3. Raquel Lott
4. Shauna Smith
5. Grace Cannon
6. Amelia Garcia

Novice Class D
1. Olexandra Voronina
2. Laura Moore-Shay
3. Nicholle Trugman
4. Melissa Dressing
5. Marcey Abrons

Masters Over 35 Class A
1. Brenda Bari
2. Emily Karp
3. Aida Espinoza
4. Jennifer Puchon
5. Adriana Pobiarzyn
6. Sharon Hoover

Masters Over 35 Class B
1. Malinda Hutchins
2. Elizabeth Rowland
3. Tiffany C Smith

Masters Over 35 Class C
1. Kim Field

Masters Over 40 Class A
1. Inez Vilchez
2. Emily Karp
3. Sylvia Alexander
4. Tina Salvucci
5. Sharon Hoover

Masters Over 40 Class B
1. Elizabeth Rowland
2. Tiffany C Smith
3. Nicholle Trugman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Abdul Hussain
Class A
1. Ivan Redoble
2. Carlos Cardenas
3. Matthew Brandt
4. Jonathan Diaz
5. Paolo Antonio Vagilidad
6. Marvic Enriquez
7. Juan Deleon
8. David Shepardson
9. Abel Carreon

Class B
1. Abdul Hussain
2. Michael Manzon
3. Michael Fernando
4. Ryan Canoy
5. Jason Powell

Class C
1. John Barnes
2. Richard Coronado
3. Benzhou Yang
4. Ariuntsatsral Delgerbat
5. Nathan Poliakoff
6. Jude Guo

Class D
1. Dylan Wilding
2. Yao Liu
3. Yanis Harik
4. Pratik Modi
5. Araeik Saryan

Class E
1. Jiri Vilimek
2. Jeremy Hamilton
3. Ryan Brothers

Class F
1. Reginald Webb
2. Marc Ward
3. Daniel Mendoza-Conner

Novice Class A
1. Ivan Redoble
2. Carlos Cardenas
3. Jonathan Diaz
4. Paolo Antonio Vagilidad
5. Marvic Enriquez
6. Juan Deleon
7. Abel Carreon

Novice Class B
1. Benzhou Yang
2. Yao Liu
3. Ariuntsatsral Delgerbat
4. Nathan Poliakoff
5. Michael Fernando
6. Araeik Saryan
7. Alex Banda
8. Ryan Canoy
9. Jude Guo
10. David Chez

Novice Class C
1. Jiri Vilimek
2. Chad Mormann
3. Andrew Redmon

Teen
1. Andrew Redmon

Masters Over 35 Class A
1. David Chez

Masters Over 35 Class B
1. Jiri Vilimek

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Matthew Alexander Boagni
Class A
1. Nathan Curtis-Walker
2. Ararat Mirzakhani

Class B
1. Matthew Alexander Boagni
2. Randy Burford
3. Luis Maciel
4. Eric Garcia

Class D
1. Timothy Rexius

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Bianca Vivaqua