2017 NPC Grand Rapids Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Josh Wenger
Heavyweight
1. Cheyenne Ray
2. Mike Jackson
3. Darby O'Hara
4. Rick Brooks
5. Sebastian Lewis
6. Doug Emery
7. Brian Bracken

Light Heavyweight
1. Josh Wenger
2. Roy Betterly
3. James Schmidt
4. Brandon Henry
5. Adam Slagter
6. Jordan Rajewski

Middleweight
1. Wael Alshaikh
2. Ryan Glidden
3. Kyler Quezada

Welterweight
1. Nate Keiser
2. Ronald Jackson
3. Jonathan Hawkins
4. Donald Nowicki
5. Jacob Batog

Lightweight
1. Zachary Gunter
2. Josia Reed
3. Jeff Mumaw

Novice Class A
1. Wael Alshaikh
2. Nick Conley
3. Jonathan Hawkins
4. Donald Nowicki

Novice Class B
1. Rick Brooks
2. Brett Greig
3. Brandon Henry
4. James Schmidt
5. Adam Slagter

Teen
1. James Costley
2. Kyler Quezada

Wheelchair
1. Matthew Smith

Bantamweight
1. Arthur Marquez

Masters Over 35
1. Roy Betterly
2. Sebastian Lewis
3. Brian Bracken
4. Timothy Paul
5. Arthur Marquez
6. Jeff Mumaw
7. Ronald Hamden

Masters Over 40
1. Michael Ellis
2. Timothy Paul
3. Kevin Little
4. Arthur Marquez
5. Jeff Mumaw
6. Ronald Hamden

Masters Over 50
1. Steve Booher

FIGURE

Overall Winner
Dawn Filippine
Class A
1. Heidi Dykstra
2. Christina Ryan
3. Michelle Mosher
4. Jeraca Benson
5. Corina Mendoza

Class B
1. Dawn Filippine
2. Kelsey Mueller
3. Danielle Baker
4. Kathryn Maxwell

Class C
1. Jennifer Assaley
2. Emily VanDuren

Class D
1. Brandy Woodall Ritter
2. Tara Beishuizen
3. Lindsey Murin
4. Misti McMakin
5. Cassie McFarland
6. Karissa Markham

Grandmaster
1. Brandy Woodall Ritter
2. Joan Muniz

Novice Class A
1. Christina Ryan
2. Danielle Baker
3. Jeraca Benson
4. Bianca Burch

Novice Class B
1. Kelsey Mueller
2. Tara Beishuizen
3. Lindsey Murin
4. Cassie McFarland
5. Emily VanDuren

True Novice
1. Tara Beishuizen
2. Jeraca Benson
3. Kathryn Maxwell
4. Lindsey Murin
5. Misti McMakin
6. Emily VanDuren
7. Bianca Burch

Masters
1. Dawn Filippine
2. Brandy Woodall Ritter
3. Jennifer Assaley
4. Bridget Schoepf
5. Cassie McFarland
6. Karissa Markham

BIKINI

Overall Winner
Sarah Eldon
Class A
1. Joey Guz
2. Megan Hill
3. Claudia Fugariu
4. Susan Stiles
5. Tammara Wilson
6. Lauren Koneczny

Class B
1. Natasha Amara Simpson
2. Audra Kurkjian
3. Taylor Sova
4. Chelsea Khabbaz
5. Elizabeth Sivako

Class C
1. Courtney Beltran
2. Bianca Guess
3. Andrea Wallace
4. Jade Mcfarland
5. Snowy DeCaen
6. Andrea Banger
7. Kari VanderMaas
8. Kathleen Dunn
9. Emily Intfen
10. Meagon Weeks
11. Ariana Imhoff

Class D
1. Sarah Eldon
2. Nicole Spagnuolo
3. Christine Luikis
4. Hailey Brooks
5. Chelsea Reese
6. Stefanie Foli
7. Ariana Jaconette
8. Sheila Noonan
9. Anne Ludwig
10. Keisha Johnson

Grandmaster
1. Holly Mowery
2. Tammara Wilson
3. Anastasia Wheeler

Novice Class A
1. Taylor Sova
2. Chelsea Khabbaz
3. Megan Hill
4. Claudia Fugariu

Novice Class B
1. Nicole Spagnuolo
2. Courtney Beltran
3. Hailey Brooks
4. Chelsea Reese
5. Keisha Johnson
6. Sheila Noonan
7. Essie Vanderwerf
8. Andrea Banger
9. Kari VanderMaas
10. Emily Intfen
11. Kathleen Dunn

True Novice
1. Nicole Spagnuolo
2. Courtney Beltran
3. Chelsea Khabbaz
4. Megan Hill
5. Claudia Fugariu
6. Sheila Noonan
7. Essie Vanderwerf
8. Kari VanderMaas
9. Anne Ludwig
10. Susan Stiles
11. Anastasia Wheeler

Masters
1. Bianca Guess
2. Christine Luikis
3. Andrea Wallace
4. Elizabeth Sivako
5. Holly Mowery
6. Kathleen Dunn
7. Susan Stiles
8. Tammara Wilson
9. Meagon Weeks
10. Anastasia Wheeler

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Steven Tran
Class A
1. Steven Tran
2. Lance Clark

Class B
1. Brandon Scott
2. Blake Tennis
3. Chad Curtis
4. Jarren Guy

Class C
1. Ryan Broton
2. Leonard Jones
3. Kevin Wilson
4. Nathan Berillo
5. Ramon Pool

Class D
1. Jonathan Marshall
2. Tylor Mumby
3. Chad Caudill
4. Tyler BeVier
5. Cody Osborne
6. Joe Holstine
7. Keegan Harp
8. Jeff Dombrowski

Grandmaster
1. Jeff Dombrowski
2. Troy Gillett
3. Michael Hunter

Novice
1. Blake Tennis
2. Tylor Mumby
3. Chad Caudill
4. Tyler BeVier
5. Leonard Jones
6. Kevin Wilson
7. Joe Holstine
8. Nathan Berillo
9. Ramon Pool
10. Keegan Harp
11. Jarren Guy
12. Michael Hunter
13. Antonio Marcus-Scott Reeves
14. Andrew Dombrowski

True Novice
1. Lance Clark
2. Tyler BeVier
3. Kevin Wilson
4. Keegan Harp
5. Jordan Raber
6. Antonio Marcus-Scott Reeves
7. Andrew Dombrowski

Masters
1. Jeff Dombrowski

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Brandon Scott
Class A
1. Alexander Bozinovski
2. Dominic Kuza
3. Josia Reed
4. Jonathan Hawkins
5. Keenan Hays

Class B
1. Brandon Scott
2. Dakota Waring
3. Landon DeLaPorte
4. Kelly Johnson
5. Wael Alshaikh
6. Kevin Cook
7. Adam Slagter
8. Jordan Quick
9. Kevin Gant

Class C
1. Mark Calady
2. Brett Greig
3. Carl Sones
4. Jacob Dedvukovic
5. Marc Serrano
6. Jeff Dombrowski
7. Derryll Schenk

Novice
1. Dakota Waring
2. Landon DeLaPorte
3. Brett Greig
4. Carl Sones
5. Wael Alshaikh
6. Dominic Kuza
7. Kevin Cook
8. Kevin Gant

True Novice
1. Landon DeLaPorte
2. Dominic Kuza
3. Kevin Cook
4. Derryll Schenk
5. Carlos Rojo-Vargas
6. Spencer Norris

Masters
1. Kelly Johnson
2. Jeff Dombrowski

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Pam Booher

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Andrea Conley
2. Joan Muniz
3. Michelle Mosher
4. Corina Mendoza
5. Emily Nosler