2017 NPC John Sherman Muscle Beach Classic

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Kevin Davis
Super Heavyweight
1. Joey Macon

Heavyweight
1. Britt Lackey

Light Heavyweight
1. Terrell Bundrige
2. Carlos Benavides
3. Vernon Linden
4. Thomas Guillen

Middleweight
1. Kevin Davis
2. Harvey Franks
3. Dwayne Cunningham

Lightweight
1. Brandon Guillen
2. Erick Ramirez

Novice Heavyweight
1. Vairon Ponce
2. Robert Gonzales

Novice Lightweight
1. Erick Ramirez

Novice MIddleweight
1. Vernon Linden
2. Thomas Guillen
3. Tommy Winthrop

Masters Over 35
1. Kevin Davis
2. Harvey Franks
3. Britt Lackey
4. Faire Aaron
5. Tommy Winthrop
6. Vairon Ponce
7. Robert Gonzales

Masters Over 50
1. Harvey Franks
2. Paul Vinson
3. Harold Haymon
4. Morris Massey

FIGURE

Overall Winner
Eliza Hadyka
Class A
1. Jenobia Chamberlain
2. Nika Romero
3. Hannah Belmore
4. Melissa Maldonaso

Class B
1. Angela Bayer
2. Kristina Love
3. Samantha Flynn

Class C
1. Meggan Reed
2. Contessa Huffman
3. Angelique Miller

Class D
1. Eliza Hadyka
2. Solvi Rojas
3. Jana Brown

Novice Class A
1. Jenobia Chamberlain
2. Melissa Maldonaso

Novice Class B
1. Samantha Flynn
2. Robin Fraley

Novice Class C
1. Angelique Miller
2. Heidi Ubaldo

Novice Class D
1. Jana Brown

Masters Over 35
1. Angela Bayer
2. Contessa Huffman
3. Solvi Rojas
4. Jana Brown
5. Heidi Ubaldo

Masters Over 45
1. Nika Romero
2. Robin Fraley
3. Katina Baldwin
4. Nico Bell

BIKINI

Overall Winner
Alicia Robinson
Class A
1. Alicia Robinson
2. Maria Roman
3. Victoria Rodriguez
4. Cindy Rojo
5. Haley West
6. Sandra Burrier
7. Erika Brooks

Class B
1. Natalie Ahee
2. Linda Ayala
3. Rachel Velez

Class C
1. Krystal Shirey
2. Erica Collard
3. Celeste Gutierrez

Class D
1. Rachel Laird
2. Peyton Herring
3. Taylor Smith
4. Kathy Castaneda

Class E
1. Melanie Dinh
2. Kristen Beauchamp
3. Annie Tinnin
4. Cara Patterson
5. Alexandra Rigia
6. Jennifer Collins
7. Tiffany Kapalczynski
8. Ann Baylor
9. Erika Novosad
10. Corey Bankert
11. Vivian Roddick

Class F
1. Sydney Johnson
2. Eve James
3. Genith Gutierrez
4. Adi Schroit
5. Vanina Soto
6. Laura Demartino

Class G
1. Natalie Novak

Novice Class A
1. Maria Sanchez
2. Cindy Rojo
3. Sandra Burrier

Novice Class B
1. Natalie Ahee
2. Linda Ayala
3. Rachel Velez

Novice Class C
1. Amy Underwood

Novice Class D
1. Rachel Laird
2. Peyton Herring
3. Taylor Smith

Novice Class E
1. Melanie Dinh
2. Tana Fuentes
3. Jennifer Collins
4. Vivian Roddick
5. Corey Bankert
6. Erika Novosad

Novice Class F
1. Eve James
2. Ruth Girlado
3. Alison Wetzel
4. Adi Schroit
5. Laura Demartino

Teen
1. Sarah Tongrel
2. Peyton Herring

Masters Over 35
1. Vanina Soto
2. Genith Gutierrez
3. Maria Sanchez
4. Linda Alaya
5. Amy Underwood
6. Valerie Maksym

Masters Over 45
1. Ann Baylor
2. Valerie Maksym
3. Sandra Burrier
4. Leigh Ann Hayworth

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chibueze Anyasor
Class A
1. Estephan Fernandez
2. James Barnett
3. Matthew Mancuso

Class B
1. Chibueze Anyasor
2. Taylor Price
3. Jordan Reyes
4. Anthony Taylor
5. Thomas Cole
6. Justin Guynes
7. Pablo Armendariz
8. Khaled Alqahtani
9. Jared Hall
10. Noureldin Mazloum
11. Fernando Lara

Class D
1. Sean Irwin
2. Lecester Tezeno
3. Jason Rodger
4. Tray Vidaurri

Class E
1. Walter Woodley
2. Terry Asher Moncada
3. Dillon Hopkinson
4. Jesse Huerta

Class F
1. Michael Louis

Novice Class A
1. Matthew Mancuso
2. Ryan Baker

Novice Class B
1. Chibueze Anyasor
2. Anthony Taylor
3. Justin Guynes
4. Khaled Alqahtani
5. Angel Acosta
6. Pablo Armendariz
7. Jared Hall
8. Marcus Carew

Novice Class C
1. Kenneth Rusiana

Novice Class D
1. Walter Woodley
2. Lecester Tezeno
3. Sean Irwin
4. Johnathan Goins
5. Tray Vidaurri

Novice Class E
1. Dillon Hopkinson

Novice Class F
1. Michael Louis

Masters Over 35
1. James Barnett
2. Jesse Huerta
3. Angel Acosta
4. Gary Allen
5. Tray Vidaurri

Masters Over 45
1. Marcus Carew
2. Noureldin Mazloum
3. Kenneth Nero
4. Mark Harken

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Sam Coker
Class A
1. Miguel Rivera
2. Christopher Franz
3. Erick Ramirez

Class B
1. Sam Coker
2. Thomas Cole
3. Allan Kelso

Class C
1. Carlos Benavides
2. Colby Gibson
3. Semeon Charles
4. Joseph Mohammadian
5. Clay Ardoin
6. Jason Rodger

Novice Class A
1. Miguel Rivera
2. Jammin Smith

Novice Class B
1. Allan Kelso
2. Darren Jones

Novice Class C
1. Colby Gibson
2. Clay Ardoin
3. Joseph Mohammadian
4. Johnathan Goins
5. Brent Cooper

Masters Over 35
1. Sam Coker
2. Faire Aaron
3. Patrick Ellis
4. Christopher Franz
5. Brent Cooper

WOMEN'S BODYBUILDING

Masters Over 45
1. Vicky Tackett
2. Kim Chavez

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Virginia Macon
Class A
1. Vicky Tackett
2. Kim Chavez

Class B
1. Virginia Macon
2. Kristina Love