2017 NPC John Simmons Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
James Williams
Super Heavyweight
1. James Williams
2. Steven Climer

Grandmaster
1. Steven Climer

Light Heavyweight
1. Clarence Tyler
2. Hussain Alalsaikh
3. Vincent Kline
4. Darrell Pasco
5. Andrew Wirth
6. Wael Alshaikh

Welterweight
1. Zachary Gunter

Novice
1. Vincent Kline
2. Darrell Pasco
3. Andrew Wirth

Teen
1. Malik Williams
2. Gregory Moore
3. Aaron Danish

True Novice
1. Hussain Alalsaikh
2. Darrell Pasco
3. Wael Alshaikh
4. Malik Williams
5. Duvone McCowin
6. Gregory Moore
7. Aaron Danish

Bantamweight
1. Larry Smith
2. Ceasar Dakroub

Masters
1. Clarence Tyler

FIGURE

Overall Winner
Noelle Russow
Class A
1. Noelle Russow
2. Amanda Treuter
3. Mariben Sanetra
4. Melissa Freeman

Class B
1. Olivia Crusoe

Class C
1. Brandy Woodall Ritter
2. Kylah Barbola

Grandmaster
1. Brandy Woodall Ritter
2. Elizabeth Richmond

Novice
1. Noelle Russow
2. Kylah Barbola
3. Elizabeth Richmond

True Novice
1. Noelle Russow

Masters
1. Noelle Russow
2. Brandy Woodall Ritter
3. Melissa Freeman
4. Elizabeth Richmond

BIKINI

Overall Winner
Sarah Eldon
Class A
1. Lezly Villarreal
2. Lindsey Beeler
3. Kim Engelhardt
4. Amanda Newton
5. Michelle Hannawa
6. Ciara Halbert
7. Nicole Derderian
8. Lisa Leone
9. Erin Jones
10. Chelsea Robins
11. Brenna Boyer

Class B
1. Melissa Hanenberger
2. Amberly Lawrence
3. Angellys Dean
4. Karen Martin
5. Niki Spino
6. Andrea Barger
7. Stefanie Losiowski
8. Shanaya solano
9. Rachael Williams
10. Samarra Monger
11. Alexa Long

Class C
1. Sarah Eldon
2. Emily Arnold
3. Katelyn Wilson
4. Amanda Juncaj
5. Ashlee McHugh

Grandmaster
1. Christina Irwin
2. Karen Martin
3. Amanda Juncaj
4. Heidi Helminiak

Novice
1. Lindsey Beeler
2. Melissa Hanenberger
3. Angellys Dean
4. Amberly Lawrence
5. Karen Martin
6. Amanda Newton
7. Andrea Barger
8. Nicole Derderian
9. Michelle Hannawa
10. Shanaya solano
11. Ciara Halbert
12. Lisa Leone
13. Rachael Williams
14. Ashlee McHugh
15. Erin Jones
16. Samarra Monger
17. Brenna Boyer
18. Ariana Imhoff
19. Alexa Long

True Novice
1. Sarah Eldon
2. Lindsey Beeler
3. Angellys Dean
4. Emily Arnold
5. Amanda Newton
6. Andrea Barger
7. Rachael Williams
8. Ciara Halbert
9. Lisa Leone
10. Chelsea Robins
11. Jeriesha Tucker
12. Erin Jones
13. Ariana Imhoff
14. Alexa Long

Masters
1. Kim Engelhardt
2. Christina Irwin
3. Shanaya solano
4. Niki Spino
5. Stefanie Losiowski
6. Amanda Juncaj
7. Lisa Leone
8. Heidi Helminiak
9. Ashlee McHugh

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Camaron Hollis
Class A
1. Nathaniel Johnston
2. Dalton Curry
3. Feras Alasfoor
4. Jacob Ray
5. Matthew Mazi
6. Jake Sorosiak
7. Brandon Ly
8. Aaron Adams
9. Adam Roberts

Class B
1. Jonathan Schwartz
2. Cody Osborne
3. Chase Blake
4. Dani Stanbouly
5. Dylan Greeney
6. Marc Schwartz

Class C
1. Camaron Hollis
2. Cain Bautista
3. Kenneth Fill
4. Star Smith

Novice
1. Cody Osborne
2. Chase Blake
3. Jacob Ray
4. Jake Sorosiak
5. Cain Bautista
6. Zack Jennings
7. Dani Stanbouly
8. Dylan Greeney
9. Nick Jacoboni
10. Brad Lepore
11. Brandon Ly
12. Adam Roberts
13. Star Smith

Teen
1. Zack Jennings
2. Nick Jacoboni

True Novice
1. Yousif Alaafar
2. Feras Alasfoor
3. Jacob Ray
4. Chase Blake
5. Dani Stanbouly
6. Brad Lepore
7. Kenneth Fill
8. Travis Hatfield
9. Nathaniel McNeil
10. Marc Schwartz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Larry Smith
Class A
1. Larry Smith
2. Ceasar Dakroub
3. LaVar Green
4. Daniel Meli

Class B
1. Ferras Hebaichi
2. Wael Alshaikh

Class C
1. Yousif Aljaafar
2. Terrence Dupree
3. Darrell Pasco
4. Bodie Bankey
5. David Reno
6. Devin Burnison
7. Star Smith
8. Ben Meli
9. Kyle Blasky

Masters
1. Terrence Dupree
2. Darrell Pasco
3. LaVar Green
4. Star Smith

WOMEN'S PHYSIQUE



1. D'Aray Waterman
2. Kelly Korf