2017 NPC Johnnie O Jackson Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tien-Chin Lin
Super Heavyweight
1. Armon Adiby
2. Joey Macon
3. Shelton Baird

Heavyweight
1. Zach Watkins
2. Phillip Finn

Light Heavyweight
1. Alex Cook
2. Chip Kelley
3. Levon Munoz
4. Hong Yu
5. Ryan Finley
6. Luke Potter
7. Nikita Pokryshkin
8. Eric Lediaer

Middleweight
1. Tien-Chin Lin
2. Jewrad Smith
3. Danny Rossner
4. Cory Williams

Novice Heavyweight
1. Hong Yu
2. Robert Silva
3. Luke Potter
4. Phillip Finn

Novice MIddleweight
1. Eric Lediaer

FIGURE

Overall Winner
Katharina Bennett
Class A
1. Katharina Bennett
2. Leah Doty
3. Mary Cogen
4. Carmen Oliver
5. Alexandria Calabrese
6. Priscilla Jo Herrera
7. Monica Torres

Class B
1. Meredith Lynch
2. Eboni Bunch
3. Lindsay Willis
4. Jennifer Perry
5. Coraleigh Donjuan

Class C
1. Stephanie Bird
2. Ashlyn Brown

Novice Class A
1. Priscilla Jo Herrera
2. Kat Wells

Novice Class B
1. Eboni Bunch
2. Lindsay Willis
3. Jennifer Perry
4. Coraleigh Donjuan
5. Ariana Gilani

Novice Class C
1. Ashlyn Brown
2. Stephanie Bird

Masters Over 35
1. Mary Cogen
2. Carmen Oliver
3. Coraleigh Donjuan

BIKINI

Overall Winner
Lina Moreno
Class A
1. Lauren Butler
2. Angie Sorenson

Class B
1. Stormie Page
2. Angelica Garcia
3. Aurora Ahrens
4. Karen Rodriguez
5. Lindsay Vanlerberg
6. Kristen Murrieta
7. Sarah Pezeshki
8. Lisa Mireles

Class C
1. Lina Moreno
2. Tiffany Natale
3. Chania Kirby
4. Madison Davis

Class D
1. Catherine Wehba
2. Ran Yang
3. Guinevere Meyer
4. Breanna Wortman
5. Shayleen Stayton
6. Kenna Knapp

Class E
1. Ashlyn Brown

Novice Class B
1. Lindsay Vanlerberg
2. Kristen Murrieta
3. Aurora Ahrens
4. Sarah Pezeshki
5. Sheila Anderson
6. Lisa Mireles

Novice Class C
1. Chania Kirby
2. Stephanie Torro
3. Madison Davis

Novice Class D
1. Ran Yang
2. Guinevere Meyer
3. Kenna Knapp
4. Ann Baylor
5. Tamra Gould

Teen
1. Lindsay Vanlerberg
2. Tamra Gould

Masters Over 35
1. Karen Rodriguez
2. Sheila Anderson
3. Stephanie Torro

Masters Over 45
1. Ann Baylor
2. Angie Sorenson

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kelvin Williams
Class A
1. Jesus Martinez
2. Jacob Rubio
3. Francisco Jacinto
4. Marvin Urtes
5. Nathaniel Steiger

Class B
1. Kelvin Williams
2. Alec Reynolds
3. Jason Recendez
4. Anthony Ogidi
5. Rod Boesel

Class C
1. Anthony Blackmon
2. Josiah Sanchez
3. Skyler Cancino
4. Adrian Semien

Class D
1. Clayton Young
2. Ja'Quorey Angton
3. Doug Schmidt
4. Travis St. John
5. Logan Barrett
6. Caidoz Davis

Novice Class A
1. Jacob Rubio

Novice Class B
1. Alec Reynolds
2. Jason Recendez
3. Hussain Altaweel
4. Erick Sierra

Novice Class C
1. Skyler Cancino
2. Elya Evans
3. Alejandor Moreno

Novice Class D
1. Ja'Quorey Angton
2. Logan Barrett
3. Jacob Burns
4. Michael Dukes
5. Austin Aldridge

Teen
1. Josiah Sanchez
2. Skyler Cancino
3. Nathaniel Steiger
4. Erick Sierra
5. Elya Evans
6. Dalton Pyle

Masters Over 35
1. Tien-Chin Lin
2. Hong Yu
3. Eric Lediaer
4. Cory Williams
5. Shane Stewart
6. Kelvin Williams
7. Clayton Young
8. Nicholas Miller
9. Rod Boesel
10. Jesse Alexander Jr.
11. Barry McNutt
12. Wilson Machado Jr.

Masters Over 45
1. Barry McNutt

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Thomas Gibson
Class A
1. Dominique Black
2. Cory Williams
3. David Lopez

Class B
1. Levon Munoz
2. Michael Acosta
3. Thomas Rutherford
4. Andrew Smith
5. Matt Marshall

Class C
1. Thomas Gibson
2. Michael Tang
3. Brett Trevino
4. Mike Parent
5. Quincy Hearn

Novice Class A
1. David Lopez

Novice Class B
1. Matt Marshall

Novice Class C
1. Mike Parent
2. David Harris
3. Quincy Hearn
4. Dalton Jones

Teen
1. Phillip Thompson

Masters Over 35
1. Brett Trevino
2. Thomas Rutherford
3. Cory Williams
4. Christian Williams

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Bia Rui Ying
Class A
1. Bia Rui Ying

Class B
1. Angela Pearson

Novice
1. Bia Rui Ying

Masters
1. Angela Pearson