2017 NPC Julie Palmer Showdown

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Orlando Smith
Super Heavyweight
1. Shiloe Steinmetz

Heavyweight
1. Orlando Smith
2. Derrick Connors
3. Alex Cota
4. Ervin Anderson
5. Calvin Clark

Light Heavyweight
1. Joe Decaminada
2. Jason Conners
3. Brady King
4. Domenique Watkins-Wise
5. Austin Stout
6. Austin Snowden
7. Jacob Stiger
8. Mark Meyers
9. Michael Grayson
10. Chris Cirillo
11. Tim Helzman
12. Chad Meyers
13. Matthew Dayton

Middleweight
1. Mark Tomanek
2. Hunter Wilson
3. Todd Schwarz

Lightweight
1. Chanta Yun

Novice
1. Austin Snowden
2. Alex Cota
3. Stephen Wilson
4. Hunter Wilson
5. Matthew Dayton

Bantamweight
1. Jon Dul
2. Eleazar Alverez

Masters Over 35
1. Orlando Smith
2. Mark Meyers
3. Calvin Clark
4. Tim Helzman
5. Stephen Wilson
6. Richard Munn

FIGURE

Overall Winner
Christine Stearns
Class A
1. Christine Stearns
2. Ciara Pierce
3. Cathryne Heeb
4. Stephanie Rudd
5. Frankie Bennett
6. Daphne Thompson
7. Jennifer Braun Ambos
8. Rachel Lee
9. Morgan Fultz

Class B
1. Racquel Redwood
2. Darla Foy
3. Chelsea Jordan-Schrorer
4. Kristen Nelson
5. Leslie Rielh

Class C
1. Daniell Ross
2. Carrie Rapp
3. Ginger Heuker

Novice
1. Ciara Pierce
2. Racquel Redwood
3. Darla Foy
4. Cathryne Heeb
5. Stephanie Rudd
6. Daphne Thompson
7. Frankie Bennett
8. Chelsea Jordan-Schrorer
9. Trisha Lynn Koehler
10. Jennifer Creech
11. Rachel Lee
12. Kristen Nelson
13. Nida Smith

Masters Over 35
1. Darla Foy
2. Carrie Rapp
3. Stephanie Rudd
4. Daphne Thompson
5. Ginger Heuker
6. Jennifer Braun Ambos
7. Chelsea Jordan-Schrorer
8. Jennifer Creech
9. Leslie Rielh
10. Sarah Boeckman
11. Nida Smith

BIKINI

Overall Winner
Megan Adams
Class A
1. Megan Adams
2. Amber Ashbaugh
3. Michaela Cooperider
4. Izzy Seesholtz
5. Harley Tomanek
6. Alexandra Haase
7. Emily McManus
8. Krystle Rose
9. Katelin Robinson
10. Mary Cramer
11. Logan Stigall
12. Bryanna Friedt
13. Mandi Stiger
14. Taylor Knaus
15. Jenny Castro
16. Aimee Stitz
16. Amanda Tuttle
16. Becki Greenlee
16. Kendra Rhodes
16. Melissa Moody
16. Rebecca Dasse
16. Sarah Sunga
16. Stephanie Collins

Class B
1. Sarah Meade
2. Nicole Ferrier
3. Rachel Albrigo
4. Kayla Shane
5. Alisyn Dickman
6. Tiffany Inboden
7. Brianna Longworth
8. Jessica Bishop
9. Magdalena Faiella
10. Brooke Rowley
11. Angela Buelher
12. Rachel Jones

Class C
1. Kelly Yager
2. Shelby Supinger
3. Christine Duritsch
4. Marla Marie Kern
5. Samantah Hazelett
6. Elizabeth Hogue

Novice Class A
1. Amber Ashbaugh
2. Harley Tomanek
3. Michaela Cooperider
4. Emily McManus
5. Alexandra Haase
6. Morgan Wilcoxim
7. Izzy Seesholtz
8. Mandi Stiger
9. Katelin Robinson
10. Mary Cramer
11. Logan Stigall
12. Nicole Campbell
13. Bryanna Friedt
14. Rebecca Dasse
15. Sarah Sunga
16. Aimee Stitz
16. Amanda Reichenbach
16. Amanda Tuttle
16. Becki Greenlee
16. Jenny Castro
16. Kendra Rhodes
16. Melissa Moody
16. Nina Nguyen
16. Stephanie Collins
16. Taylor Knaus

Novice Class B
1. Sarah Meade
2. Shelby Supinger
3. Rachel Albrigo
4. Kelly Yager
5. Kayla Shane
6. Brianna Longworth
7. Jessica Bishop
8. Brooke Rowley
9. Marla Marie Kern
10. Samantah Hazelett
11. Angela Buelher
12. Kodi Akers
13. Elizabeth Hogue
14. Rachel Jones
15. Lane Jones

Masters Over 35
1. Krystle Rose
2. Jenny Castro
3. Rebecca Dasse
4. Magdalena Faiella
5. Marla Marie Kern
6. Angela Buelher
7. Nina Nguyen
8. Elizabeth Hogue

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Phillip Bierman
Class A
1. Wesik Rahman
2. Kolten Martin
3. Pedro Robies
4. Ryan Young
5. John Payne
6. Manny Olawale

Class B
1. Phillip Bierman
2. Jason Conners
3. Matt Myers
4. Jesus Ribot
5. Cole Fehrman

Class C
1. Dominic Anastasio
2. Fares Fares
3. Oni Nwamu
4. Amen Johnson
5. Jacob Schriner
6. Justin Nawman
7. Chris Prosser

Masters
1. Phillip Bierman
2. Ryan Young
3. Craig Coy
4. Jesus Ribot
5. Vang Her
6. Micah Westfall
7. Manny Olawale
8. Adam Lacey
9. Michael Geiselman
10. Chris Prosser

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Joe Decaminada
Class B
1. Joe Decaminada
2. Mark Tomanek
3. Jason Conners
4. Austin Snowden
5. Jared Harrison
6. Aaron Basford
7. Anthony Roberto
8. Landen Schafer
9. Yuriy Yehorov

Class C
1. Derrick Connors
2. Tyler Armbruster
3. Michael Grayson
4. Jacob Stiger

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Lisa Janusz
2. Jessica Jollay
3. Heidi Gore
4. Jeanette Jenkins
5. Carrie Rapp
6. Sharon Rusnock