2017 NPC Lenda Murray Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andre Bongovi
Heavyweight
1. Eric Osborne

Light Heavyweight
1. Andre Bongovi

Middleweight
1. Eddie Woodard

Welterweight
1. Leland Shultz

Novice Heavyweight
1. Eric Osborne

True Novice Lightweight
1. Tim Rimel

Masters Over 40
1. Eddie Woodard
2. Craig Kirby

Masters Over 50
1. Andre Bongovi
2. Victor Henry
3. Bradley Evans
4. Jay Nicoletta

Masters Over 60
1. Victor Henry

FIGURE

Overall Winner
Sierra Heller
Class A
1. Aretha Porter
2. Juliana Rodriguez

Class B
1. Brianna Lee
2. Cynthia Rivera
3. Taylor Austin
4. Rachel Arthur
5. Adriene Ford Slaughter
6. Wendy Marshall
7. Dana Peterkin

Class C
1. Sierra Heller
2. Samantha Bowman

Novice Class A
1. Aretha Porter

Novice Class B
1. Aretha Porter
2. Rachel Arthur
3. Dana Peterkin
4. Michelle Lawrence

True Novice
1. Cynthia Rivera
2. Taylor Austin
3. Rachel Arthur
4. Adriene Ford Slaughter
5. Bertret Severine
6. Dana Peterkin

Masters Over 35 Class A
1. Aretha Porter

Masters Over 35 Class B
1. Jayna Bryant
2. Aretha Porter
3. Samantha Bowman
4. Adriene Ford Slaughter
5. Dana Peterkin
6. Wendy Marshall
7. Michelle Lawrence

BIKINI

Overall Winner
Jessica Nightingale
Taylor Zurick
Class A
1. Jessica Nightingale
2. Danee Cikia White
3. Jenny Gaytan
4. Tiffany Burnett
5. Esther Cruz
6. Nicole Keim
7. Tabatha Banton
8. Heather Baretas
9. Kimberly Sweeny
10. Bertret Severine
11. Vanessa Vaughan

Class B
1. Anariza Figueroa
2. Aianna Buist
3. Brittany Maiden
4. Erin Rose
5. Jennifer Vigo
6. Abby Hughes
7. Taylor Smith
8. Tiffany Lucas
9. Wendy Grist
10. Shannon Koth
11. Kristen Angela Ward
12. Amber Ann Miller

Class C
1. Taylor Zurick
2. Faren Campbell
3. Emily LaRock
4. Teresa Johnson
5. Larisa Owens

Novice Class A
1. Esther Cruz
2. Nicole Keim
3. Heather Baretas
4. Tiffany Lucas

Teen
1. Tiffany Burnett

True Novice Class A
1. Danee Cikia White
2. Jenny Gaytan
3. Tabatha Banton
4. Tiffany Lucas
5. Vanessa Vaughan
6. Heather Baretas

True Novice Class B
1. Emily LaRock
2. Taylor Smith
3. Shannon Koth
4. Kristen Angela Ward
5. Amber Ann Miller

Masters Over 35 Class A
1. Lisa McConnell
2. Kimberly Sweeny
3. Bertret Severine

Masters Over 35 Class B
1. Nadiah Baldwin
2. Anariza Figueroa
3. Michelle Coveleski
4. Teresa Johnson
5. Wendy Marshall
6. Larisa Owens
7. Cate Cloud Scrumpf

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Antoine Danford
Class A
1. Antoine Danford
2. Jared Keys
3. Evan Waddell
4. Omar Davilla

Class B
1. Isaiah Desima
2. Andrew Jenkins
3. Stevelon Dennis
4. Jason Waters
5. Rich Stone
6. James Volponi
7. Nathan Lemieux
8. Jefferey Rashad Pannell
9. Demetrius Holt
10. Brian bonton
11. Dean Williams

Novice
1. Brian bonton
2. Omar Devilla

Teen
1. Jonathan Adam McCombs

True Novice
1. Stevelon Dennis
2. James Volponi
3. Nathan Lemieux
4. Garrett Owens
5. Darius Dwight Knox
6. Evan Waddell
7. Damien Colvin-Dodson
8. Andrew Womack
9. Joe Conigliaro

Masters Over 35
1. Antoine Danford
2. Andrew Jenkins
3. Dean Williams
4. Omar Davilla
5. Joe Conigliaro

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Zachary Jackson
Class A
1. Jared Keys
2. Zachariah Andrew Metin

Class B
1. Zachary Jackson
2. Leland Shultz
3. Colby Davis
4. Huron Mon
5. Christopher Frazier
6. Flavel Blyden
7. Riley Pellegrino
8. Spencer Wormuth
9. Joe Conigliaro
10. Preston Norvell

Masters Over 35
1. Leland Shultz
2. Eric Osborne
3. Joe Conigliaro
4. Raymond Maclin

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Amber Shaw
2. Dee Joseph

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jessica McKenzie
2. Brianna Lee
3. Lakeisha Kanen

True Novice
1. Terri Thompson

Masters Over 35
1. Lakeisha Kanen
2. Terri Thompson