2017 NPC Michigan State Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Enrique Gonzalez
Super Heavyweight
1. Kevin Law

Grandmaster
1. Timothy Paull
2. Greg Castro
3. Jeff Mumaw

Heavyweight
1. Enrique Gonzalez
2. Darius Dexter
3. Cacey Kuehl
4. Ibriahim Klait
5. Amadio Payne
6. Joe Nepa

Light Heavyweight
1. Jacob thadeus Pacior
2. Don Parks
3. Jeremiah Williams
4. George Sheldon
5. Jim Robertson
6. Austin Stout
7. Shaquille Marshall
8. Logan Everett
9. Husameddin Ateyia
10. Michael Zaleski

Middleweight
1. Alexander Jones
2. Wael Jeff Toutounji
3. Bobby John McGaffigan

Welterweight
1. Todd Lee

Lightweight
1. Jeff Mumaw

Novice Class A
1. Nick Conley

Novice Class B
1. Eddie Thomas

Teen
1. Logan Everett
2. Bobby John McGaffigan

Masters
1. Enrique Gonzalez
2. Steve Robinson
3. Cacey Kuehl
4. George Sheldon
5. Jim Robertson
6. Ibriahim Klait
7. Joe Nepa
8. Timothy Paull

FIGURE

Overall Winner
Mel Weldon
Class A
1. Mel Weldon
2. Mariben Sanetra
3. Caley Faulkner
4. Alexus Miller

Class B
1. Samantha Gentle

Class C
1. Christina Adibe

Grandmaster
1. Joan Muniz

Novice Class A
1. Caley Faulkner
2. Christy Rix
3. Alexus Miller

Novice Class B
1. Christina Adibe
2. Samantha Gentle

True Novice
1. Christina Adibe
2. Caley Faulkner
3. Tarah Bratcher

Masters
1. Christy Rix

BIKINI

Overall Winner
Susie Tazzi
Class A
1. Alexandra Recchia
2. Meghan Polce
3. Jessica Conroy
4. Chelsea Reynolds
5. Shannon McDunnough
6. Caley Faulkner
7. Mandi Stiger
8. Sydney Beaudreault
9. Amanda Newton
10. Emily Rohlfs
11. Darci Zelley
12. Elizabeth Sivako
13. Heather C Browner
14. Kyla de LeFlame

Class B
1. Ashana McPherson
2. Jennifer Erhardt
3. Hansika Silva

Class C
1. Susie Tazzi
2. Sarah Depa
3. Erica Coates
4. Kaitlin Mault
5. Patricia Garber
6. Andrea Helton
7. Hailey Brooks
8. Vicki Etter

Grandmaster
1. Darci Zelley
2. Vicki Etter
3. Nicole Pollard

Novice Class A
1. Rebecca Fracassa
2. Alexandra Recchia
3. Meghan Polce
4. Chelsea Reynolds
5. Shannon McDunnough
6. Caley Faulkner
7. Mandi Stiger
8. Sydney Beaudreault
9. Emily Rohlfs
10. Darci Zelley
11. Amanda Newton
12. Claire Greenshields
13. Kyla de LeFlame

Novice Class B
1. Ashana McPherson
2. Erica Coates
3. Patricia Garber
4. Andrea Helton
5. Vicki Etter

True Novice
1. Kaitlin Mault
2. Patricia Garber
3. Caley Faulkner
4. Shannon McDunnough
5. Andrea Helton
6. Heather C Browner
7. Nicole Pollard

Masters
1. Elizabeth Sivako
2. Darci Zelley
3. Vicki Etter

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy DeSantis
Class A
1. Javier Zarate
2. Vatche Bassmagian
3. Brian Gibbings
4. Jermiase Riggins
5. Tony Prough
6. Kaliel Alisaid

Class B
1. Leonard Jones
2. Nathaniel Johnston
3. Jackson Gray
4. Alexander Cate
5. Christian Lewis

Class C
1. Jeremy DeSantis
2. Joe Spino
3. Eric Bickerstaff
4. Eric Senter
5. Chad Caudill
6. William Cilk
7. Peter Panelli
8. Michael Curry

Grandmaster
1. Gene Zuccherino
2. Peter Panelli
3. Martin Mann
4. Jim VanConant

Novice Class A
1. Tony Prough

Novice Class B
1. Leonard Jones
2. Zachary Williams
3. Eric Bickerstaff
4. Chad Caudill
5. William Cilk
6. Michael Curry
7. Anthony Hayes

True Novice
1. Zachary Williams
2. Spencer P Dillingham
3. Christian Lewis
4. Dao Li
5. Tony Prough
6. Andre Harris
7. Michael Curry
8. Anthony Munger
9. Lawrence Gore
10. Anthony Hayes
11. Barry Thomas Connelly

Masters
1. Eric Senter
2. Gene Zuccherino
3. Peter Panelli
4. Mark Arnold
5. Anthony Hayes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Markieze Mitchell
Class A
1. Markieze Mitchell
2. Nico Acosta
3. Michael Paul
4. Walter Posey

Class B
1. Timothy Elkins
2. Ryan Jackson
3. Shane Blair
4. Husameddin Ateyia
5. Nick Cate

Class C
1. Jacob Stiger
2. Shaquille Marshall
3. Joe Spino
4. Mark Calady

Grandmaster
1. Michael Paul

Novice
1. Shane Blair
2. Nick Cate

True Novice
1. Shane Blair

Masters
1. Nico Acosta
2. Michael Paul
3. Walter Posey
4. Adrian White

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Amy Kozle

FITNESS



1. Stephanie Jones

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Bridgett R Annett
2. Andrea Conley
3. Amy Kozle
4. Joan Muniz
5. Ana Eberly

Novice
1. Christy Momon