2017 NPC Midwest Gladiator Championships

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nate St. Dennis
Super Heavyweight
1. Nate St. Dennis
2. Jacob Murrin

Heavyweight
1. John Parrish
2. Will Tumberges
3. Steven Gunderson
4. Shane Carnithan
5. Bryan Watkins

Light Heavyweight
1. Bill Carpenter
2. Jeff Bishop
3. Louis Churnovic
4. Jimmy Gross
5. Jakub Kusiak
6. Thomas Fitzgerald
7. Derek Lindenschmidt

Middleweight
1. Nick Walleck
2. Neil Kristensen
3. Frankie Rizzo
4. Frank Amling
5. Jason Kristie
6. Martin Matovina

Lightweight
1. Hugo Lugo

Novice Heavyweight
1. Jacob Murrin

Novice Light Heavyweight
1. Jakub Kusiak
2. Derek Lindenschmidt
3. Brett Koebcke

Novice Lightweight
1. Hugo Lugo

Novice Middleweight
1. Neil Kristensen
2. Frank Amling
3. Jason Kristie

Bantamweight
1. Francisco Mendez

Masters Over 35
1. Jason Kristie

Masters Over 40
1. Bill Carpenter
2. Jason Kristie
3. Jimmy Gross

Masters Over 50
1. John Parrish
2. Jeff Bishop
3. Sandy Cochran
4. LInzell Stackhase

Masters Over 60
1. Marc Kindle
2. Alfredo Arias

FIGURE

Overall Winner
Katelyn Clark
Class A
1. Katelyn Clark
2. Cristina Gatia
3. Bobbie Horcos
4. Sandra Mooney
5. Amanda Feiner
6. Kathy Crann
7. Drakia Wilkins
8. Cecily Wetzel

Class B
1. Silvie Horka
2. Lea Watkins
3. Kimberlee White
4. Stephanie Mulvaney
5. Monika Smietana

Class C
1. Kelly Guderson
2. Kendra Turner
3. Jamie Rotman
4. Sheryl Raukete
5. Tara Principali

Novice
1. Bobbie Horcos
2. Kendra Turner
3. Jamie Rotman
4. Stephanie Mulvaney
5. Sandra Mooney
6. Lea Watkins
7. Amanda Feiner
8. Monika Smietana
9. Sheryl Ruakete
10. Kathy Crann

Masters Over 35
1. Amanda Feiner
2. Stephanie Mulvaney

Masters Over 40
1. Silvie Horka
2. Sandra Mooney
3. Kimberlee White
4. Sheryl Raukete
5. Jackie Yu

BIKINI

Overall Winner
Jessica Seder
Class A
1. Natalie Richards
2. Paola Astudillo
3. Eve Kafri
4. Heather Kristensen
5. Julie Jacobs
6. Hanna Ricely

Class B
1. Jessica Seder
2. Brittany Kallman
3. Jordan Sexton
4. Jacki Vorwald
5. Lindsey LaChiana
6. Janexia Molina
7. Kate Laux
8. Avital Atar
9. Anastasia Smith
10. Candice Chislof
11. Jennifer Roye
12. Jeri Davis

Class C
1. Klaudia Stevens
2. Shahd Sweis
3. Kamila Malewicki
4. Nina Black

Class D
1. Samantha Putnam
2. Tatiana Bobrovcanova
3. Julieann Warsoi
4. Hannah Mansfull
5. Britnie Jones
6. Nathalia Rucci
7. Valentina Grosu
8. Tanya Biel
9. Danielle Carimi
10. Lindsey Cook
11. Colleen Burns
12. Megan Ernd
13. Nataliya Haradkavets
14. Rowan Moriarty

Novice
1. Shahd Sweis
2. Britnie Jones
3. Heather Kristensen
4. Lindsey LaChiana
5. Becki Allen
6. Julie Jacobs
7. Megan Ernd
8. Lindsey Cook
9. La Tasha Friday
10. Rowan Moriarty
11. Jeri Davis
12. Lisa Savitch

Masters Over 35
1. Jackie Vorwald
2. Julieann Warsoi
3. Becki Allen
4. Julie Jacobs
5. Jessica Bowman
6. Jennifer Roye

Masters Over 45
1. Petrana Petkova
2. Jeri Davis
3. Lisa Savitch

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Markeith Taylor
Class A
1. Kane Biegler
2. Trent Nordberg
3. Michael Bucon
4. Raul Amrgon
5. Joe Hall
6. Robert Siciliano
7. Gary Ellison
8. Travis Price
9. Francis Robles
10. Osbeldo Castaneda

Class B
1. Alexander Bogatyrev
2. Pierre Tyler
3. Sean Weese
4. Billy Vu
5. Brett Quinto
6. Germaine Willis
7. Miguel Gomez
8. Faraz Gul
9. Marc Radziewicz
10. Isaiah Sirchis
11. Timothy Pleiman
12. Ashan Brennock

Class C
1. Markeith Taylor
2. Anthony Czahor
3. Matt Schemski
4. Rick Zahner
5. Daniel Taylor
6. Kevin Stipp
7. Edrick Hilliard
8. Numan Nunn
9. Russel Bergren

Class D
1. Moe Guiragossian
2. Jordan Prewitt
3. Andrew Gibson
4. Ray Robinson
5. Seth Denato

Novice
1. Raul Amrgon
2. Ray Robinson
3. Matthew Schmeski
4. Alexander Bogatyrev
5. Kent Yamane
6. Rick Zahner
7. Robert Siciliano
8. Andrew Gibson
9. Brett Quinto
10. Marc Radziewicz
11. Timothy Pleiman
12. Brandon NG
13. Kyle Bland
14. Numan Nunn
15. Jorge San Martin
16. Anthony Muzquiz
17. Russell Bergren

Masters Over 40
1. Moe Guiragossian
2. Rick Zahner
3. Edrick Hilliard
4. Timothy Pleiman

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Steve Moriarty
Class A
1. Patrick Ho
2. Kane Biegler
3. Johnathon Alexander
4. Jerry Rescober
5. Darren Rager
6. Francisco Mendez

Class B
1. Shawn Phillips
2. Michal Zawislak
3. Nick Walleck
4. Neil Kristensen
5. Juan Alonso
6. Yan Toporovsky
7. Eric Krause
8. Josten Sanchez
9. Raudel Hernandez
10. Andy Xue
11. Hagop Ohanian

Class C
1. Steve Moriarty
2. Marcin Grobelns
3. Sandy Cochran
4. Colin Woods
5. Damon Sims
6. Brett Koebcke

Novice
1. Michal Zawislak
2. Juan Alonso
3. Colin Woods
4. Roddrick Winnick
5. Damon Sims
6. Eric Krause
7. Danny Nokic
8. Gary Ellison
9. Hagop Ohanian
10. Ben Indurante

Masters
1. Sandy Cochran
2. Eric Krause
3. Damon Sims
4. Danny Nokic
5. Jerry Rescober
6. Darren Rager
7. Donald Hummons

FITNESS



1. Jordan Sexton

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lauren Hansford
Class A
1. Lauren Hansford
2. Danielle Thurin
3. Alexandra Sarvela
4. Viviana Carbajal
5. Elaine Karp
6. Pat Fong
7. Christina Jahnke

Class B
1. Paige Sandgren
2. Laura Dolan
3. Karlyn Laszkiewicz