2017 NPC Naples Classic

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Daniel McDonald
Super Heavyweight
1. Ralf Kotitschke

Heavyweight
1. Daniel McDonald

Light Heavyweight
1. Jose Luis Benitez
2. Kyle Delannoy
3. Haytham Ayyad
4. Pedro Salas

Middleweight
1. Cody McPherson
2. William Duff
3. Paul Emmerling

Welterweight
1. Joshua Montemayor
2. Jason Miller
3. Nicholas Hamad

Lightweight
1. Allen Cueno
2. Tony Pitre

Novice
1. Haytham Ayyad
2. Ralf Kotitschke

Masters Over 35
1. Jason Miller
2. Pedro Salas

Masters Over 40
1. Daniel McDonald
2. Jason Miller
3. Paul Emmerling
4. Tony Pitre
5. Ralf Kotitschke

Masters Over 50
1. William Duff
2. Thomas Yanoti
3. Ralf Kotitschke

FIGURE

Overall Winner
Amanda Mears
Class A
1. Nickilette DeVries

Class B
1. Amanda Mears
2. Tonya Beatty

Class C
1. Adrian Secrest

Class D
1. Melissa Jones

Novice
1. Marie Essoh
2. Nickilette DeVries
3. Adrian Secrest

Masters Over 30
1. Marie Essoh
2. Adrian Secrest

Masters Over 40
1. Amanda Mears
2. Tonya Beatty
3. Melissa Jones

Masters Over 50
1. Lynn Richardson
2. Nickilette DeVries

BIKINI

Overall Winner
Rachel Powell
Class A
1. Elisa Redford

Class B
1. Crystal Rammage
2. Melissa Gonzalez
3. Shayleen Raznoff

Class C
1. Laura Jacobs
2. Rosemary Perez
3. Jody Burnett
4. Sandra Acosta
5. Khongnick Baer
6. Amanda Oliviera
7. Cat Burke
8. Kayla Baird

Class D
1. Alissa Russi
2. Luciana Lokalj
3. Abigail Linn
4. Regina Toops
5. Niki Spino
6. Jordan Beaubrin

Class E
1. Rachel Powell
2. Taryn Califano

Class F
1. Jenna Vest
2. Amy Schmitt
3. Emiliya Tomova
4. Sophia Maute

Novice Class A
1. Rosemary Perez
2. Dirley Alves-Green
3. Jennifer Daria
4. Khongnick Baer
5. Kathia Martinez
6. Michelle Gorman
7. Melissa Gonzalez
8. Kayla Baird
9. Shayleen Raznoff

Novice Class B
1. Alissa Russi
2. Luciana Lokalj
3. Marie Essoh
4. Abigail Linn

Novice Class C
1. Sophia Maute

Masters Over 30
1. Jenna Vest
2. Luciana Lokalj
3. Elisa Redford
4. Jody Burnett
5. Abigail Linn
6. Crystal Rammage
7. Marie Essoh
8. Sandra Acosta
9. Khongnick Baer
10. Niki Spino

Masters Over 40
1. Amy Schmitt
2. Jody Burnett
3. Dirley Alves-Green
4. Jennifer Daria
5. Cat Burke

Masters Over 50
1. Regina Toops
2. Michelle Gorman
3. Darcey Gartner

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jems Melidol
Class A
1. Chris Brent
2. Christian Mumme
3. Joseph Amorsi
4. Jose Olivero
5. Joseph Green
6. Ernest Wu
7. Cody Stapleton

Class B
1. Jems Melidol
2. Carlos D'Empaire
3. Ken Elrod
4. David Patterson
5. Paul Hernandez

Class C
1. Philip Reed
2. James Flood
3. Jonathan Candiotti

Class D
1. Francis House
2. Walter Bergakker
3. Brian Gambino
4. J.J. Carroll

Novice Class A
1. Christian Mumme
2. Jose Torres
3. Joseph Green
4. Cody Stapleton
5. Daniel Weiner
6. Scott Carter
7. Brad Smith

Novice Class B
1. Jems Melidol
2. Janski Carran
3. Philip Fahey

Novice Class C
1. Kena Epps
2. Aracelio Garrido
3. J.J. Carroll
4. James Gorman

Masters Over 35
1. Carlos D'Empaire
2. Ken Elrod
3. Ernest Wu
4. Kena Epps
5. Paul Hernandez

Masters Over 40
1. Ken Elrod
2. Ernest Wu
3. Scott Carter
4. Brian Gambino
5. Philip Fahey

Masters Over 50
1. Mark Athanacio
2. Brad Smith
3. James Gorman
4. J.J. Carroll

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Francis House
Class A
1. Chris Brent
2. Jose Lambroy
3. Nicholas Hamad
4. Charles Montlvo
5. Daniel Weiner
6. David Herera

Class B
1. Benjamin Miner
2. Cody McPherson
3. Othniel Duverseau

Class C
1. Francis House
2. James Flood
3. Pedro Salas

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chinazom Onubogu
Class A
1. Alesha Lanigan

Class B
1. Chinazom Onubogu
2. Lynn Richardson