2017 NPC Natural Kentucky

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Tim Fiedeldy
Heavyweight
1. Mark Losekamp
2. Gerald Wilson

Light Heavyweight
1. Jack Stackman

Middleweight
1. Louie Von Duhn
2. Tyler Knicely

Junior
1. Mark Losekamp

Welterweight
1. Tim Fiedeldy
2. Keith Ward

Lightweight
1. Jake Maggs

Teen
1. Jake Maggs

True Novice Heavyweight
1. Mark Losekamp

True Novice Lightweight
1. Jake Maggs
2. Tyler Knicely

Bantamweight
1. Patrick Johns
2. John Thorton

Masters Over 35
1. John Thorton

Masters Over 40
1. Tim Fiedeldy

Masters Over 50
1. Gerald Wilson

Masters Over 60
1. Jack Stackman

FIGURE

Overall Winner
Ashley Jones
Class A
1. Ashley Jones
2. Danielle Burress

Class B
1. Amy Davis
2. Lacey Ledford
3. Morgan Self
4. Jamie Wilson
5. Ciana Martinez
6. Veronica LaRoche
7. Paola Leimenstoll

Class C
1. Kaitlyan Harrison
2. Mindy Owen
3. Wellesley Henderson
4. Allison Fancher
5. Kayla Mullins
6. Paden Sickles

Class D
1. Emily Lanson
2. Michelle Ackerman

Novice Class A
1. Lacey Ledford
2. Morgan Self
3. Danielle Burress
4. Leda Earhart
5. Veronica LaRoche
6. Ciana Martinez

Novice Class B
1. Emily Lanson
2. Cynthia Fannin
3. Wellesley Henderson
4. Allison Fancher
5. Kayla Mullins

True Novice Class A
1. Amy Davis
2. Leda Earhart
3. Veronica LaRoche
4. Jamie Wilson
5. Shari Shelby
6. Paola Leimenstoll

True Novice Class B
1. Jessica Wenger
2. Allison Fancher
3. Paden Sickles

Masters Over 35
1. Jessica Wenger
2. Wellesley Henderson

Masters Over 40
1. Cynthia Fannin
2. Wellesley Henderson
3. Leda Earhart
4. Mindy Owen
5. Veronica LaRoche
6. Jamie Wilson
7. Nancy Cumberledge

Masters Over 50
1. Michelle Ackerman
2. Shari Shelby
3. Nancy Cumberledge

BIKINI

Overall Winner
Amber Ashby
Class A
1. Krystal Wheeler
2. Olivia Mc Allister
3. Bridget Readey

Class B
1. Brittany Meenach
2. Rebecca Dasse
3. Kristen Mc Sorley
4. Arden Dilbeck
5. Taylor Oullette
6. Ericka Herd
7. Wendy Yinger

Class C
1. Krishawnda Allen
2. Kirsten Weber
3. Hayley Urfer
4. Stephanie Pitts

Class D
1. Amber Ashby
2. Stephanie Sens
3. Melissa Jones

Collegiate
1. Arden Dilbeck
2. Krystal Wheeler

First Responder
1. Stephanie Pitts

Novice Class A
1. Kristen Mc Sorley
2. Brittany Meenach
3. Arden Dilbeck
4. Chelsey Carpenter
5. Krystal Wheeler
6. Olivia Mc Allister
7. Whitney Niles
8. Tanya Farmer
9. Tammy Turner

Novice Class B
1. Amber Ashby
2. Kirsten Weber
3. Hayley Urfer
4. Stephanie Sens
5. Marilyn Garcia

True Novice Class A
1. Wendy Yinger
2. Olivia Mc Allister
3. Chelsey Carpenter
4. Sasha Firestone
5. Whitney Niles
6. Katelyn Cox
7. Tanya Farmer

True Novice Class B
1. Amber Ashby
2. Veronica Wunderlich
3. Jessica Reibling
4. Melissa Jones

Masters Over 35 Class A
1. Ericka Herd
2. Stephanie Pitts
3. Wendy Yinger

Masters Over 35 Class B
1. Tara Clevenger

Masters Over 40
1. Ericka Herd
2. Rebecca Dasse
3. Susan Licate
4. Veronica Wunderlich
5. Tara Clevenger
6. Kim Barrow
7. Tammy Turner

Masters Over 50
1. Michelle Ackerman
2. Susan Licate
3. Veronica Wunderlich
4. Marilyn Garcia

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chad Holesko
Class B
1. Scott Thompson
2. Michael Smiley
3. Wesly Greathause
4. Matthew Sterner
5. Jonathon McAllister
6. Jeffrey Smith

Class C
1. Chad Holesko
2. Mouhamed Sine
3. Dan Luddeke
4. Ethan Kola
5. Christopher Prosser

Collegiate
1. Michael Smiley
2. Dan Luddeke

First Responder
1. Andre Anderson

Junior
1. Fahad Alanazi

Novice
1. Wesly Greathause
2. Jonathon McAllister
3. Ethan Kola
4. Tyler Tussy
5. Christopher Prosser

Teen
1. Logan Hurbst

True Novice Class A
1. Dav Khanal
2. Hamad Alteraif

True Novice Class B
1. Andre Anderson
2. Matthew Sterner
3. Jonathon McAllister
4. Dan Luddeke
5. Jeffrey Smith
6. Logan Hurbst
7. Travis Strunk

Masters Over 35
1. Andre Anderson
2. Wesly Greathause
3. Travis Strunk

Masters Over 40
1. Lamon Keaton
2. Chad Holesko
3. Jeffrey Smith
4. Boyd Porowski
5. Christopher Prosser

Masters Over 50
1. Jeffrey Smith
2. Jose Boada
3. Kevin Starr
4. Boyd Porowski

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Mark Church
Class B
1. Stu Dapper
2. Michael Smiley
3. Brennan Byrd
4. Bobby Sneed
5. Daniel Hartman

Class C
1. Mark Church

True Novice
1. Stu Dapper
2. Michael Smiley
3. Dav Khanal
4. Travis Strunk

Masters Over 50
1. Boyd Porowski

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Ashley Jones
2. Nicole Walters
3. Kendra Marly
4. Danielle Burress
5. Jennifer Braun Ambos
6. Nancy Farmer

First Responder
1. Danielle Burress

True Novice
1. Jennifer Braun Ambos
2. Lindsay clifton

Masters Over 35
1. Nicole Walters
2. Jennifer Braun Ambos
3. Nancy Farmer