2017 NPC Oklahoma Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Patrick Moore
Super Heavyweight
1. Lewis Boone

Heavyweight
1. Deangelo Tatum
2. Bryan Lindemann
3. Brett Brown

Light Heavyweight
1. Patrick Moore
2. Kendall Ellis
3. Michael Fulson
4. John Trickett
5. Cyle Gugello
6. Swanson Bierman
7. Roger Whitham

Middleweight
1. Alvin Gaines
2. Brad Kellogg
3. Juan Salmon

Lightweight
1. Mark Toews

Novice Heavyweight
1. Kendall Ellis
2. Cyle Gugello
3. Mitchel Volk
4. Brett Brown

Novice MIddleweight
1. Alvin Gaines
2. Brad Kellogg
3. Juan Salmon
4. Roger Whitham

Teen
1. Mark Saffa

True Novice
1. Roger Whitham
2. Mitchel Volk
3. Brett Brown

Masters Over 35
1. Alvin Gaines
2. Bryan Lindemann

Masters Over 40
1. Swanson Bierman
2. Bryan Lindemann
3. Juan Salmon
4. Jeff Lefler
5. Yuri Diogenes

Masters Over 50
1. Jeff Lefler

FIGURE

Overall Winner
Brett Scott
Class A
1. Ashley Corn
2. Kayla Emrich
3. Rebecca Higby

Class B
1. Brett Scott
2. Bethany Henson
3. Myranda Murphy

Class C
1. Dana Nicole Mauro
2. Kimberly Creason
3. Bailey Everhart

Novice Class A
1. Ashley Corn
2. Kayla Emrich
3. Tiffany Casey
4. Rebecca Higby

Novice Class B
1. Brett Scott
2. Avery Walker

Novice Class C
1. Bethany Henson
2. Dana Frisbie
3. Tiffany Casey
4. Tammie Nelson
5. Melissa Phillips

True Novice
1. Dana Frisbie
2. Tammie Nelson
3. Rebecca Higby

Masters Over 40
1. Bethany Henson
2. Dana Frisbie
3. Tiffany Casey

Masters Over 50
1. Melissa Phillips

BIKINI

Overall Winner
Danielle Krshka
Class A
1. Danielle Krshka
2. Nicole Deggendorf
3. Sherrie O'Loane
4. Christy Blackwell
5. Ashley Mcdermott
6. Dawn Zaharis
7. Kristen Hooks

Class B
1. Sunny Dao
2. Courtney Winfield
3. Magan Castlebury
4. Kelsey Walker
5. Grace Ripperger
6. Caroline Mathias
7. Katherine Hammond
8. Bridget Blood

Class C
1. Carolina Martino
2. Shae Dangelmayer
3. Michelle Carlton
4. Tara Lindsey
5. Audrey Lamberson
6. Giovanna Facchini
7. Amanda Randall

Novice Class A
1. Nicole Deggendorf
2. Sherrie O'Loane
3. Tallie Joines
4. Jaclynn Fisher
5. Jessica Mullens
6. Dawn Zaharis
7. Christine Johnson

Novice Class B
1. Sunny Dao
2. Magan Castlebury
3. Kelsey Walker
4. Caroline Mathias
5. Catherine Estes
6. Brooke Wasoski
7. Caitlin Walker
8. Gloria Kelly
9. Danielle Sotelo

Novice Class C
1. Shae Dangelmayer
2. Tara Lindsey
3. Giovanna Facchini

Teen
1. Aysia Newton
2. Kelly Gerrish

True Novice
1. Tallie Joines
2. Jaclynn Fisher
3. Caroline Mathias
4. Christy Blackwell
5. Jessica Mullens
6. Caitlin Walker
7. Brooke Wasoski
8. Audrey Lamberson
9. Danielle Sotelo
10. Kelly Gerrish

Masters Over 35
1. Michelle Carlton
2. Tara Lindsey
3. April Genshaw

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Winfield
Class A
1. Thanh Le
2. Ahmad Hamadi

Class B
1. Christopher Winfield
2. Trevor Warden
3. Steven Smith
4. Trevor Phillips
5. Keenan Kinnard
6. Jason McClendon
7. Rick Kaiser
8. Stormey Duncan
9. Hayden Young

Class C
1. Kellen Tillman
2. Austin Sapp
3. Zach Cramer

Novice Class A
1. Fredrick Beacham
2. Thanh Le
3. Ahmad Hamadi

Novice Class B
1. Keenan Kinnard
2. Stormey Duncan

Novice Class C
1. Austin Sapp
2. Nima Honarchi

True Novice
1. Keenan Kinnard
2. Tyler Ewing

Masters Over 35
1. Steven Smith
2. Jason McClendon

Masters Over 40
1. Jason McClendon

Masters Over 50
1. Rick Kaiser
2. Kervin Washington

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE



1. James Orange
2. Colton Gilmore
3. Mark Saffa
4. Brad Kellogg
5. Dustin Lord
6. Brandon Frizell
7. Blake Booth
8. Yuri Diogenes
9. Anthony Dennis
10. Joseph Schubert

Novice
1. Colton Gilmore
2. Mark Saffa
3. Dustin Lord
4. Greg Rice
5. Taylor Jeffries
6. Joseph Schubert

True Novice
1. Mark Saffa
2. Joe Durdaller
3. Dustin Lord
4. Greg Rice
5. Blake Booth
6. Anthony Dennis

Masters
1. James Orange
2. Yuri Diogenes

FITNESS



1. Shae Dangelmayer

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Taylor Iraggi
2. Morgan Baggs
3. Sarah Reagan
4. Julie Padilla

True Novice
1. Morgan Baggs
2. Julie Padilla

Masters
1. Sarah Reagan
2. Julie Padilla