2017 NPC Swolefest Classic

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Jonathan Norris
Heavyweight
1. Jay Burkett

Light Heavyweight
1. Larry Helms

Middleweight
1. Jonathan Norris
2. Quinton Gray
3. Christopher Harbin

Novice
1. Jonathan Norris
2. Larry Helms
3. Michael Grant

Masters Over 40
1. William Serpa
2. Larry Helms
3. Jay Burkett

Masters Over 50
1. David Robinson
2. Jay Burkett

FIGURE

Overall Winner
Jordan Baysdon
Class A
1. Erika Otero
2. Sarah Hall
3. Lisa Castor
4. Suzanne Troxel
5. Katelyn Sload

Class B
1. Juliet Nordstrom
2. Julie Meunier

Class C
1. Jordan Baysdon
2. Annette Battle
3. Caroline Zawakzki
4. Gina Wileman

Novice
1. Annette Battle
2. Caroline Zawadzki
3. Juliet Nordstrom
4. Julie Meunier
5. Katelyn Sload

Masters Over 30
1. Caroline Zawadzki
2. Juliet Nordstrom

Masters Over 40
1. Gina Wileman
2. Lisa Castor
3. Suzanne Troxel

BIKINI

Overall Winner
Brittany Bonner
Class A
1. Stephanie Sutherland
2. Jalin Serna
3. Marina Warner
4. PJ Alexander
5. Maria Salete
6. Chevelle Walker
7. Tina Forrester
8. Eunice Pelian
9. Robin Schwartz
10. Crystal Wood
11. Margi Stewart

Class B
1. Hayden Rosenkoetter
2. Gisele Gomes DaCosta
3. Cara Wilson
4. Jennifer Slife
5. Christina Gary

Class C
1. Brittany Bonner
2. Michael Hennessee
3. Audrey Miller
4. Jessica Woodard
5. Beth Thacker

Novice Class A
1. Stephanie Sutherland
2. Maria Salete
3. PJ Alexander
4. Robin Schwartz
5. Chevelle Walker
6. Tina Forrester
7. Crystal Wood
8. Margi Stewart

Novice Class B
1. Brittany Bonner
2. Hayden Rosenkoetter
3. Michael Hennessee
4. Audrey Miller
5. Gisele Gomes DaCosta
6. Jennifer Slife
7. Jessica Woodard
8. Pamela Astin
9. Christina Gary
10. Stacy Clements
11. Cynthia Salinas-Crow

Teen
1. PJ Alexander

Masters Over 30
1. Brittany Bonner
2. Michael Hennessee
3. Cara Wilson
4. Gisele Gomes DaCosta
5. Christina Gary

Masters Over 40
1. Maria Salete
2. Priscilla Scheiber
3. Crystal Wood
4. Margi Stewart
5. Beth Thacker
6. Pamela Astin
7. Stacy Clements
8. Cynthia Salinas-Crow
9. Amy Swett

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jeremy Richter
Class A
1. Steven Lazio
2. Gregory Isenhour

Class B
1. Levino Perrucci
2. James Duffell

Class C
1. Jeremy Richter
2. Corey Champaigne
3. Nickolar Kerr
4. Michael Tucker

Novice
1. Jeremy Richter
2. Steven Lazio
3. Gregory Isenhour
4. Levino Perrucci
5. Michael Tucker
6. James Duffell
7. Andrew Riley

Masters Over 40
1. James Duffell
2. Andrew Riley

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Quinton Gray
Class A
1. Steven Lazio
2. Christopher Harbin
3. Kyle Olsen

Class B
1. Quinton Gray
2. Corey Champaigne
3. Justin Goff

Novice
1. Corey Champaigne
2. Steven Haynes
3. Justin Goff
4. Steven Lazio
5. Kyle Olsen
6. Keith Cathey
7. Michael Grant

Masters Over 40
1. William Serpa
2. David Robinson
3. Keith Cathey

FITNESS



1. Jessica West

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Andrea Fisk