2017 NPC Texas Legends Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Rogerio Xavier
Super Heavyweight
1. Vance Turner
2. Walter Sampson

Heavyweight
1. Clint Briley
2. Alex Espinal
3. Anthony Raber
4. Dee Anderson
5. Bo Espinosa
6. Brandon Barrett
7. Dominique Turner

Light Heavyweight
1. Rogerio Xavier
2. Seth Richardson
3. Tristan Dudley
4. Adam Korman
5. Hayden Fulmer
6. Todd Everheart
7. Roberto Funes

Middleweight
1. Scott Martinez
2. Jorel DeLa Pena

Novice Heavyweight
1. Alex Espinal
2. Dee Anderson
3. Hayden Fulmer

Novice MIddleweight
1. Tristan Dudley
2. Jorel DeLa Pena

Masters Over 35
1. Rogerio Xavier
2. Vance Turner
3. Bo Espinosa
4. Todd Everheart

FIGURE

Overall Winner
Jay Shanks
Class A
1. Gisselle Cole
2. Rachel Morris

Class B
1. Jay Shanks
2. Lisa Zamora
3. Amanda Blancett
4. Tara Sealy
5. Lindsay Willis
6. Meredith Lynch

Class C
1. Jennifer Orr
2. Stephany Acosta

Novice Class A
1. Gisselle Cole
2. Chrisheena Williamson

Novice Class B
1. Amanda Blancett
2. Leticia Taylor
3. Lindsay Willis
4. Norma Dominguez

Novice Class C
1. Stephany Acosta
2. Vanessa Odell
3. Jennifer Orr

Masters Over 35
1. Brandly Hammon
2. Jay Shanks
3. Amanda Blancett
4. Lisa Zamora
5. Gisselle Cole
6. Leticia Taylor
7. Stephany Acosta
8. Vanessa Odell
9. Jennifer Orr
10. Lisa Boynton
11. Norma Dominguez

Masters Over 45
1. Jay Shanks
2. Tara Sealy
3. Tina Williams
4. Lisa Boynton

BIKINI

Overall Winner
Lauren Hosek
Class A
1. Lauren Hosek
2. Cecilia Davila
3. Militsa Rivera
4. Holly Russell
5. Tiffany Owens
6. Lauren Fischer
7. Lacey Ivey

Class B
1. Raquel Perez
2. Amy Steiner
3. Kalynne Morales
4. Britni Hammond
5. Melissa Magana
6. Kendra Smith
7. Grace Curran
8. Amber Clark
9. Brandy Campbell

Class C
1. Elaine Martinez
2. Holly Walker
3. Tessa Bushong
4. Brea Ontiberoz
5. Rachel White
6. Kristy Patrick
7. Morgan Nelson
8. Whitney Fenzel
9. Ashlee Callahan
10. Justina Williams
11. Hope Anderson-Clitandre

Class D
1. Katelyn Rademacher
2. Coryne Butler
3. Kandace Grinage
4. Tiffany Lacaze
5. Candace McJunkin
6. Chris Wolfe
7. Jackie Jewell

Class E
1. Haley Crockett
2. Ellen Vance
3. Alanna Schwenk
4. Alice Shepherd
5. Ambres Tate
6. Samantha Barrow
7. Hana Ramos
8. Eve James
9. Stefanie Mayer

Class F
1. Andrea Boothe

Class G
1. Emily Shriver

Novice Class A
1. Lauren Hosek
2. Cecilia Davila
3. Militsa Rivera
4. Lauren Fischer
5. Lacey Ivey
6. Ana Ricaurte

Novice Class B
1. Britni Hammond
2. Kalynne Morales
3. Kendra Smith
4. Amber Clark
5. Brandy Campbell
6. Mikah Willis

Novice Class C
1. Morgan Nelson
2. Brea Ontiberoz
3. Kristy Patrick
4. Tessa Bushong
5. Ashlee Callahan
6. Rachel White
7. Whitney Fenzel
8. Saundra Clarke
9. Hope Anderson-Clitandre

Novice Class D
1. Coryne Butler
2. Candace McJunkin
3. Tiffany Lacaze
4. Chris Wolfe
5. Jackie Jewell

Novice Class E
1. Haley Crockett
2. Alanna Schwenk
3. Samantha Barrow
4. Alice Shepherd
5. Ambres Tate
6. Hana Ramos
7. Eve James
8. Stefanie Mayer

Novice Class F
1. Michelle McNamee
2. Andrea Boothe

Novice Class G
1. Emily Shriver

Teen
1. Sierra Rice
2. Paige McDaniel

Masters Over 35
1. Amy Steiner
2. Holly Walker
3. Tiffany Owens
4. Kandace Grinage
5. Ambres Tate
6. Lacey Ivey
7. Justina Williams
8. Sherry Joyce

Masters Over 45
1. Holly Walker
2. Sherry Joyce
3. Caroline Kyhl
4. Stefanie Mayer
5. Saundra Clarke

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
George Renslow
Class A
1. Rafay Naeem
2. Peter Dao
3. Mousa Jawad
4. Jose Angel Serrata
5. Carlos Ramirez

Class B
1. George Renslow
2. Rodney Mccullough
3. Gregory Keys
4. Jordan Alexander
5. Sam Vives

Class C
1. James Lim
2. Brandon Kicklighter
3. Garyn Middaugh
4. Aime Salinas

Class D
1. Kevin Kassen
2. Dupree Potter
3. Caleb White

Class E
1. Absalom Lane
2. Ryan Rhodes

Novice Class A
1. Carlos Ramirez
2. Jose Angel Serrata
3. Andrew Jarrett

Novice Class B
1. George Renslow
2. Jordan Alexander
3. Gregory Keys

Novice Class C
1. Kenneth Gutierrez

Novice Class D
1. Caleb White
2. Jared Barnard

Novice Class E
1. Jahmaal Onoh
2. Ryan Rhodes

Masters Over 35
1. Absalom Lane
2. Robert Wagner

Masters Over 45
1. George Renslow
2. Dupree Potter
3. Tony Bryant
4. John Tappe

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Clint Briley
Class A
1. Grant Estill

Class B
1. Seth Richardson
2. Adam Korman
3. Shane Allm
4. Drew Hecker

Class C
1. Clint Briley
2. Kevin Kassen
3. Tyler Worsham

Novice Class A
1. Grant Estill

Novice Class B
1. Shane Allm

Novice Class C
1. Clint Briley

Teen
1. David Hildebrandt

Masters Over 35
1. Drew Hecker

Masters Over 45
1. Loynie Brown
2. Shane Allm

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Brittany Nicole Bennett

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Wendy White
Class A
1. Wendy White
2. Brittany Nicole Bennett
3. Holly Haven

Class B
1. Tiffany Thompson
2. Jacquie Eby
3. Sarah Ford

Novice
1. Holly Haven
2. Jacquie Eby

Masters
1. Wendy White
2. Amanda Blancett
3. Holly Haven
4. Cathy Lee