2017 NPC Ultimate Physique Championships

NPC
Years: 2017 2016

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Banyon Ortiz
Super Heavyweight
1. Kyler Lacy

Heavyweight
1. David Barth
2. Justo Delgado
3. Kristian Castello

Middleweight
1. Banyon Ortiz
2. Colten Bunda
3. Nicholas Demarie

Junior
1. Colten Bunda
2. John Carrasquillo
3. Kyler Lacy

Welterweight
1. William Webber

Lightweight
1. John Carrasquillo
2. Camelo Flores
3. Nate Soto
4. Cody Cross
5. Michael O'Brien

Novice Heavyweight
1. David Barth
2. Kyler Lacy
3. Kristian Castello

Novice Lightweight
1. Nate Soto
2. Cody Cross

Pennsylvania Heavyweight
1. David Barth

Pennsylvania Light Heavyweight
1. Christopher Levan

Pennsylvania Lightweight
1. John Carrasquillo
2. Camelo Flores
3. Michael O'Brien

Pennsylvania Masters Over 35
1. Banyon Ortiz
2. Robert Longenecker
3. William Webber

Pennsylvania Middleweight
1. Banyon Ortiz
2. Colten Bunda

Pennsylvania Welterweight
1. William Webber

Teen
1. Colten Bunda

Bantamweight
1. Kevin Reeves

Pennsylvania Bantamweight
1. Robert Longenecker

Masters Over 35
1. Banyon Ortiz
2. William Webber
3. Justo Delgado

Masters Over 40
1. Christopher Levan
2. Banyon Ortiz

Masters Over 60
1. Kevin Reeves
2. Ray Lavery

FIGURE

Overall Winner
Patrycja Wisniewska
Class A
1. Laura Sanderlin

Class B
1. Amy McKown
2. Mechenzie Parker

Class C
1. Patrycja Wisniewska
2. Lora Chronowski
3. Lana Douglass

Class D
1. Kristina Gscheidle
2. Elysha Flaim
3. Madison Appleton
4. Jessie Shields
5. Lindsey Nikithser

Novice Class A
1. Amy McKown

Novice Class B
1. Patrycja Wisniewska
2. Lora Chronowski
3. Madison Appleton
4. Jessie Shields
5. Lindsey Nikithser
6. Lana Douglass

Pennsylvania Class C
1. Lora Chronowski
2. Lana Douglass

Pennsylvania Class D
1. Elysha Flaim
2. Madison Appleton

True Novice
1. Amy McKown
2. Lora Chronowski
3. Madison Appleton
4. Jessie Shields
5. Lindsey Nikithser
6. Lana Douglass

Masters Over 35
1. Laura Sanderlin

BIKINI

Overall Winner
Nikki Politi
Class A
1. Jessica Hall
2. Meghan Cassidy
3. Selma Santos

Class B
1. Allison Overton
2. Katelyn McCabe
3. Gabrielle Hooshangi
4. Kristin Nissen
5. Sarah Antonini
6. Olivia Green

Class C
1. Christy Solowej
2. Rachel Ziegler
3. Erin McCabe

Class D
1. Nikki Politi
2. Amy McKellin
3. Noelle Schad
4. Amy Spatzer
5. Elysha Flaim
6. Devin Cooper

Novice Class A
1. Allison Overton
2. Kristin Nissen
3. Gabrielle Hooshangi
4. Selma Santos
5. Olivia Green

Novice Class B
1. Amy McKellin
2. Amy Spatzer
3. Noelle Schad
4. Rachel Ziegler
5. Elysha Flaim
6. Sarah Antonini
7. Devin Cooper
8. Gloria Winfough

Pennsylvania Class A
1. Meghan Cassidy
2. Selma Santos

Pennsylvania Class B
1. Kristin Nissen
2. Sarah Antonini

Pennsylvania Class C
1. Christy Solowej

Pennsylvania Class D
1. Amy McKellin
2. Amy Spatzer
3. Noelle Schad
4. Elysha Flaim
5. Devin Cooper

Pennsylvania Masters Over 35
1. Christy Solowej
2. Erika Cavalheiro

True Novice
1. Allison Overton
2. Kristin Nissen
3. Elysha Flaim
4. Selma Santos
5. Erin McCabe
6. Olivia Green

Masters Over 35
1. Christy Solowej

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Lance Barr
Class A
1. Carlos Hurtado

Class B
1. Kevin Haramis
2. Nick Cimperman
3. Paul Stewart
4. Manjo Kumar
5. Dan Castro

Class C
1. Lance Barr
2. Dana Jackson
3. Wilfredo Pimentel
4. Michael Norcross

Class D
1. Kazz Sullivan
2. Robert Poulos
3. Justin Tryon
4. Shane Dunn

Novice Class A
1. Kevin Haramis
2. Nick Cimperman
3. Carlos Hurtado
4. Manjo Kumar
5. Dan Castro

Novice Class B
1. Robert Poulos
2. Justin Tryon

Pennsylvania Class A
1. Carlos Hurtado

Pennsylvania Class B
1. Paul Stewart
2. Manjo Kumar
3. Dan Castro

Pennsylvania Class C
1. Lance Barr
2. Dana Jackson
3. Wilfredo Pimentel

Pennsylvania Class D
1. Ronsheen Kimber
2. Nathan Smith
3. Justin Tryon
4. Dusty Cooper
5. Shane Dunn

Pennsylvania Masters Over 35
1. Dana Jackson
2. Dave Hurley
3. Ronsheen Kimber
4. Wilfredo Pimentel
5. Paul Stewart
6. Michael Bricker
7. Patrick Smarch
8. Dusty Cooper

Masters Over 35
1. Dana Jackson
2. Wilfredo Pimentel
3. Paul Stewart
4. Patrick Smarch

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Robert Tauber
Class A
1. Colten Bunda
2. Nick Cimperman
3. Cody Cross
4. Nicholas Demarie

Class B
1. Robert Tauber
2. Wilfredo Pimentel
3. Christopher Klevan
4. Warren Hatchett

Class C
1. Robert Noonan
2. Shawn Fejes
3. Max Kubiak
4. Justin Thomas

Pennsylvania Class A
1. Colten Bunda

Pennsylvania Class B
1. Robert Tauber
2. Wilfredo Pimentel
3. Warren Hatchett

Pennsylvania Class C
1. Robert Noonan
2. Shawn Fejes
3. Max Kubiak
4. Justin Thomas

Pennsylvania Masters Over 35
1. Dave Hurley
2. Robert Longenecker
3. Shawn Fejes
4. Wilfredo Pimentel
5. Warren Hatchett

Masters Over 35
1. Wilfredo Pimentel
2. Shawn Fejes
3. Richard Webb
4. Warren Hatchett

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Janelle Gallo-Riegger
2. Diane Andrews

Pennsylvania
1. Diane Andrews

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kerry Tauber
Class A
1. Janelle Gallo-Riegger
2. Diane Andrews

Class B
1. Kerry Tauber

Pennsylvania Class A
1. Diane Andrews

Pennsylvania Class B
1. Kerry Tauber

Masters Over 35
1. Diane Andrews
2. Kerry Tauber
3. Janelle Gallo-Riegger