2017 NPC Volunteer State Classic

NPC
Years: 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Dectric Lewis
Heavyweight
1. Jason Glass
2. Corey Walker

Light Heavyweight
1. Dectric Lewis
2. Zack Greer
3. Jim Derusha

Middleweight
1. Jesse Alduenda
2. Margarito Resendiz

Novice Heavyweight
1. Dectric Lewis
2. David Mitchell

Bantamweight
1. R.D. Noren
2. Chuck Thompson

Masters Over 35
1. Dectric Lewis
2. Corey Walker

Masters Over 40
1. Jason Glass
2. Corey Walker

Masters Over 50
1. R.D. Noren
2. Jim Derusha
3. Terry Dell

Masters Over 60
1. Terry Dell
2. Monty Mendenhall
3. Mitch Spence
4. Chuck Thompson
5. James Howarth

FIGURE

Overall Winner
Iaisha Kimble
Class A
1. Iaisha Kimble
2. Millah Jackson
3. Shannon Jordan
4. Pam Bixenman

Class C
1. Lori Davidson

Novice Class A
1. Millah Jackson
2. Shannon Jordan
3. Pam Bixenman

Novice Class C
1. Roxanne Johnson

True Novice
1. Carol Barrett

Masters Over 35
1. Lori Davidson
2. Holly Rhodes

Masters Over 45
1. Shannon Jordan
2. Pam Bixenman
3. Carol Barrett

BIKINI

Overall Winner
Dana Hampton
Class A
1. Jessica Hoffman
2. Amber Harding
3. Shannon Moser
4. Maria Alduenda
5. Beretty Bravo
6. Lauren Chumley

Class B
1. Dana Hampton
2. Sigrid Andrae
3. Heather White
4. Sondra Hagan

Class C
1. Pam Watkins
2. Dorothy Seavers
3. Calley Hewitt
4. Patricia Till

Novice Class A
1. Brooke Collins
2. Amber Harding
3. Jessica Hoffman
4. Shannon Moser
5. Maria Alduenda
6. Amy Robinson
7. Lauren Chumley
8. Suzanne Glass
9. Teagan Tilson
10. Evelina Freudenberger

Novice Class B
1. Lindsay Butler
2. Sigrid Andrae
3. Heather White
4. Sondra Hagan
5. Alyssa Favreau
6. Ginger Leigh
7. Tess Turi

Novice Class C
1. Joanna Easley
2. Calley Hewitt

True Novice Class A
1. Brooke Collins
2. Tasha Davis
3. Shannon Moser
4. Suzanne Glass

True Novice Class B
1. Dana Hampton
2. Lindsay Butler
3. Joanna Easley
4. Alyssa Favreau
5. Lisa McDonald
6. Ginger Leigh

Masters Over 35
1. Dana Hampton
2. Pam Watkins
3. Tasha Davis
4. Maria Alduenda
5. Calley Hewitt
6. Lisa McDonald
7. Amy Robinson
8. Suzanne Glass
9. Beretty Bravo
10. Ginger Leigh
11. Teagan Tilson
12. Evelina Freudenberger

Masters Over 45
1. Dorothy Seavers
2. Patricia Till
3. Tess Turi
4. Lisa Hickman

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Nichole Graven
Class A
1. Nichole Graven
2. Josh Chambers
3. Carlos Ramos

Class B
1. Kenyarda Patterson
2. David Favreau

Class C
1. Florin Matei

Novice Class A
1. Charles Andrews
2. Josh Chambers
3. Kyle Haas
4. Carlos Ramos

Novice Class B
1. Brendan Bagwell
2. Kenyarda Patterson
3. David Favreau

Novice Class C
1. Wayne Jackson

Teen
1. Elijah Clayton
2. Drake Smith

True Novice Class A
1. Ryan Shreve
2. Elijah Clayton
3. Charles Andrews
4. Drake Smith
5. Carlos Ramos

True Novice Class B
1. David Favreau

Masters Over 35
1. Kenyarda Patterson
2. Ambrose Leruru
3. Wayne Jackson
4. Corey Jackson

Masters Over 45
1. Corey Jackson
2. Marc Mowery

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nicholas Phillips
Class A
1. Jesse Alduenda
2. Michael Toney

Class B
1. Nicholas Phillips
2. Daniel Arias

Class C
1. Ben Traughber

Masters Over 35
1. Nicholas Phillips
2. Jesse Alduenda
3. Ben Traughber